• Průpravným hrám, ve kterých bylo cílem vytvářet presinkové situace, jsme se věnovali ve hře 4:4 + 4 pohybliví nahrávači ve čtvercích, ve které je cílem vypěstovat u hráčů schopnost držet míč pod svou kontrolou kombinací s omezeným počtem doteků a vytvářet početně výhodné situace 2:1 a 3:2 a vyhnout se tak situacím, kdy se hráč s míčem dostane pod tlak nebo Intervalová poziční hra 4:4 a 2 žolíci, ve které je cílem nácvik kombinace, spolupráce a držení míče útočícím týmem. 

    Tréninková průpravná hra s názvem Rohy místo branekklade u týmu s míče důraz na vytváření herních situací, kdy je možné kombinovat do trojúhelníku, na třetího hráče, tak aby bylo eliminováno vytvoření situace, kdy se hráč s míčem dostane pod tlak napadajících hráčů. Bránící hráči naopak se poziční hrou, rychlým dostupováním a napadáním pokouší o konstruktivní zisk míče. 

  • Fotbalová průpravná hraPrůpravným hrám, do kterých zařazujeme neutrální hráče a vytváříme přečíslení hráčů držících míč v mikrosituacích 2:1, 3:2, 4:3 nebo 4:2, jsme se věnovali v tréninkových hrách 6:6 a 3 tvůrci hry, ve které je cílem držet míč s omezeným počtem doteků, využívat ke změně rytmu hry tvořivé a kreativní hráče a je zaměřena na orientaci v přehuštěném prostoru nebo hra 5:5 + 1 tvůrce hry a 4 neutrální nahrávači, určené pro patnáct až šestnáct hráčů a s důrazem na orientaci v přehuštěném prostoru, přenesení těžiště hry a schopnost kombinovat pomocí krátkých přihrávek.

    Tréninková hra 4:4 + 4 pohybliví nahrávači ve čtvercích, ve které vedle dvou stejně početných týmů figurují i pohybliví narážeči pohybující se však uvnitř hrací plochy, avšak pouze ve vymezených prostorech. Cílem hry je u hráčů vypěstovat schopnost držet míč pod svou kontroloukombinací s omezeným počtem doteků a vytvářet početně výhodné situace 2:1 a 3:2 a vyhnout se tak situacím, kdy se hráč s míčem dostane pod tlak.

  • V přípravných obdobích je obvykle větší počet tréninkových jednotek věnován obnověa rozvoji kondice, ideálně v kombinaci s herní, specifickou složkou herního výkonu. Například rozvoji rychlostní vytrvalosti s míčem jsme se věnovali v cvičeních Kondiční stromeček s míčem a zakončením, ve kterém od hráčů vyžadujeme technicky perfektní provedení, správné načasování náběhů i přihrávek a to včetně koncentrace při únavě nastupující v průběhu cvičení nebo Fotbalová rychlostní vytrvalost pomocí tandemových náběhů, ve kterém se zaměřujeme na rychlost a plynulost spolupráce čtveřice hráčů při tandemovém náběhu hráče z hloubky pole.
     
    Herně-kondiční cvičení s názvem Kondiční tandem s míčem na polovině hřištěv sobě kombinuje kondičnía herní složku, hráči během jednotlivé akce vyzkouší několik individuálních činností. Po zakončení akce hráči musí hráči dokončit cvičení intenzivním během do výchozí pozice

  • Cvičením ve kterých centrovanému míči do pokutového územípředcházela jednoduchá nebo složitější kombinace jsme se věnovali například v cvičeních Kombinace, centr a zakončení, ve kterém hráči musí načasovat jak náběh do volného prostoru, tak náběh do pokutového území nebo Otočení hry před centrem z křídla, kde je cílem nácvik postupného útoku, v podobě rychlého přenesení hry z jedné strany hrací plochy na druhou pomocí kombinace, uvolnění křídelního prostoru pro náběh centrujícího hráče.

