• Rozvoji a obnově kondice - v podobě rychlostně vytrvalostních herně-kondičních cvičení - jsme se již několikrát věnovali v cvičeních Fotbalová rychlostní vytrvalost se zakončením do malé branky, ve kterém po hráčích požadujeme perfektní technické provedení přihrávek, jejich razanci i správné načasování, vyražení po odehrání míče, správné přijmutí míče a zakončení nebo cvičení Přihraj a vysprintuj v kruhu, ve kterém nám jde o rozvoj rychlostní vytrvalosti intervalovou metodou, kdy intenzivnímu běžeckému úseků, se změnami směru běhu, předchází činnost hráče s míčem.

    Kondiční cvičení s názvem Rychlostně vytrvalostní honička ve dvojici s míčemv sobě kombinuje rozvoj kondičnía technické stránky. V případě kondice se jedná o rychlostní vytrvalost, sílu a hbitost, u technické stránky se hráči musí soustředit na ovládání míče, techniku ovládání a to vše spojené s maximální rychlostí nejen v přímém směru běhu, ale i při častých změnách pohybu.

  • Cvičením vhodným pro individuální trénink ve dvojici, se zaměřením na techniku a přihrávky, jsme se věnovali v cvičeních Narážečky v obdélníku pro dva hráče, ve kterém se hráči zaměřují na kvalitu přihrávek, pohyb hráče po odehrání míče, přijmutí míče a na hru první dotykem nebo cvičení Spolupráce při fotbalovém slalomu, ve kterém je cílem zlepšit u hráčů techniku, práci s míčem a jeho ovládání ve slalomu, technické provedení přihrávek mezi dvojicí hráčů, včetně jejich načasování a následného přijmutí v různém postavení hráče, který přijímá míč.

    Cvičení s názvem Přihrávky střídavě levou a pravou ve dvojici je určeno buď pro individuální trénink, jako cvičení pro herní kruhový trénink nebo jako cvičení vhodné pro přechodné období, případně jako specifickou přípravu na něj. Cvičení je zaměřeno na techniku, přihrávání a koordinaci.  

  • Rychlostně-obratnostní cvičení s názvem Reaguj a vyraž navazuje na problematiku rozvoje rychlostních schopností fotbalistů a měl by být inspirací pro obměnu cvičení při rozvoji rychlosti, reakce a koordinace, této problematice jsme se věnovali v rámci aktuálního tématu v článku s názvem Rozvoje rychlostních schopností hráčů fotbalu
     
    Cvičení je určeno pro všechny věkové kategorie od přípravek po dospělé. Cvičení je nutné zařadit na začátek hlavní části tréninku, kterému musí předcházet důkladné rozcvičení. Cílem je zaměřeno na rozvoj vyražení, reakce na vnější podnět, sprint se změnou směru běhu a soubojové chování v situaci jeden na jednoho. Po hráčích požadujeme maximální intenzitu provedení, současně je třeba striktně dbát správného poměru intervalu zatížení a odpočinku. 

  • Název herního cvičení, které je určeno především pro mladší věkové kategorie přípravek a mladších žáků, je Drsňák nebo bábovka. Cílem je naučit hráče řešit soubojové situace jeden na jednoho (1:1) několika možnými variantami, s maximálním důrazem na hráčovu možnost rozhodnout se pro své řešení, které však přináší i možné riziko neúspěchu. Podobně jako v cvičení Dvojnásobný hon na myšku, ve kterém od hráčů vyžadujeme schopnost rychle reagovat na pohyb svého vlastního soupeře.

    Cvičení navozující herní situaci jeden na jednoho je určeno především pro mládežnické kategorie, velice zábavným a často motivujícím může být i pro dorostence nebo dospělé. Obvykle zařazujeme buď do průpravné části nebo do hlavní části, což platí především pro mladší fotbalisty.

  • S klasickou hrou "Hlavičkovaná" se asi setkal každý trenér a hráč. Na stránkách trenérského portálu www.trenink.com jsme publikovali jednu neobvyklou variantu Hlavičkovaná na 3 ze 4 branek, která dávala hráčům možnost rozhodnout se na kterou z branek budou útočit a hra se tak stala velmi variabilní.

