• Cvičením, ve kterých se útočící hráči museli prosadit proti obránci, který nebyl v čelním postavení proti útočníkovi s míčem, jsme se věnovali například v článcích Jdi a udělej ho!, ve kterém jsme se zaměřili nácvik variabilního řešení soubojové situace jeden na jednoho, které hráč s míčem řeší z pozice útočícího hráče pomocí kličkování, naznačování pohybu a fint s cílem obejít bránícího hráče nebo Drsňák nebo bábovka, ve kterém se u nejmenších hráčů snažíme vypěstovat schopnost správně se rozhodnout při řešení situací jeden na jednoho

    Herní cvičení Oklamej obránce za zády se zaměřuje na schopnost hráčů hlídat si prostor za sebou, odkud dostupuje hráče s míčem bránící hráč. Útočník musí klamavými pohyby vytvořit si prostor pro přijmutí míče a vedení útoku v souboji jeden na jednoho. Bránící hráč se snaží útočníka rychle dostoupit a pokusit se zabránit zakončení akce a případně konstruktivně odebrat míč.   

  • Nácviku jednodotekové kombinace jsme se věnovali v cvičeních Tiki-Taka ve čtverci, ve kterém je cílem naučit hráče kombinovat na malém prostoru pod tlakem soupeře, pomocí krátkých přihrávek a narážeček, za neustálého pohybu všech hráčů, kteří jsou připraveni okamžitě se konstruktivně zapojit do kombinace nebo Rychlé narážečky mezi trojicí protihráčů, ve kterém je cílem cvičení je nácvik jednoduché dvoupřihrávkové kombinace po které následuje opakované naražení na malém prostoru.

    Herně-technické cvičení s názvem Fotbalová vybíjená je zaměřeno na nácvik přesných a důrazných přízemních přihrávek na krátkou vzdálenost s cílem zahrát takovou přihrávku, aby dvojice soupeřů nedokázala na dvě přihrát a vrátit míč skrz středovou průchozí branku. Dvojice na kterou směřuje míč ho musí jedním dotekem ztlumit a  jedním dotekem připravit spoluhráči do takové pozice, aby druhý z dvojice mohl přihrát skrz průchozí branku. 

  • Rozvoji rychlosti reakce, vyražení, sprinterské rychlosti, schopnosti při běhu reagovat na spoluhráče i protihráče a časté změny směru běhu jsme se věnovali v cvičeních Reaguj a vyraž, které je zaměřeno na rozvoj vyražení, reakce na vnější podnět, sprint se změnou směru běhu a soubojové chování v situaci jeden na jednoho nebo Hromadné starty a souboje o více míčů, kde bylo snahou zlepšovat individuální techniku práce s míčem a reagovat na proměnlivé podmínky a v těchto podmínkách se rychle orientovat a rozhodovat.

    Kondiční cvičení s názvem Rychlostní hodinový ciferník je zaměřeno na startovní rychlost a jsou v něm kladeny nároky na hráče především v oblasti okamžité reakce, rychlosti okamžitého rozhodnutí a schopnosti se orientovatna přehuštěném prostoru, včetně reakce na další hráče, kteří provádí cvičení současně. Po hráčích požadujeme maximální intenzitu provádění.

  • Především pro mládežnické trenéry nejmladších věkových kategoriía jejich týmy, které začínají s nácvikem přenesení hry mimo těžiště, kterému předchází několik jednoduchých přihrávek a naražení v podobě kombinace přihraj a běž jsme uveřejnili cvičení Přihraj, kombinuj přes třetího hráče a zakonči a slouží k nácviku kombinace na třetího v několika různých variantách, ve kterých hráči používají hru prvním dotekem, naražení a náběh do volného prostoru nebo cvičení Jednoduché přihrávky a naražení, u přihrávek se soustředíme na správné načasování, razanci a to, aby přihrávka šla po zemi a nebyla skákavá. 

    Pokud v tréninku potřebujete řešit nácvik přesného a adresného přenesením hry, kterému by měla předcházet jednoduchá kombinace, tak zahajujeme seriál cvičení pojmenovaný Naražení a přenesení. Cílem cvičení je naučit hráče přenést těžiště hry různým druhem přihrávek, kdy přenesení hry předchází jednoduchá kombinace mezi dvojicí hráčů. Cvičení je určeno pro 4 hráče.

  • Taktickým cvičením se zaměřením na poziční hru a dobré poziční postavení, včetně zamezení zahrání průnikové přihrávky jsme se věnovali v cvičení Rychlé přihrávky v trojúhelníku na 3 branky, které v sobě kombinuje pro hráče zajímavou a zábavnou práci s míčem společně s intervalovým zatížením jednoho bránícího hráče. Trojice hráčů, kteří jsou v trojúhelníkovém postavení, se rychlou kombinací pokouší vstřelit branku, bránící hráč má za úkol svým dobrým pozičním postavením tomu zabránit. 

