Třináct let hrál za České Budějovice, kde v roce 1984 začal i trenérskou kariéru. První mužstvo vedl od roku 1993 čtyři roky, necelý rok byl trenérem Slavie; od července 1998 opět trenér Českých Budějovic. Od konce srpna 2000 trenér Brna, které sice zachránil v lize, přesto však s ním v létě 2001 nebyla prodloužena smlouva.

V březnu 2002 převzal tehdy ještě druholigové Budějovice, postoupil s nimi do první ligy a tam setrval do října 2004. Už v prosinci téhož roku převzal Marilu Příbram. Letos padesátiletý Pavel Tobiáš je po Martinovi Pulpitovi další špičkovým trenérem kterého zpovídal Kamil Turoň. Jak se vyvíjela vaše kariéra hráče?

Tak jako hráč jsem začínal ve Včelné u Č.Budějovic jako žáček a ve 14-ti jsem přestoupil do tehdejší Škody Č.Budějovice, která hrála oblastní přebor dorostu,pak jsem šel do mužů,ti hráli divizi.

Na vojně jsem byl rok v Dukle Tábor, pak rok v Dukle Slaný a v roce 1976 jsem přestoupil do Škody České Budějovice, kde jsem byl bezmála 10 let a kde jsem prožil éru postupu ze 3.ligy do druhé a po reorganizaci i do 1.ligy,kde jsem v roce 1986 ukončil kariéru a pak jsem hrál na nižší úrovni jako například ZVVL Milevsko(divize), Lokomotiva Č.Budějovice (divize), Velešín (krajský přebor).

A Vaše kariéra trenéra?

Začínal jsem jako ještě aktivní hráč v Budějovicích, kde jsem působil u minižáků. Minižáky jsem trénoval docela dlouho a ještě jako aktivní hráč Budějovic jsem přešel k mladším žákům a po ukončení angažmá v 1.lize jsem přešel k ligovému dorostu, kde jsem dělal asistenta Jirkovi Kotrbovi.

Myslím si,že jsme byli docela silná dvojice u mládeže. Poté Jirka Kotrba přešel do mužů, takže jsem šel s ním a dělal jsem asistenta u prvního mužstva mužů. Po odchodu Kotrby jsem dělal ještě asistenta J.Dejmalovi a pak jsem nastoupil v roce 1993, když začala samostatná 1.liga v České republice, jako hlavní kouč Českých Budějovic a tím vlastně začala moje kariéra trenéra, dnes je to již 12 let co pracuji jako první trenér mužstva v 1.lize.

TRENÉRSKÁ KARIÉRA
1984-1986 Dynamo České Budějovice – žáci
1986-1990 Dynamo České Budějovice – dorost
1990-1993 Dynamo České Budějovice – asistent
1993-1997 SK České Budějovice
1997-1998 SK Slavia Praha/ čtvrtfinále PVP (1998)
1998-2000 SK České Budějovice
2000-2001 Stavo Artikl Brno
2002-2004 SK České Budějovice
2004-???? FK Marila Příbram

Podle čeho si vybíráte angažmá?

Tréner si na této úrovni moc nevybírá, protože to si vybírají ty největší špičky, ale tréner jako jsem já, který je zvyklý tvrdě pracovat, tak když přijde nějaké angažmá z 1.ligy, tak to je řekl bych odměna, taková nabídka, která se neodmítá a nejsem typ trénera, který by mohl říct, že jsem měl třeba 10 nabídek.

V Budějovicích se vždycky tvrdě pracovalo a stejně tak, kluby které mě oslovily, to byly kluby které, teda kromě Slavie, vždy vyžadovaly tvrdou práci a ta byla požadována, tak to jsem se moc nerozmýšlel.

Proč právě Slavie?

No tak, protože Slavie to je zase něco jiného, to je už ten špičkový klub kde si vybírají trenéry a tam by se měl trenér rozhodovat na základě nějakých svých jednak schopností, jednak svých potřeb, svých myšlenek, protože to je o něčem jiném než třeba v Budějovicích nebo Příbrami.

Na co kladete v tréninku důraz a co v kterou dobu nacvičujete, to znamená, že se vám například v konkrétním zápase nezdařila útočná fáze a následná koncovka, tak preferujete nácvik těchto cvičení v následujících tréninkových jednotkách nebo podle čeho připravujete tréninkovou jednotku?

Tak já mám dlouhodobou koncepci a v žádném případě nejsem typ trenéra, který by lítal z kytky na kytku a který by, když něco nevyjde změnil filosofii, to v žádném případě.

Fotbal je velmi tvrdá práce, těžká práce, stejně těžká jako jiné povolání a musíte mít svou představu a pokud ji nemáte a změníte ji po prvním neúspěchu, tak takoví trenéři nepatří do toho vrcholu.

Já zastávám vždy určitou koncepci, takže ten týdenní cyklus se odvíjí nejen podle toho co se momentálně stalo, ale podle toho v jakém jsme období, takže týdenní cyklus v hlavním období je jiný než v přípravném období nebo přechodném a ten týdenní cyklus v hlavním období kdy se hrají zápasy má defacto stejný charakter a ten charakter je jasný a i ten režim je jasný a dá se říct, že i ty náplně tréninků v tom jednotlivém dnu den po dni mají totožný charakter.

Jad dlouho trvá vaše tréninková jednotka?

Záleží na tom jestli je začátek týdne, je to regenerační tréninková jednotka, která je kratší asi tak 75 minut jsou v ní lehčí věci hlavně strečink, regenerační věci, průpravné hry nebo nějaký výklus.

Něco jiného je nácviková TJ kde se nacvičují standardní situace nebo nějaké herní varianty, kde se třeba více mluví, ten trénink může být delší a může trvat 90 minut, někdy i 100 minut a pak je trénink dynamický, kde se dělá kondice, rozvíjí se rychlost nebo jiné pohybové schopnosti, síla a další,tak tam by měl být ten trénink kratší, protože by se hráč dostal do únavy, takže ten trénink je 75 minut.Tak to rozmezí je od 75 do 100 minut.

V DALŠÍM DÍLE SE MOHOU ČTENÁŘI TĚŠIT NA ODPOVĚDI PAVLA TOBIÁŠE NAPŘ. JAK PROBÍHÁ NÁCVIK STANDARDNÍCH SITUACÍ, JAKÁ JE PŘÍPRAVA NA VÍKENDOVÉHO SOUPEŘE, KDY SE URČUJE SESTAVA, ROZDÍLY MEZI VRCHOLOVÝM A VÝKONNOSTNÍM FOTBALEM, ALE MŮŽETE SE TAKY TŘEBA DOZVĚDĚT JAK TO BYLO S ROZEHRÁNÍM ROHOVÉHO KOPU PROTI SPARTĚ ...