    Název dnešního cvičení je Hlavičkovaná 1:1. Herní cvičení je soutěživé a podle mých zkušeností pro hráče i zábavné. I díky těmto dvěma aspektům je třeba dbát na správnou techniku hlavičkování a nabádat hráče k tomu, aby neupřednotňovaly pouze razanci hlavičky. Doporučuji toto cvičení zařazovat až ve věkové kategorii starších žáků a dorostenců. Vždy je však třeba upravit velikost herního prostoru a současně i branek pro zakončení, v závislosti na věkové kategorii.

  • První díl seriálu pojmenovaného Slalom 100x jinakse. zaměřuje na techniku práce s míčem, jeho ovládání, obratnost a koordinaci, ale také nenáročné soubojové situace. V cvičení vhodném pro dvojici hráčů se autor příspěvku zaměřil na zlepšení schopnosti ovládání míče při jeho vedení slalomovou drahou, včetně závěrečného zakončení do malé branky.

    "Schopnost hráčů ovládat míč v předem daných podmínkách postaveného slalomu je důležitým předpokladem ke zvládání technicky náročnějších situací do kterých vstupují spoluhráči a soupeři," říká trenér Jiří Formánek.

    Pokud cvičení použijete pro celý tým, je možné zařadit do úvodní nebo průpravné části běžného tréninku.

  • Když fotbalový tým malých fotbalistů opouští tělocvičnu a na tvářích hráčů je samý úsměv a hráče neopouští dobrá nálada ani po těžkém tréninku, tak by asi málokdo předpokládal, že právě dokončili tréninková jednotku, kdy hlavní náplní byl náročný silový trénink.

    V současné době není v mládežnickém fotbale cílem trénink maximální síly, stejně tak není cílem dosažení maximální svalové hmoty. Naopak současné trendy hledají inspiraci v úpolových sportech. Zápas, souboje a soutěže dvojic hráčů jsou pro hráče nejen zábavné, ale také efektivně rozvíjí kondiční cíle jako je zlepšení koordinace, rovnováhy, obratnosti a samozřejmě síly.

  • Pohybovým hrám, které jsou zaměřeny na rozvoj rychlosti, obratnosti, koordinace a schopnosti rychle se rozhodovat jsme se věnovali v článcích Chytání ocásku v kruhu nebo Štafetová honička ve čtverci, ve které je cílem rozvíjet u hráčů, soutěživou a zábavnou formou, schopnost rychle se rozhodovat, předvídavost, měnit směr pohybu a reagovat na pohyb spoluhráčů.  

    Rychlostně-obratnostní cvičení s názvem Chyť mě, když to dokážeš ve fotbalovém tréninku si dává za cíl rozvoj rychlostních, obratnostních a koordinačních schopností hráčů, s důrazem na okamžitou akceleraci a schopnost často měnit směr běhu. Cvičení je určeno pro dvojici hráčů, kdy jeden z hráčů je v pozici "lišky", který druhého hráče "zajíce" chytá. Pohybová hra je pro hráče motivující a probíhá soutěživou formou. 

  • Souboje jeden na jednoho, obcházení soupeře, efektivní kličkování a schopnost hráčů kreativně a variabilně řešit situace 1:1 vždy byly, jsou a i budou kořením fotbalu. Hráči, kteří to dokážou, mají důležitý předpoklad být rozdílovým hráčem, který získává svému týmů rozhodující výhodu v konkrétních herních situacích, při přečíslení nebo v situacích před zahráním finální přihrávky a před individuálním zakončením.

    V bonusovém článku s názvem Buď rychlejší a silnější v situaci jeden na jednoho přinášíme sedm herních cvičeních, které svou organizací i průběhem hráče motivují a soutěživou formou vedou hráče ke zlepšování individuálních dovedností v podobě ovládání a vedení míče, kličkování, klamání tělem, obratnost při práci s míčem a schopnosti obcházení protihráčů. 