    Herně-kondiční cvičení má název Vykrývání prostoru v trojúhelníku, zaměřeno je na nácvik vykrývání prostoru u bránících hráčů a jejich schopnost anticipovat další vývoj kombinace trojice protihráčů. Snahou trenéra by mělo být naučit bránícího hráče vykrývat prostor za sebou, dobrým pozičním postavení zamezit zahrání kolmé průnikové přihrávkyskrz středový trojúhelník. Cílem je naučit bránícího hráče efektivně se přesouvat do správného pozičního postavení.

  • "Cvičení často zařazuji do první třetiny tréninku, do průpravné části tréninkové jednotky. Vedle nejmenších fotbalistů, kteří se učí vedle vedení a ovládání míče i vnímat pohyb ostatních hráčů na malém prostoru, se ale u něj dokáží dobře pobavit a odreagovat i dorostenci nebo dospělí fotbalisté," říká autor článku trenér Jiří Formánek.

    Článek s názvem Dvojnásobný hon na myšku navazuje na veleúspěšný příspěvek Chyť si svoji myšku, který je určen pouze pro dvojici hráčů, kteří se soustředí pouze na řešení situace jeden na jednoho. Podobně jako s názvem Chyť si svoji myšku v trojúhelníku, které je organizováno v trojúhelníku a mnohem více se zaměřuje na schopnost hráčů reagovat na pohyb soupeře.

    Cvičení klade hlavní důraz na individuální technické dovednosti hráčů, přítomnost soupeřů je nutí rychle pracovat s míčem, podmínkou je jeho dobré ovládání a požadována je koordinovaná práce s míčem. Hráče by mělo bavit a vést je nenásilnou formou ke zlepšování všech činností s míčem.

  • Tréninkovým cvičením, která jsou inspirována tréninkovým procesem zahraničních klubů jsme se věnovali hned v několika článcích. Za připomenutí stojí cvičení Maximální rychlost práce s fotbalovým míčem ve štafetě, které bylo inspirováno tréninkem bundesligového týmu VfL Wolfsburg nebo Kombinace na třetího s tandemem, které je inspirované tréninkem věkové kategorie U19a U21 z mládežnické akademie PSV Eindhoven.

    Cvičení Kombinace v trojúhelníkovém postavení je inspirované tréninkem fotbalového týmu Everton FC z Premier League a zaměřuje se na kombinační spolupráci trojice hráčů v trojúhelníkovém postavení. Podle toho, kterou z šesti variant zvolíte a zařadíte do tréninku, tak budete akcentovat tandemové náběhy, překřížení pohybu, kombinaci přihraj a běž, uvolnění prostoru i klamavé pohyby.    

  • "Hráč musí být schopen přihrát i v situaci, kdy je napadán protihráčem, který se pokouší o odebrání míče. Vedle krytí míče po hráčích požadujeme o přehled o herní situaci," říká autor článku. Cvičením na přijmutí míče jsme se věnovali v cvičeních Ovládání míče zády k brance s obhozením nebo Přijmutí míče a souboj 1:2, ve kterém je cílem nácvik prvního kontaktu s míčem a vyřešení početně nevýhodné situace, ale s možností kreativního řešení.

    Herní cvičení s názvem Udrž hráče na zádech a přihraj je určeno pro 4 hráče, kdy dva hráči jsou do hry aktivně zapojení jako obránce a útočník a dva hráči mají roli hráčů, kteří hráči s míčem vytváří podporu. Cílem je vypěstovat u hráčů schopnost přijmout míč, krýt si ho před dotírajícím soupeřem, periferně sledovat spoluhráče a poté přihrát.

  • Průpravným cvičením, které je možné zařadit jako rozcvičení s míčem jsme se věnovali v článcích Fotbalové rozcvičení s míčem nebo Přihraj a vysprintuj za míčem, ve kterém se zaměřujeme na pohyb hráčů, kteří si buď vymění pozice ve dvojici nebo postupně rotují po všech pozicích.  

    Cvičení Nekonečné přihrávky na diagonále je nenáročné svou organizací, ale současně hráči opakovaně provádí několik nejčastějších individuální herních hráčských činností jako je přihrávání, přijmutí a naražení míče, vyražení s míčem a jeho intenzivní vedení na krátkém úseku, změny směru pohybu a pohyb hráčů bez míče, po jeho odehrání.