    Herní cvičení s názvem Centr do pokutového území po jednoduché kombinaci je určeno jak pro útočící hráče, tak pro obránce. Útočící hráči v prostoru s míčem si jednoduchou kombinací připravují pozici pro uvolnění prostoru pro centrujícího hráče, případně na dohrání situace po odraženém míči. Útočníci bez míče časují náběh na přihrávku do nebezpečného prostoru před brankou. Obránci se se soustředí na dobré poziční postavení, rozebrání útočníků a odvrácení míče mimo nebezpečný prostor.

  • Cvičením zaměřeným na střelbu a zakončení po finálním naražení, z prostoru uvnitř pokutového území, odkud statisticky padá nejvíce branek jsme se věnovali v cvičeních Opakovaná narážečka na třetího a zakončení, ve kterém je cílem nácvik postupné kombinace a střelba z prostoru pokutového území nebo Dvojitá střelba levou i pravou nohou, ve kterém útočník dohrává brankářem vyražený míč.
     
    Střelecké cvičení pojmenované Naraž si a dej gól! si za cíl klade naučit hráče proměňovat vyložené brankové situace, po předchozím naražení od spoluhráče, z prostoru odkud branky nejčastěji ze statistického hlediska padají, tedy z prostoru zúženého pokutového území. Hráče nabádáme k rychlému, ale nikoliv zbrklému řešení. Hráči se díky absenci bránících hráčů mohou zaměřovat na technické provedení a efektivitu zakončení.

  • Hrám a herním cvičením, které probíhají v poměru 5:3jsme se věnovali v cvičeních Hra 5:3 se zakončením nebo přenesením hry, ve kterém hráči s míčem mají za cíl kontrolovat ho a kombinovat, bránící hráči vyvíjí maximální úsilí s cílem konstruktivně získat míč a vést vlastní akci nebo Udrž míč v situaci 5:3, při zisku míče vystřel, ve kterém napadající trojice má za úkol napadat hráče s míčem, vytvářet presinkové situace a snažit se o konstruktivní odebrání míče a následné pokud možno co nejrychlejší zakončení. 

    Tréninková hra s názvem Stavěčka 5:3 se zakončením do branekje inspirováno tréninkem mládežnické akademie Ajaxu Amsterdam a za cíl si klade naučit a rozvíjet kombinující hráče v tom, aby byli v permanentní nabídce pro hráče, který je aktuálně v držení míče, tak aby měl minimálně dvě možnosti, kam kombinaci rozvinout. Úkolem obránců je vytvořit na hráče s míčem takový tlak, aby došlo k přerušení kombinace, zisku míčea rychlému zakončení do libovolné branky na obvodu. 

  • Herně-kondičním cvičením a hrám, které je vhodné v tréninku využívat i v rámci přípravného období, jsme se věnovali například v herním cvičení Přijmutí míče a intenzivní práce s ním, které je extrémně kondičně náročné a svojí proměnlivostí a variabilitou se blíží zápasovým situacím, které umocňuje aktivně bránící a napadající obránce nebo Brazilský presink 2:2, ve kterém hráče učíme eliminovat napadání soupeře a pokračovat v útočné akci.  

    Cvičení s názvem Kondiční bago v šestiúhelníkumá svou kondiční i herní složku. Cílem týmu s míčem je udržet míč pod svou kontrolou především pomocí kombinace na jeden, dva doteky, s neustálým pohybem a správným výběrem místa před zapojením do kombinace. Cílem bránícího týmu, především dvojice jeho středových hráčů, je vytvořit na útočící tým takový tlak, aby bylo možné konstruktivně získat míč nebo donutit hráče s míčem chybovat a následně rozvinout vlastní kombinaci.    