  • Cvičením pro individuální trénink dvojic fotbalových hráčů jsme se na stránkách www.trenink.com věnovali v cvičeních Spolupráce při fotbalovém slalomu nebo Přihrávky cik-cak ve dvojici, které je určeno pro nácvik jednoduchých přihrávek, na krátkou vzdálenost a zvládnou ho i nejmladší hráči přípravek.  

    Cvičení vhodné pro trénink na stanovištích ve dvojicích má název Narážečky v obdélníku pro dva hráče. Jde o základní, jednoduché cvičení vhodné do rozcvičení nebo pro individuální trénink dvojice hráčů, které se zaměřuje na kvalitu přihrávek, pohyb hráče po odehrání míče, přijmutí míče a na hru první dotykem.

  • Cvičením pro individuální trénink zaměřeným na techniku, práci s míčem, jeho ovládání a přihrávání jsme se věnovali v cvičeních Fotbalové přihrávky ve slalomu nebo Obíhačka ve čtverci s přihrávkami, které se soustředí na schopnost hráčů okamžitě po odehrání míče reagovat vyražením a snahou zapojit se do další jednoduché kombinační spolupráce. 

    Cvičení Spolupráce při fotbalovém slalomu je určeno pro dva hráče, například jako forma domácího úkolů v období vládních opatření proti koronaviru. Zvládnou ho hráči přípravek, mlaších žáků, starších žáků a dorostenců (U8-U19). Cvičení je možné zařadit i do rozcvičení nebo do průpravné části tréninku, pokud cvičení použijete pro celý tým.

  • Rozvoji rychlostních schopností, včetně rychlé práce s míčem a schopnosti hráčů rychle reagovat na podněty ve hře jsme se věnovali v rychlostně-kondičních  Vyražení a rychlost ve čtverci s míčem, které v sobě kombinuje jak rozvoj kondice v podobě startovní rychlosti, tak dovednosti hráčů rychle pracovat s míčem nebo Otočení po rychlém vyražení a reakce spoluhráčů, které je možné  zařadit i do předzápasového rozcvičení.

    Kondiční cvičení s názvem Maximální sprint dvojice ve tvaru 88 svou organizací navazuje na cvičení Maximální sprint dvojice ve tvaru osmičky, v obou případech se jedná o cvičení vhodná pro trénink se zaměřením na rozvoj startovní rychlosti, explozivního vyražení, sprinterské rychlosti se změnou směru běhu a rychlé práce s míčem. Cvičení je organizováno formou soutěže dvou hráčů.

  • Jednoduché technické cvičení s názvem Přihrávky cik-cak ve dvojici je zaměřeno na zlepšení individuálních hráčských dovednosti v podobě přihrávání prvním dotykem levou i pravou nohou, na krátkou vzdálenost, nácviku naražení prvním dotekem a přijmutí míče, techniky práce s míčem a jeho ovládání a vedení.

    Cvičení je vhodné pro rozcvičení, do průpravné části fotbalového tréninku ho mohou trenéři zařazovat o věkové kategorie přípravek. Dnešním příspěvkem rozšiřujeme soubor jednoduchých cvičení na nácvik přihrávek, které zvládnou i nejmladší hráči přípravek, podobně jako v cvičení Projdi slalomem a přesně přihraj, ve kterém hráči pracují na technice ovládání míče. 

  • Druhý díl věnovaný startovní rychlosti spojené s rychlostí reakce a správným rozhodováním, tentokrát při manipulaci s míčem, navazuje na článek z předchozích týdnů

    Článek pokračuje druhou variantou v sérii s názvem Rychlost startu a reakce ve čtverci a vedle startovní rychlostí je kladen důraz na variabilní řešení situace, který se sice příliš nepodobá herním podmínkám, přesto nabourává běžný stereotyp při tréninku startovní rychlosti, rozdílem proti první variantě je zapojení míče.

    Cvičení je určeno pro všechny věkové kategorie, od přípravek počínaje a dospělými týmy konče. Je jednou z možných variant tréninku rychlosti jako cvičení Startovní rychlost - 4 barvy kuželů nebo Hlídání met - rychlost reakce a koordinace.