  • Herní soubojové cvičení s názvem Přihraj si míč a projdi skrz branku má za cíl naučit hráče přijmout míč pod tlakem napadajících hráčů a vytvořit v souboji dva na dva takovou herní situaci, aby jeden z dvojice hráčů, kteří mají míč pod kontrolou, mohl provést míč pod svou kontrolou jednou ze čtyř branek na obvodu hrací plochy. Po útočících hráčích požadujeme kreativitua odvahu zvolit netradiční řešení, bránící hráči se pokouší vyvíjet maximální tlak na míč.    

    Herní cvičení u hráčů rozvíjí schopnost rychle reagovat na přihrávku do prostoru, schopnost rozhodovat se a v závislosti na vývoji herní situace i své rozhodnutí měnit. Hráči se učí vybojovat si míč v prvotním souboji o něj a poté zareagovat na pohyb a výběr místa od spoluhráče a spolupracovat s ním s cílem vymanit se z presinkové situace a vyvedením míče změnit těžiště hry v mikrosituaci dva na dva

  •  Pro rozvoj kondice, například rychlostní vytrvalosti, je možné použít kondiční cvičení bez míče jako například Vytrvalostní čtyřlístek nebo Fotbalová rychlostní vytrvalost bez míče, jehož cílem je co nejlépe rozvinout zotavovací schopnost organismu, která je využívána v průběhu fotbalového tréninku nebo utkání, kdy hráč je zatížením střídavě, s různou intenzitou.

    Herně-kondiční cvičení s názvem Fotbalová strojová kombinace prvním dotekem je určeno pro 4 hráče, zvládnou ho hráči mladších a starších žáků, je možné ho zařadit do tréninkového procesu dorostenců. Cílem je nácvik přízemní kombinace a přihrávek na krátkou a střední vzdálenost, spolupráce dvojice a trojice hráčů a hru prvním dotekem.

  • Rozvoji rychlostní vytrvalosti v tréninku fotbalistů, kdy je během cvičení využíván míč a rychlostní vytrvalost je rozvíjena pomocí herních činností jako jsou přihrávky, naražení, náběh do prostotu a přijmutí míče a jeho vedení jsme se věnovali v cvičeních Herní vytrvalost s kombinací nebo Herní vytrvalost v obdélníku s míčem, ve kterém je cílem je kombinovat kondiční složku běhu a vyražení bez míčem s herní složku.

    Kondiční cvičení pojmenované Velmi intenzivní fotbalová kombinace se snaží o totéž, kombinaci intenzivního běhu s míčem i bez něj a herní složky v podobě přihrávek, naražení, obhození a přijmutí míče, rozvíjet rychlostě-vytrvalostní schopnosti hráčů. Po hráčích požadujme, aby kombinace probíhala maximální intenzitou, která by měla být ekvivalentní zápasovému zatížení.   

  • Zakončení z prostoru pokutového území, odkud statisticky padá nejvíce branek, jsme se věnovali v cvičeních Zakončení prvním dotekem v pokutovém území nebo Finální přihrávka v pokutovém území, které je zaměřeno na nácvik přímého navedení míče do pokutového území a finální přihrávky na útočníka.

    Cvičení s názvem Zakončení v přehuštěném prostoru před brankou je inspirováno tréninkovým cvičením skotského velkoklubu Rangers FC. Střelecké cvičení určené především pro útočníky a ofenzivní záložníky. Cílem je naučit hráče, v postavení zády k brance soupeře, přijmout míč a následně zakončit nebo přihrát do střelecké pozice nabíhajícímu spoluhráči. 

  • O pohledu na fotbalové rozcvičení, podobu úvodu tréninku a průpravné části tréninkové jednotky se čtenáři portálu fotbalových www.trenink.com mohli dočíst v rozhovoru "Rozcvička, správné zahřátí před tréninkem i zápasem, co by (ne)měla mít". Příkladem tréninkového cvičení vhodného pro rozcvičení, které v sobě navíc kombinuje i nácvik spolupráce dvojice hráčů je cvičení Tandemové náběhy v rozcvičení, které je určeno pro mládežnické týmy mladších a starších žáků.  
     
    Jednoduché a organizačně nenáročné cvičení Fotbalové rozcvičení s míčem je určeno pro první třetinu tréninkové jednotky, mělo by předcházet složitějším herním situacím. Určeno je pro všechny věkové kategorie od starších přípravek. Cílem všech pěti publikovaných modifikací cvičení je připravit hráče na intenzivní zatížení v tréninku. 

  • Cvičením zaměřeným na nácvik spolupráce středových hráčů, včetně kombinace, rotace hráčů a přenesení hry jsme se věnovali v cvičeních Kombinace záložníků v diamantu nebo Rotace a výměna pozic středních záložníků, ve kterém se soustředíme na nácvik rotace středních záložníků, kteří ve trojici nastupují v herních systémech v rozestavení 4:3:3, 4:2:3:1, 5:3:2 nebo 3:4:3. 