  • Tréninkovým hrám, které probíhají v herním prostoru odpovídajícímu ploše dvou pokutových území jsme se věnovali v herních cvičeních Prosaď se proti trojici obránců nebo Souboje 1:1 a 2:2 v rychlém sledu, ve kterém je cílem naučit hráče řešit soubojovou situaci jeden na jednoho v prostoru před a uvnitř pokutového území, akci zakončit a hned vzápětí vyřešit herní situaci v poměru dva na dva.

    Průpravná hra s názvem Hraj pouze dopředupopisovaná je zaměřena na nácvik rychlého přechodu do útočné fáze bez pomocných příčných a zpětných přihrávek, s cílem jít přímočaře směrem k brance soupeře a zakončit útočnou akci. Od hráčů vyžadujeme neustálý pohyb, cirkulaci na svých pozicích, náběhy do volných prostor a nápaditý výběr volného místa. Stejně tak hráče nabádáme k přímočarému vedení míče a k časté střelbě, k čemuž relativně malý prostor přímo vybízí.

  • V minulých týdnech jsme se několikrát věnovali cvičením vhodným pro úvod tréninku, například Kombinace trojice s přenesením nebo Kombinace s malým časem na míči. V obou případech byl inspirací tréninkový proces bundesligových týmů, s důrazem na preciznost provedení kombinace, hry prvním dotekem, naražení, výběr místa, vyražení po odehrání míče a celkovou rychlost provedení.
     
    Cvičení s názvem Kombinace čtyř hráčů při rozcvičení je organizačně a prostorově nenáročné, pro hráče snadno pochopitelné a všichni hráči jsou neustále v permanenci a v kontaktu s míčem. Zaměřujeme se na kombinaci prvním dotekem, výběr místa a přijmutí míče po předchozí kombinaci. 
  • Technickým cvičením na nácvik a rozvoj dovednosti přihrávat a kombinovat na malém prostoru, pomocí krátkých a přízemních přihrávek jsme se věnovali v cvičeních Plynulé narážečky v trojúhelníku, ve kterém jsme se zaměřovali na plynulé naražení na malém prostoru, včetně správného načasování přihrávek i náběhů nebo Nekonečné přihrávky na diagonále, ve kterém je cílem rozvoj přihrávání, přijmutí a naražení míče.

    Tréninkové cvičení s názvem Přihrávky a naražení v malém čtverci je jednoduchým cvičením na nácvik základní kombinace, přihrávek, naražení, správného načasování jak přihrávek, tak náběhů, vyražení spojeného s výběrem místa a spolupráce mezi trojicí hráčů na malém prostoru. Během cvičení dbáme na správné technické provedení i postavení těla při přijmu a odehrání míče.   

  • Na stránkách trenérského portálu www.trenink.com přinášíme první ze série her a cvičení vhodných pro probíhající přípravné období. Autorem cvičení je trenér Jiří Formánek, který hru pojmenoval Kondiční držení míče s častým přenášením.

    Cílem kondiční hry je rozvíjet u hráčů herní vytrvalost specifickou (herní) formou, to vše zajištěno aerobním (oxidativním) metabolismem, podobně jako Kondiční centry na polovině.  Zaměřujeme se na to, aby hráči byli v neustálé rotaci, měli dobrý výběr místa a nabízeli podporu hráči s míčem.  Při převzetí mče v zóně se bránící tým soustředí na vytváření presinkových situací.

    Hru zařazujeme do hlavní nebo závěrečné části tréninkové jednotky. Je vhodná jak pro mládežnické týmy, tak pro dospělé. Intenzitu zatížení regulujeme velikostí herního prostoru a počtem hráčů.

  • V období přípravného období obvykle bývá prostor pro větším objem tréninku, které jsou reprezentovány větším počtem tréninkových jednotek, které mohou být zaměřeny na rozvoj rychlostní a krátkodobé vytrvalosti a to může probíhat buď bez míče nebo s míčem. Herně-kondičním cvičením s míčem jsme se věnovali v Kondiční přeběhy se zakončením, ve kterém se rozvíjí rychlostně-silové schopnosti hráčů, které jsou rozvíjeny herní formou v podobě kombinace, náběhu, vedení míče a zakončení na branku s brankářem nebo Kondiční hra 6:3 se střelbou, ve kterém je cílem, aby napadající hráči pracovali v časovém intervalu s maximální intenzitou.

