Ztráta autority fotbalového trenéra mládeže může mít dalekosáhlé důsledky nejen pro samotného trenéra, ale i pro celý tým. Nedostatek respektu mezi hráči narušuje disciplínu, oslabuje tréninkový proces a snižuje motivaci. Tento problém často vede k horším výkonům na hřišti, zhoršení týmové atmosféry a v krajním případě i k odchodu talentovaných hráčů nebo změně trenéra. Pro trenéra znamená ztráta autority nejen výzvu k sebereflexi, ale také nutnost přijmout konkrétní opatření, aby obnovil svůj vliv a zajistil efektivní vedení týmu.
Důvody ztráty autority fotbalového trenéra mládeže ve vztahu k hráčům, vedení klubu, spolupracovníkům z realizačního klubu nebo rodičů mohou být různé a často pramení z kombinace několika faktorů.
Mezi nejčastější důvody ztráty autority a důvěry v trenéra patří problémy v komunikaci s hráči nebo rodiči, nedůslednost a nespravedlnost v chování především vůči hráčům, odborné nedostatky v taktice a vedení týmu během tréninku a zápasů, chování trenéra na hřišti i mimo něj, špatné výsledky a z něj pramenící frustrace, zkratkovité jednání a ztráta motivace, věk a nezkušenost začínajícího trenéra, externí vlivy, které zasahují do práce trenéra a dynamika chování hráčů v týmu.
Chceš podpořit www.trenink.com? Odebírej kanál YouTube!
Komunikační problémy
Nejobvyklejším důvodem ztráty důvěry v trenéra a jeho autority je často používaný nevhodný styl komunikace. Může to být reprezentováno například tím, že trenér na hráče neadekvátně křičí, případně hráče dokonce verbálně ponižuje nebo naopak až příliš některým hráčům ustupuje a jejich prohřešky a nedodržování pravidel přehlíží. Což ve výsledku jeho autoritu a respekt ve sportovním kolektivu, ale i směrem k rodičům, oslabuje. Obdobně negativně působí i nedostatek zpětné vazby a to jak v tréninkovém procesu, tak v průběhu a po utkání, což se projevuje tím, že trenér hráčům neříká, co dělají dobře, co by mohli udělat lépe, co by mohli udělat jinak, nenabízí jim další možné varianty nebo v opačném případě co je třeba zlepšit a na čem zapracovat. Z pohledu komunikace je problémem i neochota naslouchat hráčům a případně jejich rodičům, tedy ignorování hráčských názorů nebo pocitů a absence zpětné vazby od svých svěřenců.
Nedůslednost a nespravedlnost
Ztráta respektu od hráčského kolektivu je také často úzce spojena s nedodržováním stanovených týmových nebo klubových pravidel, případně pravidel které si individuálně nastavili mezi sebou hráč a trenér. Platí to jak pro hráče, ale i pro trenéra členy realizačního týmu, za které má trenér zodpovědnost. Pokud trenér sám porušuje pravidla nebo je nepřiměřeně a účelově mění, hráči ho přestanou brát vážně. Červeným hadrem, který vede ke ztrátě důvěry, je chování trenéra v podobě zvýhodňování některých - obvykle stále stejných - hráčů, například kvůli talentu, osobním vazbám nebo finanční motivace od movitějších rodičů. Obecně platí, že autorita trenéra je oslabena a s přibývajícím časem se bude ještě snižovat, pokud nejsou nastavena pevná pravidla, hranice ve kterých se hráči mohou pohybovat a mantinely chování ve fotbalovém kolektivu, nebo pokud pravidla stanovena jsou, ale trenér nepodnikne kroky proti nevhodnému chování hráčů nebo jejich rodičů, případně porušení pravidel je bagatelizováno. Ignorování nebo nedostatečné řešení porušení pravidel vede k chaosu.
