Image "Pryč jsou mýtu o tom, že rychlost (běžecká) hráče za celý jeho život nejde zlepšit. Respektive jen o nějaká 3%. Tyto mýty jsou již zapovězeny a novější studie ukazují na opak," říká autor dnešního článku Petr Válek. Na stránkách www.trenink.com prozatím vyšlo: Přebíhané vyražení s míčem po otočení nebo také stmelující Rychlostní hodinový ciferník.

Autor článku při své práci u mládeže vždy jednu z tréninkových jednotek z týdenního mikrocklu věnoval výhradně na rozvoj rychlosti. Současně je třeba si uvědomit, že když se bavíme o rychlosti, tak nemluvíme jen o rychlosti běžecké, ale třeba i rychlosti reakce, rychlosti vnímání, rychlosti rozhodování.

Dnes přinášíme kondiční cvičení rychlosti s názvem Rozvoj rychlosti soutěživou formou, které je organizováno zábavnou a soutěživou formou, což považuji za velmi důležité. Cvičení zařazujeme do úvodu hlavní části tréninkové jednotky.

Cíl kondičního cvičení:

Zaměření ve cvičení je rychlost startovní, výbušnost, a rychlost reakce formou soutěživou. Myslím si, že není třeba zdůrazňovat poctivou práci trenéra v energetických zónách. Považuji to na samozřejmost.

Rozvoj rychlosti soutěživou formou


Popis kondičního cvičení:

- cvičení je určeno minimálně jednoho hráče
- v našem případě uvedeném na obrázku je počet hráčů osm (8)
- každý hráč zaujímá jednu metu (překážku)
- hráči ji přeskakují snožmo bokem, čelem k trenérovi
- trenér ukáže rukou jednu ze stran (pravá, levá)
- po ukázání hráči sprintují dle směru vybraného trenérem k cíly vzdáleném 10m
- běží celekm 6x-12x
- poměr IZ k IO má být okolo 1:10

Varianty:

- trenér neukazuje stranu, ale vysloví ji
- libovolně lze manipulovat s uběhnutou vzdáleností (15,20,25) metrů

Pomůcky:

- 4x velké kužely (zapichovací tyče)
- 16x mety (kuželky, kloboučky)
- případně 16x malé překážky{comment}