• Průpravným hrám zaměřeným na poziční hru, schopnost týmu udržet míč pod svou kontrolou a vyrovnat se s napadajícími obránci jsme se věnovali v hrách Rohy místo branek, klade u týmu s míče důraz na vytváření herních situací, kdy je možné kombinovat do trojúhelníku, na třetího hráče, tak aby bylo eliminováno vytvoření situace, kdy se hráč s míčem dostane pod tlak nebo 4:4 + 4 pohybliví nahrávači ve čtvercích, ve které je cílem vypěstovat schopnost držet míč pod svou kontrolou kombinací s omezeným počtem doteků a vytvářet početně výhodné situace 2:1 a 3:2.

    Poziční hra s názvem Tréninková poziční hra 5:5+1 na branky je inspirována tréninkem Manchesteru City, který vede Pep Guardiola. Cílena na nácvik kombinace v přehuštěném prostoru a schopnost měnit těžiště hry pomocí přízemní kombinace pro tým, který je v držení míče a útočí. Bránící tým tlakem na míč se pokouší o konstruktivní odebrání míče a zakončení do jedné ze čtyř branek.

  • Průpravným hrám, ve kterých bylo cílem vytvářet presinkové situace, jsme se věnovali ve hře 4:4 + 4 pohybliví nahrávači ve čtvercích, ve které je cílem vypěstovat u hráčů schopnost držet míč pod svou kontrolou kombinací s omezeným počtem doteků a vytvářet početně výhodné situace 2:1 a 3:2 a vyhnout se tak situacím, kdy se hráč s míčem dostane pod tlak nebo Intervalová poziční hra 4:4 a 2 žolíci, ve které je cílem nácvik kombinace, spolupráce a držení míče útočícím týmem. 

    Tréninková průpravná hra s názvem Rohy místo branekklade u týmu s míče důraz na vytváření herních situací, kdy je možné kombinovat do trojúhelníku, na třetího hráče, tak aby bylo eliminováno vytvoření situace, kdy se hráč s míčem dostane pod tlak napadajících hráčů. Bránící hráči naopak se poziční hrou, rychlým dostupováním a napadáním pokouší o konstruktivní zisk míče. 

  • Fotbalová průpravná hraPrůpravným hrám, do kterých zařazujeme neutrální hráče a vytváříme přečíslení hráčů držících míč v mikrosituacích 2:1, 3:2, 4:3 nebo 4:2, jsme se věnovali v tréninkových hrách 6:6 a 3 tvůrci hry, ve které je cílem držet míč s omezeným počtem doteků, využívat ke změně rytmu hry tvořivé a kreativní hráče a je zaměřena na orientaci v přehuštěném prostoru nebo hra 5:5 + 1 tvůrce hry a 4 neutrální nahrávači, určené pro patnáct až šestnáct hráčů a s důrazem na orientaci v přehuštěném prostoru, přenesení těžiště hry a schopnost kombinovat pomocí krátkých přihrávek.

    Tréninková hra 4:4 + 4 pohybliví nahrávači ve čtvercích, ve které vedle dvou stejně početných týmů figurují i pohybliví narážeči pohybující se však uvnitř hrací plochy, avšak pouze ve vymezených prostorech. Cílem hry je u hráčů vypěstovat schopnost držet míč pod svou kontroloukombinací s omezeným počtem doteků a vytvářet početně výhodné situace 2:1 a 3:2 a vyhnout se tak situacím, kdy se hráč s míčem dostane pod tlak.

  • Ať už zimní nebo letní přípravné období s sebou obvykle přináší v tréninkových plánech čistě kondiční nebo herně-kondiční cvičení nebo hry prováděné vysokou intenzitou, často s tím, že hlavním záměrem je obnova a rozvoj kondiční stránky výkonu fotbalistů. Tato cvičení mohou probíhat bez míče jako například v cvičení Vytrvalostní čtyřlístek, kde k rozvoji rychlostní a krátkodobé vytrvalosti je využito  cvičení bez herního obsahu nebo tréninkové hry s míčem jako té s názvem Kondiční hra 6:3 se střelbou, ve které je Cílem hry, aby napadající hráči pracovali v časovém intervalu s maximální intenzitou a v případě konstruktivního odebrání míče akci zakončili.

