Herní trénink

Herně-taktickým cvičením zaměřeným na spolupráci středových záložníků, v různých systémech rozestavení, jsme se věnovali v cvičeních Spolupráce ve středu hřiště a otočení hry, ve kterém je cílem nácvik kombinace, spolupráce a rotace středních záložníků, po které následuje otočení a změnu těžiště hry nebo cvičení Kombinace záložníků v diamantu, ve kterém se zaměřujeme na nácvik přípravné kombinace a části postupného útoku ve středu hrací plochy mezi rozehrávajícím hráčem a dvojici středových hráčů.  

Cvičení s názvem Kombinace záložníků ve středovém trojúhelníku 4+2:3 si za cíl klade nácvik kombinační spolupráce mezi trojicí středových záložníků, hrotovým útočníkem a dvojici krajních, křídelních hráčů. Podle zvolené varianty cvičení je snahou využít početní převahu a udržet míč bezpečně pod svou kontrolou, před přenesením hry do jiného těžiště nebo zakončení v podobě využití křídelních hráčů nebo zahrání průnikové přihrávky.  

V minulých letech jsme se opakovaně věnovali cvičením, které měly u hráčů podpořit ochotu a schopnost řešit situace jeden na jednoho, například Vyber si míč a zakonči 1:1 nebo Jeden na jednoho (1:1) s bočním postavením obránce. V dnešní článku se  dostáváme k řešení situace dva na dva, která je ve fotbale neméně častá, připomenut si můžeme třeba herní cvičení Naraž si a vyřeš 2:2 nebo jdi na centr, ve kterém si hráči sami rozhodujícím zda si troufnou na řešení mikrosituace 2:2 nebo se rozhodnou pro přihrávku do křídelního prostoru na krajního hráče a nabíhají do pokutového území.

Herní cvičení pojmenované Diamantové řešení situace 2:2 si klade za cíl naučit hráče situaci dva na dva (2:2), kdy obránci nejsou pouze v čelním postavení, ale útočníci mají převahu dva na jednoho (2:1) a druhý obránce vytváří tlak na útočníky zezadu. Od útočících hráčů vyžadujeme rychlé provedení celé akce, přímočarost v řešení situace a efektivitu v zakončení, které by povětšinou mělo končit vstřelením branky.

Nácviku zahrání průnikových přihrávek, správného načasování náběhu hráče na kterého směřuje míč a přijmutí míče jsme se věnovali v cvičeních Rotace s průnikovou přihrávkou, včetně nácviku rotace hráčů v situacích v pomyslném hráčském středovém trojúhelníku nebo Průniková přihrávka středem hřiště, ve kterém záložníci zahrávají průnikovou přihrávku na útočníky, případně do volného prostoru.

Název cvičení Načasování průnikové přihrávky za obranu prakticky vystihuje obsah tréninkového cvičení, které je zaměřeno na nácvik náběhu, naražení míče na hráče v hloubce pole, zahrání průnikové přihrávky a načasování náběhu spoluhráče. Následně se hráči musí soustředit i na zakončení, které je vyústěním celé akce.   

Průpravným hrám a herním cvičením na založení útoku jsme se věnovali ve hře 7+1:7+1 se středovým čtvercem, ve které hráče vedeme k rozehrávce postupného útoku přes středového záložníka, který je pod tlakem soupeřových hráčů ve středu pole a okamžitě musí změnit těžiště hry nebo herní cvičení Vyvedení míče pod tlakem, ve které je cílem naučit hráče rozehrávající útočnou akci od vlastního brankáře, vyrovnat se s tlakem soupeře a vyvést bezpečně míč skrz vyznačené zóny a využít své početní převahy v prostoru vlastního pokutového území. 

Herně-taktické cvičení s názvem Spolupráce stoperů a trojice středních záložníků je zaměřeno na nácvik založení útočné akce od středních obránců a s využitím trojice středových záložníků, kteří se ve středovém, přehuštěném prostoru musí prosadit v herní mikrosituaci tři na tři (3:3). Útočící tým si musí přípravnou kombinací připravit takovou pozici, aby se dokázal prokombinovat středem hrací plochy. Bránící trojice vytváří na hráče s míčem maximální tlak.  

