Vytisknout
Trénink
Zobrazení: 16598
Image Nový autor Mgr. Ladislav Šurek je druhým přispivatel trenérského portálu trenink.com ze Slovenska a naplňuje tak naši ideu, aby tento portál sloužil nejen českým trenérům, ale i těm slovenským. Po Ondřejovi Skokanovi, který publikoval několik brankářských cvičení - Žltá a červená nebo třeba Chyť a hoď je tak druhým autorem naší východní čtenářské obce.

Dnes navazuje na první část - Charakteristika rozcvičenia svého seriálu na téma rozcvičení z pohledu fyziologického i psychologického. Dnešní druhá část má název Štruktúra rozcvičenia.

Celý článek ponecháváme úmyslně v "původním znění" bez titulků a nabádáme také další kolegy ze Slovenska, aby přispěli do archivu tohoto portálu, protože počet návštěvníků od našich východních sousedů stoupá a je škoda nevyměnit si trenérské zkušenosti a postřehy formou článků a cvičení.

Štruktúra rozcvičenia

Nedostatočné a nesprávne rozcvičenie podmieňuje u hráčov na začiatku tréningu alebo zápasu možnosť zranenia, respektive minimálne nepríjemných pocitov vo svaloch, v dýchaní ale aj žalúdočné ťažkosti a psychickú nevoľnosť. Tieto faktory potom znemožňujú plné nasadenie v hre. Hlavnými príčinami vzniku takýchto prípadov je nedodržanie štruktúry rozcvičenia.

Väčšina rozcvičení by mala obsahovať tri základné časti:

(a) rozohriatie
(b) všeobecná časť (švihová gymnastika) - bez lopty
(c) špeciálna časť - s loptou

Rozohriatie - malo by zahrňovať cvičenia na zintenzívnenie cirkulačných a respiračných pochodov, zvýšenie pulzovej frekvencie a minútového objemu srdca. Vhodné sú jednoduché dlhotrvajúce činnosti (behy, poskoky, obraty). Postupným zvyšovaním intenzity nastáva dostatočné potenie organizmu. Trvanie: 3-5 min.

Všeobecná časť (bez lopty) - gymnastické, naťahovacie a uvoľňovacie cvičenia zamerané na všetky svalové skupiny resp. pohybové hry so zameraním na zvyšovanie elasticity svalstva celého pohybového ústrojenstva a vnímanie pohybu a polohy najmä kĺbových celkov. Trvanie: 5-10 min.

Všeobecná časť (s loptou) - prvky zamerané hlavne na precvičenie tých častí tela, ktoré budú v tréningu, resp. v hre najviac zaťažené. Jedná sa o prípravu organizmu na špecifickú činnosť (napr. u brankárov rozcvičujeme najmä horné končatiny u ostatných hráčov končatiny dolné). V tejto časti sa už pri zvýšenej intenzite realizujú aj činnosti s loptou, tiež špeciálne herné činnosti podľa hráčskych funkcií a prípravné hry.

Fyziologická podstata rozcvičenia

Je založená na navodení stavu optimálnej pripravenosti na športový výkon v tréningu alebo v zápase, v rámci ktorého sa organizmus pripravuje na očakávané zaťaženie. Dôležité je pritom u trénera poznanie stupňa trénovanosti hráča a významu pohybovej činnosti, ktorú očakávame - napr. tréning alebo zápas.

Úlohy rozcvičenia

Rozcvičenie je prostriedkom, ktorým sa zámerne a cielene pôsobí na prípravu organizmu hráča k jeho následnej pohybovej činnosti. Následne z neho vyplývajú čiastkové úlohy, ktorými sú:

(a) fyziologická
(b) preventívna
(c) psychologická

Fyziologická úloha- metabolické zmeny, tepelné zmeny, zmeny dĺžky svalových vlákien, zmeny v činnosti obehového a dýchacieho aparátu.

Preventívna úloha - ochrana pred zraneniami a úrazmi. Je veľmi dôležitou najmä za chladného, vlhkého počasia a tiež v súvislosti s nekvalitným stavom hracej plochy, kde bude športový výkon realizovaný.

Psychologická úloha - regulácia a príprava duševnej stránky hráča pred tréningom resp. zápasom. Pred tréningom je pritom tlak na psychiku hráča menší ako pred zápasom.

{moscomment}