    Jednoduché technicko-taktické cvičení s názvem Spolupráce ve středu hřiště a otočení hry je určeno jak pro rozcvičení v úvodu tréninku, tak hlavní část tréninku, v závislosti především na věkové kategorie, ale i výkonnostní úrovni. Cvičení má 12 variant, je velmi variabilní od jednoduchých po složitější varianty. Vyspělejší a starší týmy cvičení zařadí spíše do průpravné části, mladší kategorie jako hlavní náplň tréninku.

  • Stanoviště kruhového tréninku ve kterém vedle kondiční složky klademe důraz na práci s míčem, přihrávky, naražení a ovládání míče, které je určené pro skupinový trénink hráčů rozdělených po čtyřech volně navazuje na prozatím poslední sedmou část. Cvičení vhodné pro kruhový trénink je možné do tréninku zařadit jako součást přípravného období, ale samozřejmě také v průběhu soutěžního období při obnově a rozvoji kondice, případně pro hráče, kteří nemají z různých důvodů dostatečné herní vytížení.

    Kruhový trénink sestavený z těchto cvičení je zaměřen jak na herní, tak i kondiční složku a je na trenérovi jaký interval zatížení, odpočinku a intenzitu provádění svým hráčům naordinuje. Středový hráč, který je v největším zatížení se soustředí na první dotek s míčem, preciznost provedení přihrávek a naražení. Hráči na obvodu naražením a krátkým vedením míče aktivně odpočívají před vlastním intervalem zatížení.

  • Rozcvičení na začátku tréninku, které probíhá s míčem a ve skupině 4 hráčů, jsme popisovali v cvičeních Pohraj si s míčem při fotbalovém rozcvičení a nebo Rychlé narážečky mezi trojicí protihráčů, které je inspirováno tréninkem z mládežnické akademie chorvatského fotbalového klubu GNK Dynamo Záhřeb

    Tréninkové cvičení Přihraj a vysprintuj za míčem je určeno pro fotbalové rozcvičení a zaměřuje se na pohyb hráčů, kteří si buď vymění pozice ve dvojici nebo postupně rotují po všech pozicích. Hráči mají ve všech variantách cvičení velký počet doteků s míčem, ať už při odehrání míče, při naražení nebo jeho vedení na delší úsek, často i se změnou směru běhu. 

  • Práci s míčem, jeho ovládání a techniku práci s ním jsme rozvíjeli v cvičeních Práce s míčem ve čtverci nebo Ovládání míče zády k brance s obhozením, ve kterém hráče učíme vyrovnat se s tlakem na napadajícího hráče, otočit se s míčem pod kontrolou k soupeřově brance a zabránit tomu aby bránící hráč jakýmkoliv způsobem míč odebral.

    Cvičení s názvem Pohraj si s míčem při fotbalovém rozcvičení je určeno pro 4 hráče věkové kategorie mladších a starších žáků. Cílem je, aby hráči byli v pokud možno nejčastějším kontaktu s míčem a měli prostor v krátkém časovém úseku přijmout míč, vyrazit s ním a měnit směr vedení míče, obhodit protihráče a po přihrávce vyrazit po přihrávce. 

  • Tréninkové cvičení Rychlé narážečky mezi trojicí protihráčů je inspirováno tréninkem z mládežnické akademie chorvatského fotbalového klubu GNK Dynamo Záhřeb, v šesti variantách cvičení se hráči opakovaně dostávají do herní situace, kterou je efektivní vyřešit opakovaným naražením na malém prostoru, hrou prvním dotekem, výměnou místa a uvolněním po odehrání míče.

    Tréninkovým cvičením pro úvod tréninku s důrazem na techniku, práci s míčem, hru prvním dotekem a správné postavení těla při odehrání míče jsme se věnovali v cvičeních Vedení a ovládání míče po šachovnici nebo Vyraž s míčem a zapoj do hry spoluhráče, ve kterém se zaměřujeme na uvolnění a hledání prostoru, kde mohou hráči přijmout míč. 

  • Nácviku kombinace a tandemových náběhů jsme se věnovali v cvičeních Tandemy v kosočtverci, které je vhodné pro úvod tréninku nebo pro rozcvičení před zápasem, s důrazem na správné načasování přihrávek, náběhu hráčů v tandemu a jednodotekové kombinace nebo Tandemy pro krajní obránce a záložníky, které je určeno pro šestici hráčů.

    Tréninkové cvičení s názvem Náběhy v úvodu fotbalového tréninku je určeno pro úvod tréninku, se zaměřením na sled několika základních herních činností. Do cvičení se může zapojit 4-6 hráčů do pole. Zvládnou ho hráči od věkové kategorie mladších žáků, určeno především pro kategorii starších žáků.