Odborné nedostatky
Fotbalový trenér může své hráče, ale i kolegy z realizačního týmu, demotivovat pokud jeho plánování tréninkových jednotek, příprava tréninků a jednotlivých tréninkových cvičení je chaotické nebo monotónní, obecně z chování trenéra plyne, že je na trénink nepřipraven. Nedůvěra se prohlubuje pokud se nejedná o ojedinělý případ, ale spíše pravidlo. Trenér by vždy měl zvažovat a konzultovat zvolené tréninkové metody, jejich náročnost a intenzitu. Příliš obtížné nebo naopak příliš jednoduché tréninky nebo tréninková cvičení, které hráče nerozvíjejí, mohou vést k pocitu, že trenér nerozumí své práci nebo nemá zájem hráče dále výkonnostně posouvat. Samostatnou kapitolou je, pokud trenér nedokáže reagovat na změny v tréninku a utkáních, kdy nedokáže stanovit nebo změnit taktiku a nedokáže přiměřeně reagovat na herní situace nebo vývoj utkání.
Chování trenéra
Ztrátu autority trenér riskuje v okamžiku, kdy příliš a neadekvátně podléhá svým emocím, které během tréninků a utkání nezvládá. Může se jednat například o časté výbuchy vzteku, ironii a sarkasmus směrem k hráčům, soupeři nebo rozhodčím nebo naopak lhostejnost. Vliv trenéra může klesat pokud trenér není pro hráče dostatečným příkladem. Hráči očekávají, že trenér bude vzorem disciplíny, dochvilnosti, nasazení a odhodlání. Pokud trenér tato očekávání nesplňuje, obvykle mu to působí problémy. Paradoxně negativně může na hráče působit, pokud trenér zvolí příliš přátelský přístup. Nadměrná snaha být „kamarádem“ hráčů může oslabit trenérskou roli. Je však třeba nezaměňovat se slušností a respektem vůči hráčům.
Špatné výsledky a frustrace
Na vztah mezi trenérem a hráči nemá pozitivní vliv dlouhodobá série neúspěchů. I když není vina vždy na trenérovi nebo jeho realizačního týmu, neuspokojivé výsledky mohou oslabit jeho důvěryhodnost. V důsledku špatných výsledků dost často dochází k poklesu motivace celého týmu, ale i jednotlivých hráčů. Pokud se hráči necítí motivovaní, může to vyústit v nižší nasazení a respekt vůči trenérovi.
Věk a nezkušenost trenéra
Pokud je trenér věkem blízký svým svěřencům a navíc mají příliš "kamarádské" chování, tak mladší trenéři mohou mít problém získat respekt starších, vyspělejších nebo dominantních hráčů. To vše bývá dost často podpořeno nedostatkem zkušeností. Pokud hráči nebo rodiče cítí, že trenér nemá dostatečné znalosti nebo zkušenosti, mohou ho nebo jeho rozhodnutí zpochybňovat. Pokud trenér neudrží profesionální odstup, může hráče zmást a oslabit svou roli vůdce.
Externí vlivy
Pro každého trenéra je velmi obtížené, pokud je na něj vyvíjen tlak od vedení klubu. Pokud vedení klubu zasahuje trenérovi do jeho trenérské práce, může to oslabit jeho autoritu před hráči. Negativní atmosféra a napětí v týmu, například kvůli konfliktům mezi hráči nebo rodiči, může velmi negativně ovlivnit vztahy trenéra s týmem.
Dynamika týmu
Autoritu trenéra mohou nabourat problémoví hráči. Jeden nebo skupinka více hráčů s nedisciplinovaným nebo arogantním chováním může zpochybňovat autoritu trenéra, zvláště pokud trenér nereaguje důsledně. Problémy často působí i nedostatek respektu mezi hráči. Pokud hráči navzájem neprojevují respekt, může být obtížné udržet disciplínu. Ignorovat není možné ani negativní vliv rodičů. Někteří rodiče mohou podkopávat trenérovu autoritu kritikou nebo zasahováním do jeho práce.
Závěr
Autorita trenéra je založena na kombinaci odbornosti, důslednosti, spravedlnosti a schopnosti efektivně komunikovat. Ignorování některých z těchto aspektů může vést k jejímu oslabení. Ztráta autority není vždy nenapravitelná, ale vyžaduje aktivní přístup a ochotu na sobě pracovat.
Jak předejít ztrátě autority fotbalového trenéra:
- udržovat jasná pravidla a být důsledný,
- pracovat na komunikačních dovednostech a empatickém přístupu,
- neustále se vzdělávat a zlepšovat odborné dovednosti,
- budovat respekt skrze spravedlivý přístup a osobní příklad.