    Herně-kondiční cvičeni s názvem Fotbalová rychlostní vytrvalost pomocí tandemových náběhů, které je určeno nejen pro zimní nebo letní přípravné období, se zaměřuje nejen na rozvoj rychlostní vytrvalosti, rychlosti lokomoce a okamžité akcelerační rychlosti po odehrání míče, ale také na rychlost a plynulost spolupráce čtveřice hráčů při tandemovém náběhu hráče z hloubky pole. Obvykle krajního obránce.   

  • Nácviku zahrání průnikových přihrávek, správného načasování náběhu hráče na kterého směřuje míč a přijmutí míče jsme se věnovali v cvičeních Rotace s průnikovou přihrávkou, včetně nácviku rotace hráčů v situacích v pomyslném hráčském středovém trojúhelníku nebo Průniková přihrávka středem hřiště, ve kterém záložníci zahrávají průnikovou přihrávku na útočníky, případně do volného prostoru.

    Název cvičení Načasování průnikové přihrávky za obranu prakticky vystihuje obsah tréninkového cvičení, které je zaměřeno na nácvik náběhu, naražení míče na hráče v hloubce pole, zahrání průnikové přihrávky a načasování náběhu spoluhráče. Následně se hráči musí soustředit i na zakončení, které je vyústěním celé akce.   

  • Doposud jsme publikovali několik střeleckých cvičení, ve kterých mají útočící hráči možnost výběru zakončení na dvě a více branek. Za připomenutí stojí například cvičení Jeden na jednoho po sprintu na dvě branky, ve kterém bylo cílem naučit hráče variabilně řešit situace 1:1, vést míč, ovládat ho, kličkovat a akci zakončit do jedné z malých branek.    

    Ne při každé tréninkové jednotce má trenér k dispozici standardní hrací plochu. Cvičení Kombinace zpoza branky se střelbou je určeno pro trénink, kde trenér má k dispozici malý počet hráčů a necelou polovinu hrací plochy, ale dva brankáře. Cílem je nácvik postupné přízemní kombinace, která směřuje od branky do které bude akce zakončena.

  • Průpravným hrám zaměřeným na nácvik kombinace v přečíslení jsme se věnovali v Aerobní kondiční hře 6:6+1 nebo Hra 5:3 se zakončením nebo přenesením hry, ve které hráči s míčem mají za cíl kontrolovat míč, rytmus hry a kombinovat, bránící tým vyvíjí maximální úsilí s cílem konstruktivně získat míč a vést vlastní akci. 

    Autor tréninkovou hru pojmenoval Situace 4:3 na 2 branky ze 4 stran, snahou útočících hráčů je optimálně měnit rytmus hry, přenášením hry, výměnou místa, rotací a vhodným výběrem místa od hráčů vytvořit takovou situaci, aby mohlo dojít k pokusu o zakončení. Bránící hráči mají za úkol konstruktivně odebrat míč a vyvést míč do bezpečného prostoru.

  • Tréninkovým herním cvičením, u kterých je cílem zlepšit schopnost hráčů vést a ovládat míč a dostat tým hráče kontrolujícího míč pod časovýi prostorový tlak jsme se věnovali v cvičeních Týmové vedení a naražení míče v prostoru nebo Nekonečný barevný slalom v prostoru, ve kterém u hráčů rozvíjíme schopnost rychle, technicky správně a efektivně na malém-přehuštěném prostoru ovládat míč.  