Založení a vedení postupného útoku, s přenesením hry do křídelního prostoru jsme se věnovali v cvičeních Uvolnění krajního obránce na křídle nebo Diagonální přenesení hry po kombinaci ve středu, ve kterém po přenesení hry do křídelního prostoru na krajního hráče ten centruje na trojici nabíhajících útočníků.    

Taktické cvičení Vedení útoku po diagonále ze středu do křídla simuluje postupný útok v okamžiku, kdy míč má jeden ze středních obránců, krajní obránce nebo záložník jsou ve velmi ofenzivním postavení a na jedné diagonále je mezi nimi středový hráč. Cílem je nácvik několik variant útočné kombinace, uvolnění křídelního prostoru, centr do pokutového území a zakončení.

V České republice byl zmírněna epidemiologická opatření, v souvislosti se šířením koronaviru COVID-19, která stále neumožňují hrát amatérské a mládežnické soutěžní utkání a zákazují používání vnitřních prostor (posilovny, tělocvičny, haly), ale fotbalové tréninky ve venkovních prostorách je možné organizovat v počtu nejvýše 6 hráčů s tím, že je potřeba zamezit tomu, aby bylo zamezeno kontaktu mezi jednotlivými skupinami navzájem, a to nejen při sportování, ale i při příchodu a odchodu. 

Tréninky musí i nadále probíhat individuální nebo skupinovou formou s tím, že tréninková skupina může mít maximálně 6 hráčů. My jsme přinesli článek s názvem Tréninková cvičení pro 6 hráčů a v tomto článku se zaměříme na tréninková cvičení pro 5 hráčů. V první kategorii pouze pro hráče do pole, ve druhá pak s brankářem

Od středy 14.10.2020 vstupují v platnost omezení, v souvislosti se šířením koronaviru COVID-19, která vedle nemožnosti sehrát soutěžní utkání a zákazu používání vnitřních prostor jako jsou posilovny a tělocvičny nebo šaten a umýváren, tak fotbalové tréninky ve venkovních prostorách je možné organizovat v počtu nejvýše 6 hráčů s tím, že je potřeba zamezit tomu, aby bylo zamezeno kontaktu mezi jednotlivými skupinami navzájem, a to nejen při sportování, ale i při příchodu a odchodu. 

Pro tréninkové jednotky jsou stanoveny přesná pravidla a omezení. Trénink musí probíhat individuální nebo skupinovou formou s tím, že tréninková skupina může mít maximálně 6 hráčů. Přinášíme výběr cvičení pro tři kategorie organizace tréninkových cvičení. 

Taktickým cvičením zaměřeným na založení a vedení postupného útoku v křídelním prostoru jsme se věnovali v cvičeních Založení útoku od krajního obránce nebo Uvolnění krajního obránce na křídle, které je zaměřeno jak na krajní obránce nebo halfbeky, kteří se musí uvolnit v křídelním prostoru, tak pro útočníky, kdy jejich úkolem je zahrát předfinální přihrávku do křídla a načasovat náběh do pokutového území.

Tréninkové cvičení s názvem Náběh krajního obránce a uvolnění křídla se zaměřuje na nácvik postupného útoku s uvolněním křídelního prostoru pro náběh krajního obránce z hloubky pole, náběh zakončujících hráčů do prostoru pokutového území a trénink centrování z křídelního prostoru se zakončením. 

Kondiční cvičení zaměřená na rozvoj rychlosti, akcelerace, rychlosti reakce, rychlou práci s míčem, obratnost a koordinaci by se měly objevit v každém týdenním mikrocyklu, bez ohledu, zda se jedná o přípravné nebo soutěžní období. Cvičení mohou, ale bezpodmínečně nemusí probíhat s míčem a je možné zařadit je do skupinového nebo týmového tréninku, případně jako jedno ze stanovišť kruhového tréninku. 

Ve většině cvičení jsme se vedle rychlosti lokomoce zaměřili také na rozvoj rychlosti reakce a schopnosti reagovat na proměnlivé podmínky, podobně jako tomu je v utkání. Cvičení jsou určena pro týmy mládeže i pro dospělé, například jako součást zimního přípravného období.