    Pro svou náročnost a intenzitu, ve které je cvičení prováděno, je pojmenováno Kondiční masakr 2:2. Cílem cvičení, tedy útočících středových hráčů s míčem, je kombinovat se svými spoluhráči na obvodu, udržet míč pod svou kontrolou, rotovat na svých pozicích, vytvářet prostoru pro kombinaci na třetího, pokoušet se o průnikové přihrávky a přesouvat těžiště hry pomocí přízemní kombinace na malém prostoru a využívat k tomu své narážeče na obvodu.

  • Pozičním hrám, pro menší počet hráčů, jsme se věnovali v hrách Intervalová hra 2:2 s nahrávači, ve které je cílem naučit hráče řešit mikrosituace dva na dva (2:2) s využitím dvojice spolupracujících hráčů nebo hře Brazilský presink 2:2 je cílem naučit hráče držící míč prosadit se proti napadajícím hráčům, kteří se pokouší vytvořit presinkovou situaci na malém prostoru s cílem získat konstruktivně míč a zahájit vlastní útočnou akci.  

    Průpravná hra s názvem Intervalová poziční hra 4:4 a 2 žolíci je inspirována tréninkem španělského klubu Villareal CF, pod vedením realizačního týmu trenéra Marcelina Garcíi Torala. Hra je v tréninku využitelná jak během soutěžního období, tak během přípravných období, kdy je akcentována především kondiční složka cvičení.

  • Hrám a herním cvičením, které probíhají v poměru 5:3jsme se věnovali v cvičeních Hra 5:3 se zakončením nebo přenesením hry, ve kterém hráči s míčem mají za cíl kontrolovat ho a kombinovat, bránící hráči vyvíjí maximální úsilí s cílem konstruktivně získat míč a vést vlastní akci nebo Udrž míč v situaci 5:3, při zisku míče vystřel, ve kterém napadající trojice má za úkol napadat hráče s míčem, vytvářet presinkové situace a snažit se o konstruktivní odebrání míče a následné pokud možno co nejrychlejší zakončení. 

    Tréninková hra s názvem Stavěčka 5:3 se zakončením do branekje inspirováno tréninkem mládežnické akademie Ajaxu Amsterdam a za cíl si klade naučit a rozvíjet kombinující hráče v tom, aby byli v permanentní nabídce pro hráče, který je aktuálně v držení míče, tak aby měl minimálně dvě možnosti, kam kombinaci rozvinout. Úkolem obránců je vytvořit na hráče s míčem takový tlak, aby došlo k přerušení kombinace, zisku míčea rychlému zakončení do libovolné branky na obvodu. 

  • Cvičením, ve kterých se útočící hráči museli prosadit proti obránci, který nebyl v čelním postavení proti útočníkovi s míčem, jsme se věnovali například v článcích Jdi a udělej ho!, ve kterém jsme se zaměřili nácvik variabilního řešení soubojové situace jeden na jednoho, které hráč s míčem řeší z pozice útočícího hráče pomocí kličkování, naznačování pohybu a fint s cílem obejít bránícího hráče nebo Drsňák nebo bábovka, ve kterém se u nejmenších hráčů snažíme vypěstovat schopnost správně se rozhodnout při řešení situací jeden na jednoho

    Herní cvičení Oklamej obránce za zády se zaměřuje na schopnost hráčů hlídat si prostor za sebou, odkud dostupuje hráče s míčem bránící hráč. Útočník musí klamavými pohyby vytvořit si prostor pro přijmutí míče a vedení útoku v souboji jeden na jednoho. Bránící hráč se snaží útočníka rychle dostoupit a pokusit se zabránit zakončení akce a případně konstruktivně odebrat míč.   

  • Herně-technickým cvičením zaměřeným na ovládání míče na malém prostoru, obcházení bránících hráčů a kličkování jsme se věnovali v cvičeních Únik z vězení 1:3, ve kterém útočící hráč s míčem musí reagovat na tři bránící hráče, kteří s míčem u nohou se snaží dostat do takové pozice a postavení, aby mu zabránili proběhnutí skrz branky nebo Přijmutí míče a souboj 1:2, zaměřeného na nácvik přijmutí míče, se zaměřením na první dotek, tak aby hráč s míčem ho měl plně pod kontrolou a měl možnost zakončit přihrávkou do jedné z branek nebo míč provést mezi dvojicí kuželů. 