    Cvičení se jmenuje Týmové držení míče pod tlakem soupeře a je zaměřeno na nácvik vedení a ovládání míče oběma nohama, schopnost hráčů kombinovat, držet míč pod svou kontrolou a vytvářet presinkové situace v případně jednoho týmu. V případě druhého týmu pak udržet míč pod kontrolou s omezeným počtem doteků, důraz klademe na efektivní výběr místa po odehrání míče, snahu zapojit se do další kombinace a správné postavení těla před odehrání míče.

  • Řešení mikrosituací před brankou, v prostoru uvnitř a v okolí pokutového území, obvykle rozhodují o úspěchu či neúspěchu v utkání. Nácviku řešení soubojové mikrosituace dva na dva (2:2) jsme se věnovali v několika cvičeních. V cvičení Orientace v soubojích před brankou jsme se vedle finálního zakončení útočné akce zaměřili také na přijmutí míče, vyhodnocení herní situace, především z pohledu bránícího hráče a způsobu vyřešení situace 1:1, 2:1 nebo 2:2. Herní cvičení Přeskakovaná v kruhu 2:2 je zajímavé především tím, jakou variabilitu možných řešení přináší.

    Tréninkové cvičení pojmenované Dva na dva s výběrem místa má hlavní přínos v tom, že hráče vede k různým způsobům nácviku přijmutí míče zády k brance soupeře a následné spolupráce se spoluhráčem a kreativní přípravě střelecké pozice v situaci dva na dva (2:2) v bezprostřední blízkosti branky soupeře. Hráč, který jako první přijímá míč se musí vyrovnat s presinkem napadajících proti hráčů. 

  • Početně výhodným situacím 3:1 nebo 4:1 ve finální fázi zakončení, v poslední třetině hrací plochy jsme se věnovali již několikrát. Ofenzivní hráči mají početně výhodu, současně je však v cvičení zastoupen i bránící tým. Tréninkové cvičení Předzápasové 3:1 po centru ze strany zaměřené především na kvalitu centrů, herní cvičení Rychlý protiútok 4:1 je zaměřeno na schopnost okamžitě po zisku míče přejít do rychlého protiútoku.

    Název cvičení je Přenesení hry a zakončení po centru 4:1 a je zaměřeno především na změnu těžiště a doplnění hráčů do pokutového území před finální přihrávkou z bohu hřiště, obvykle centrovaným míčem vzduchem nebo i po zemi. Bránící hráč brání aktivně, se snahou odehrát míč před nabíhajícími protihráči.

  • Do úvodní, respektive průpravné části fotbalového tréninku je možné zařadit kombinační cvičení, které je určené pro celý tým jako Přihrávky mezi přebíhajícícmi hráči nebo cvičením pro menší skupiny hráčů Nekonečné přihrávky na diagonále, ve kterém se zaměřujme především na technické provedení přihrávek, hru prvním dotekem a vyražení po odehrání míče.  
     
    Kombinační průpravné cvičení s názvem Sprint za míčem po přihrávce, které si klade si za cíl rozvoj schopnosti hráčů reagovat vyražením a akcelerací bez míče, okamžitě po přesném odehrání míče na spoluhráče. Hráč vždy vyráží směrem, kterým předtím přihrával míč. 
  • "Úspěšné řešení situace jeden na jednoho je to, co odlišuje průměrného a rozdílového hráče. Proto je třeba kreativnímu řešení těchto situací  se věnovat v tréninku od nejmenších věkových kategorií," říká pro portál www.trenink.com autor dnešního článku, který například publikoval cvičení Souboj 1:1 po sprintu okolo praporku, kde hráči řeší soubojovou situaci jeden na jednoho v proměnlivých podmínkách.
     
    Cílem je cvičení Souboj 1:1 s naražeči za brankou je naučit hráče řešit soubojovou situaci jeden na jednoho různým způsobem, současně je toto možné využit pro rozvoj herně-kondiční složky.  Hráči akci zakončují do velkých branek s brankářem, pro mladší věkové kategorie je možné nahradit velkou branku dvojicí malých branek.