  • Článek otvírající novou sérii má název Rychlost startu a reakce ve čtverci a vedle startovní rychlostí je kladen důraz na variabilní řešení situace, který se sice příliš nepodobá herním podmínkám, přesto nabourává běžný stereotyp při tréninku startovní rychlosti. První díl seriálu je věnovaný startovní rychlosti spojené s rychlostí reakce,  správným rozhodováním a reakcí na pohyb protihráče.

    Cvičení je určeno pro všechny věkové kategorie, od přípravek počínaje a dospělými týmy konče. Je jednou z možných variant tréninku rychlosti jako cvičení Maximální sprint dvojice ve tvaru osmičky
    nebo Otočení po rychlém vyražení a reakce spoluhráčů.

  • Pro nejmenší fotbalisty z fotbalových školiček, přípravek a mladších žáků jsme publikovali cvičení s názvem Plážoví krabi a zábavné cvičení jeden na jednoho s názvem Drsňák nebo bábovka a naposledy Mrazík.

    Herní cvičení Chyť si svoji myšku je určeno především pro nejmenší mládežnické kategorie. Cvičení klade důraz na schopnost hráčů rychle pracovat s míčem, jeho dobré ovládání a koordinovanou práci s míčem. Hráče by mělo bavit a vést je nenásilnou formou ke zlepšování všech činností s míčem.

  • Tréninkové cvičení s názvem Prodloužená honička okolo dvou zdí je, podobně jako cvičení Honička s míčem okolo zdi určeno pro 3 hráče. Cvičení rozšiřuje možnosti řešení proti původní verzi cvičení. Autorem cvičení je trenér Vít Caudr, který vede jako hlavní trenér věkovou kategorie U15 v FK Meteor Praha VIII a současně je organizátorem letního fotbalového kempu.  

    V cvičení jsou aktivně zapojení 2 hráči a kondičně je až extrémně náročné, proto je třeba správně manipulovat se zatížením. Přes kondiční náročnost je cvičení určeno především jak nácvik rychlé práce s míčem a jeho vedení s častými změnami směru běhu, podobně jako v šesté části cvičení Slalom 100x jinak, ve kterém jde i o nácvik obhození a načasování přihrávky. 

  • Seriál Reaguj a vyraž navazuje na článek, který vyšel v předcházejících měsících, a zabýval se  problematikou Rozvoje rychlostních schopností hráčů fotbalu.  Cvičení seriálu navazují na problematiku rozvoje rychlostních schopností fotbalistů a měly by být inspirací pro obměnu cvičení při rozvoji rychlosti, reakce a koordinace.
     
    Cvičení je nutné zařadit na začátek hlavní části tréninku, kterému musí předcházet důkladné rozvičení.  V průběhu cvičení je třeba dbát na správný poměr intervalu zatížení a odpočinku.
  • "Schopnost hráčů vést a ovládat míč v předem daných podmínkách postaveného slalomu je důležitým předpokladem ke zvládání technicky náročnějších situací do kterých vstupují spoluhráči, soupeři a tlak na maximální rychlost provedení," říká trenér Jiří Formánek. 
     
    Šestý díl seriálu Slalom 100x jinak navazuje na předchozí díly (první, druhý, třetí, čtvrtý, pátý) a je zaměřen na  zlepšení schopnosti ovládání míče při jeho vedení slalomovou drahou, navíc doplněné o nácvik obhození a načasování přihrávky, podobně jako v cvičení Načasovaná přihrávka do běhu

  • 2_gen_jazyk_na_veste_150Pondělním, předprázdninovým příspěvkem na stránkách trenérského portálu fotbalových trenérů www.trenink.com bychom rádi našim čtenářům připomněli třídílný seriál trenéra Jiří Formánka, který se zaměřil na řešení soubojové situace jeden na jednoho v prostoru před pokutovým územím a to jak z pozice útočícího, tak bránícícho hráče.

    Cílem trojice cvičení s názvem Trojúhelníkový souboj 1:1 je hráče řešit soubojovou situaci v prostoru před pokutovým územím, kdy hráč který má míč pod svou kontrolou a chce akci zakončit je atakován a vytlačován do nevýhodné pozice bránícím hráčem.