    Cvičení pojmenované Messiho čtverec je určeno pro nácvik herní zápasové situace, kdy hráč týmu držícího míč se na malém prostoru dostává pod tlak a do presinkové situace trojice bránících, napadajících hráčů. Po přijmutí míče má útočící hráč za úkol, co nejrychleji opustit přehuštěný prostor, změnit těžiště hry a projít s míčem u nohy jednu ze čtyř průchozích branek.  

  • Herně-taktickým cvičením zaměřeným na spolupráci středových záložníků, v různých systémech rozestavení, jsme se věnovali v cvičeních Spolupráce ve středu hřiště a otočení hry, ve kterém je cílem nácvik kombinace, spolupráce a rotace středních záložníků, po které následuje otočení a změnu těžiště hry nebo cvičení Kombinace záložníků v diamantu, ve kterém se zaměřujeme na nácvik přípravné kombinace a části postupného útoku ve středu hrací plochy mezi rozehrávajícím hráčem a dvojici středových hráčů.  

    Cvičení s názvem Kombinace záložníků ve středovém trojúhelníku 4+2:3 si za cíl klade nácvik kombinační spolupráce mezi trojicí středových záložníků, hrotovým útočníkem a dvojici krajních, křídelních hráčů. Podle zvolené varianty cvičení je snahou využít početní převahu a udržet míč bezpečně pod svou kontrolou, před přenesením hry do jiného těžiště nebo zakončení v podobě využití křídelních hráčů nebo zahrání průnikové přihrávky.  

  • Nácviku řešení soubojových situací dva na jednoho (2:1) jsme se věnovali v cvičeních Orientace v soubojích před brankou, které je zaměřeno na přijmutí míče, vyhodnocení herní situace, především z pohledu postavení bránícího hráče a způsobu vyřešení situace 1:1, 2:1 nebo 2:2, případně v cvičení Dva na jednoho od poloviny hřiště, ve kterém mají bránící hráči za úkol vytlačit útočníky do nevýhodné střelecké pozice a zabránit vstřelení branky.

    Utkání a herní zápasové situace však obvykle přináší méně výhodné situace jeden útočník na dva obránce (1:2). Cvičení s názvem Prosaď se proti dvojici obránců, které by hráče mělo naučit prosadit se i v takto nevýhodné situaci a naučit je, že cílem není akci "pouze" zakončit, ale vstřelit branku! Bránící hráči se pokouší o konstruktivní zisk míče. Všechny varianty cvičení jsou velmi variabilnía po hráčích se požadováno především správné rozhodnutí při řešení konkrétní herní situace.

  • Herním cvičením zaměřeným na nácvik herních situací dva na dva, včetně zakončení jsme se věnovali v cvičeních Diamantové řešení situace 2:2, které si klade za cíl naučit hráče situaci dva na dva (2:2), kdy obránci nejsou pouze v čelním postavení, ale útočníci mají převahu dva na jednoho (2:1) a druhý obránce vytváří tlak na útočníky zezadu nebo Dva na dva s výběrem místa, které hráče vede k různým způsobům nácviku přijmutí míče zády k brance soupeře a následné spolupráce se spoluhráčem a kreativní přípravě střelecké pozice.  

    Od hráčů v herním cvičení Zakonči a braň ve dvojicích vyžadujeme přímočarost a rychlost provedení vlastního protiútoku. Takové útočné činnosti totiž obvykle rozhodují důležitá utkání. U útočících i bránicích hráčů vyžadujme dohrávání herních situací až do úplného konce. V průběhu cvičení dbáme na schopnost hráčů přeorientovat se z útočné na ofenzivní činnost a schopnost prosadit se v situacích dva na dva (2:2).

  • Herně-kondičním cvičením a hrám, které je vhodné v tréninku využívat i v rámci přípravného období, jsme se věnovali například v herním cvičení Přijmutí míče a intenzivní práce s ním, které je extrémně kondičně náročné a svojí proměnlivostí a variabilitou se blíží zápasovým situacím, které umocňuje aktivně bránící a napadající obránce nebo Brazilský presink 2:2, ve kterém hráče učíme eliminovat napadání soupeře a pokračovat v útočné akci.  

    Cvičení s názvem Kondiční bago v šestiúhelníkumá svou kondiční i herní složku. Cílem týmu s míčem je udržet míč pod svou kontrolou především pomocí kombinace na jeden, dva doteky, s neustálým pohybem a správným výběrem místa před zapojením do kombinace. Cílem bránícího týmu, především dvojice jeho středových hráčů, je vytvořit na útočící tým takový tlak, aby bylo možné konstruktivně získat míč nebo donutit hráče s míčem chybovat a následně rozvinout vlastní kombinaci.    

  • V minulých letech jsme se opakovaně věnovali cvičením, které měly u hráčů podpořit ochotu a schopnost řešit situace jeden na jednoho, například Vyber si míč a zakonči 1:1 nebo Jeden na jednoho (1:1) s bočním postavením obránce. V dnešní článku se  dostáváme k řešení situace dva na dva, která je ve fotbale neméně častá, připomenut si můžeme třeba herní cvičení Naraž si a vyřeš 2:2 nebo jdi na centr, ve kterém si hráči sami rozhodujícím zda si troufnou na řešení mikrosituace 2:2 nebo se rozhodnou pro přihrávku do křídelního prostoru na krajního hráče a nabíhají do pokutového území.

    Herní cvičení pojmenované Diamantové řešení situace 2:2 si klade za cíl naučit hráče situaci dva na dva (2:2), kdy obránci nejsou pouze v čelním postavení, ale útočníci mají převahu dva na jednoho (2:1) a druhý obránce vytváří tlak na útočníky zezadu. Od útočících hráčů vyžadujeme rychlé provedení celé akce, přímočarost v řešení situace a efektivitu v zakončení, které by povětšinou mělo končit vstřelením branky.

  • Průpravná hra  navazuje na tréninkovou hru 6:6 na průnikové zóny v třetině hrací plochy, ve které je cílem naučit se správně rozhodovat v těžkých herních situacích, rychle reagovat na vývoj hry. Požadována je i schopnost rychle pracovat s míčem a pokoušet se nekazit jednoduché přihrávky. Obě dvě hry zaujmou hráče především dynamičností vývoje a to jak stavu, tak řešení herních situací.

    Tréninková hra, která je pojmenována 7:7 na průnikové zóny v kříži, je tentokrát určena pro čtrnáct hráčů, cílem je naučit hráče pracovat s přijatelným rizikem, naučit se správně rozhodovat v těžkých herních situacích, rychle reagovat na vývoj hry a měnit její těžiště. Požadována je i schopnost rychle pracovat s míčem a pokoušet se nekazit jednoduché přihrávky.

  • Herně-taktickým hrám zaměřeným na schopnost týmu držet míč pod svou kontrolou, kombinovat pomocí dobrého výběru místa a v početní převaze, včetně častého přenášení hry jsme se věnovali v 3:3 v obdélníku s 3:3 nahrávači nebo 5:5 + 1 tvůrce hry a 4 neutrální nahrávači, ve které je kladen  důraz na orientaci v přehuštěném prostoru, přenesení těžiště hry a schopnost kombinovat pomocí krátkých přihrávek.   

    Tréninková hra s názvem 6:6 a 3 tvůrci hry popisuje průpravnou hru, kde početní podmínky nejsou vyrovnané. Hráči s míčem jsou v početní výhodě, protože se do kombinace zapojují neutrální středoví hráči. Cílem hry je naučit hráče držet míč s omezeným počtem doteků, využívat ke změně rytmu hry tvořivé a kreativní hráče. Cvičení je také zaměřeno na orientaci v přehuštěném prostoru, přenesení těžiště hry a schopnost kombinovat pomocí krátkých přihrávek.

  • Tréninkovým herním cvičením, u kterých je cílem zlepšit schopnost hráčů vést a ovládat míč a dostat tým hráče kontrolujícího míč pod časovýi prostorový tlak jsme se věnovali v cvičeních Týmové vedení a naražení míče v prostoru nebo Nekonečný barevný slalom v prostoru, ve kterém u hráčů rozvíjíme schopnost rychle, technicky správně a efektivně na malém-přehuštěném prostoru ovládat míč.  

    Cvičení se jmenuje Týmové držení míče pod tlakem soupeře a je zaměřeno na nácvik vedení a ovládání míče oběma nohama, schopnost hráčů kombinovat, držet míč pod svou kontrolou a vytvářet presinkové situace v případně jednoho týmu. V případě druhého týmu pak udržet míč pod kontrolou s omezeným počtem doteků, důraz klademe na efektivní výběr místa po odehrání míče, snahu zapojit se do další kombinace a správné postavení těla před odehrání míče.

  • Řešení mikrosituací před brankou, v prostoru uvnitř a v okolí pokutového území, obvykle rozhodují o úspěchu či neúspěchu v utkání. Nácviku řešení soubojové mikrosituace dva na dva (2:2) jsme se věnovali v několika cvičeních. V cvičení Orientace v soubojích před brankou jsme se vedle finálního zakončení útočné akce zaměřili také na přijmutí míče, vyhodnocení herní situace, především z pohledu bránícího hráče a způsobu vyřešení situace 1:1, 2:1 nebo 2:2. Herní cvičení Přeskakovaná v kruhu 2:2 je zajímavé především tím, jakou variabilitu možných řešení přináší.

    Tréninkové cvičení pojmenované Dva na dva s výběrem místa má hlavní přínos v tom, že hráče vede k různým způsobům nácviku přijmutí míče zády k brance soupeře a následné spolupráce se spoluhráčem a kreativní přípravě střelecké pozice v situaci dva na dva (2:2) v bezprostřední blízkosti branky soupeře. Hráč, který jako první přijímá míč se musí vyrovnat s presinkem napadajících proti hráčů. 

  • "Spojení a správné vyvážení herní a kondiční složky je důležité u každého cvičení, které trenéři zařazují do tréninku, tím spíše, když se jedná o přípravné období. Navíc je třeba - i u cvičení, které primárně cílí na rozvoj kondice - vycházet a inspirovat se ze situací, které mají svůj obraz v herních situacích a utkání," říká autor dnešní příspěvku, který se zaměřuje na nácvik vytváření presinkových situací, podobně jako v cvičení Přihraj si míč a projdi skrz branku, které u hráčů rozvíjí schopnost rychle reagovat na přihrávku do prostoru, schopnost rozhodovat se a v závislosti na vývoji herní situace i své rozhodnutí měnit. 

    Herně-kondiční cvičení s názvem Agresivní napadání 3:3 na dvě brankyje možné využít jak v přípravném období, kde akcentujeme kondiční složku, tak i v soutěžním období, kde se více zaměřujeme na způsob řešení presinkových situací. Cílem cvičení je rozvoj kondiční složky výkonu, který je spojen nácvikem napadání a snahu o rychlé zakončení akce.

  • Průpravným hrám a herním cvičením na založení útoku jsme se věnovali ve hře 7+1:7+1 se středovým čtvercem, ve které hráče vedeme k rozehrávce postupného útoku přes středového záložníka, který je pod tlakem soupeřových hráčů ve středu pole a okamžitě musí změnit těžiště hry nebo herní cvičení Vyvedení míče pod tlakem, ve které je cílem naučit hráče rozehrávající útočnou akci od vlastního brankáře, vyrovnat se s tlakem soupeře a vyvést bezpečně míč skrz vyznačené zóny a využít své početní převahy v prostoru vlastního pokutového území. 

    Herně-taktické cvičení s názvem Spolupráce stoperů a trojice středních záložníků je zaměřeno na nácvik založení útočné akce od středních obránců a s využitím trojice středových záložníků, kteří se ve středovém, přehuštěném prostoru musí prosadit v herní mikrosituaci tři na tři (3:3). Útočící tým si musí přípravnou kombinací připravit takovou pozici, aby se dokázal prokombinovat středem hrací plochy. Bránící trojice vytváří na hráče s míčem maximální tlak.  

  • "Schopnost rozehrávajícího týmu vyrovnat se s vysokým postavením týmu bez míče a vytvářením agresivních presinkových situací od soupeře, společně s bezpečným založením útoku od brankáře a vyvedení míče do středu hrací plochy z vlastního pokutového území,je dovednost, kterou si všichni hráč musí osvojit, pokud je cílem týmu hrát útočný kombinační fotbal, bez zbytečných dlouhých nakopávaných míčů," říká autor dnešního článku.

    Herním cvičení má název Vyvedení míče pod tlakem a jeho cílem je naučit hráče rozehrávající útočnou akci od vlastního brankáře, kteří jsou v držení míče, vyrovnat se s tlakem soupeře a vyvést bezpečně míč skrz vyznačené zóny a využít své početní převahy v prostoru vlastního pokutového území. Napadající tým se snaží svým dobrým pozičním postavením, agresivním přistupováním k hráčům soupeře a konstruktivním odebráním míče získat ho a okamžitě zakončit akci a potrestat špatnou rozehrávku soupeře.