• Otázka účasti rodičů na fotbalovém tréninku může být diskutabilní a závisí na konkrétních pravidlech, interních politikách klubu a z části i osobních preferencích trenéra nebo realizačního týmu. Přítomnost rodičů na fotbalovém tréninku může mít několik pozitivních vlivů, zejména pro mladší hráče fotbalových školiček nebo přípravek

    Ideálně by měli trenéři a rodiče spolupracovat, aby vytvořili pozitivní a podporující prostředí pro hráče a jejich výkonnostní i osobnostní rozvoj. Klíčovým prvkem v tomto procesu je komunikace. Trenéři by měli komunikovat s rodiči, ideálně vždy na začátku každé sezóny, ohledně očekávání hráčůi rodičů na jedné straně a nastavení pravidel chování nastavovaných trenérem nebo klubem během tréninků a zápasů, na cestách na nebo z utkání, případně na společných akcích pořádaných klubem nebo konkrétním týmem.

  • Rychlostně-obratnostní cvičení s názvem Reaguj a vyraž navazuje na problematiku rozvoje rychlostních schopností fotbalistů a měl by být inspirací pro obměnu cvičení při rozvoji rychlosti, reakce a koordinace, této problematice jsme se věnovali v rámci aktuálního tématu v článku s názvem Rozvoje rychlostních schopností hráčů fotbalu
     
    Cvičení je určeno pro všechny věkové kategorie od přípravek po dospělé. Cvičení je nutné zařadit na začátek hlavní části tréninku, kterému musí předcházet důkladné rozcvičení. Cílem je zaměřeno na rozvoj vyražení, reakce na vnější podnět, sprint se změnou směru běhu a soubojové chování v situaci jeden na jednoho. Po hráčích požadujeme maximální intenzitu provedení, současně je třeba striktně dbát správného poměru intervalu zatížení a odpočinku. 

  • "Cvičení často zařazuji do první třetiny tréninku, do průpravné části tréninkové jednotky. Vedle nejmenších fotbalistů, kteří se učí vedle vedení a ovládání míče i vnímat pohyb ostatních hráčů na malém prostoru, se ale u něj dokáží dobře pobavit a odreagovat i dorostenci nebo dospělí fotbalisté," říká autor článku trenér Jiří Formánek.

    Článek s názvem Dvojnásobný hon na myšku navazuje na veleúspěšný příspěvek Chyť si svoji myšku, který je určen pouze pro dvojici hráčů, kteří se soustředí pouze na řešení situace jeden na jednoho. Podobně jako s názvem Chyť si svoji myšku v trojúhelníku, které je organizováno v trojúhelníku a mnohem více se zaměřuje na schopnost hráčů reagovat na pohyb soupeře.

    Cvičení klade hlavní důraz na individuální technické dovednosti hráčů, přítomnost soupeřů je nutí rychle pracovat s míčem, podmínkou je jeho dobré ovládání a požadována je koordinovaná práce s míčem. Hráče by mělo bavit a vést je nenásilnou formou ke zlepšování všech činností s míčem.

  • Čtenáři trenérského portálu  www.trenink.com si žádají stále více cvičení i pro nejmenší fotbalisty fotbalových školiček, předpřípravek a přípravek, kteří mají "zlaté období" pro trénink koordinace, vedení a ovládání míče. Přinášíme několik variant štafetových závodů s míčem u nohy, které mají jednoduchou organizaci a v rámci skupinového tréninku umožňují pracovat s různým počtem hráčů.

    Cvičení má název Štafetový slalom v trojúhelníku, cílem je nácvik vedení a ovládání míče ve slalomu uspořádaném v trojúhelníkovém tvaru. Všechny varianty cvičení probíhají na malém prostoru. 

    Tréninkové cvičení je určeno především pro mládežnické týmy (U5-U11), zařazujeme ho do úvodní, průpravné nebo hlavní části tréninkové jednotky, kde soutěživou formou hráče motivujeme k vlastnímu zlepšování.

  • Pohybovým hrám, které jsou zaměřeny na rozvoj rychlosti, obratnosti, koordinace a schopnosti rychle se rozhodovat jsme se věnovali v článcích Chytání ocásku v kruhu nebo Štafetová honička ve čtverci, ve které je cílem rozvíjet u hráčů, soutěživou a zábavnou formou, schopnost rychle se rozhodovat, předvídavost, měnit směr pohybu a reagovat na pohyb spoluhráčů.  

    Rychlostně-obratnostní cvičení s názvem Chyť mě, když to dokážeš ve fotbalovém tréninku si dává za cíl rozvoj rychlostních, obratnostních a koordinačních schopností hráčů, s důrazem na okamžitou akceleraci a schopnost často měnit směr běhu. Cvičení je určeno pro dvojici hráčů, kdy jeden z hráčů je v pozici "lišky", který druhého hráče "zajíce" chytá. Pohybová hra je pro hráče motivující a probíhá soutěživou formou. 

  • Poločasová přestávka a komunikace s realizačním týmem a hráči v jejím průběhu je ve fotbale, narozdíl od hokeje, basketbalu nebo florbalu, klíčovým okamžikem, kdy má trenér šanci zareagovat na výsledek a vývoj utkání, taktiku soupeře, počasí a stav hrací plochy nebo ovlivnit psychiku hráčů pro druhou polovinu utkání.      

    V nedlouhém období patnácti minut je potřeba co nejefektivněji komunikovat a plánovat a to jak v rámci trenérského týmu, tak s jednotlivými hráči a celým týmem. Komunikací je myšleno jak předání pokynu, plánu pro druhou část zápasu a rad hráčům, ale ještě předtím i získání zpětné vazby od kolegů z realizačního týmu a od hráčů. Nedílnou součástí poločasové přestávky je motivace hráčů a usměrnění jejich emocí.   

  • Cvičením zaměřeným na techniku práce s míčem, vedenía ovládání míče jsme se věnovali v článcích Prodloužená honička okolo dvou zdí nebo Přebírání míče dovnitř a ven ze čtverce, kde bylo důležité přijmutí a první dotek s míčem, který rozhoduje o tom, jak rychle a úspěšně může rozvíjet další akci.

    Soutěživé cvičení Chyť si svoji myšku se zaměřilo především na práci s míčem, v cvičení Chyť si svoji myšku v trojúhelníku se mnohem více zaměřujeme na schopnost hráčů reagovat na pohyb soupeře a na schopnost ovládání míče kolem tréninkových pomůcek.

  • Cvičení zaměřená na práci s míčem, techniku, ovládání míče a jeho vedeni by se měly v tréninku ve věkové kategorii přípravek a mladších žáků každou tréninkovou jednotku. Ukázkou zajímavého cvičení, které by měl vyzkoušet každý trenér je cvičení Chyť si svoji myšku, které hráče bude bavit a povede je nenásilnou formou ke zlepšování všech činností s míčem.


    Herní cvičení s názvem Únik z vězení 1:3 hráče soutěživou formou motivuje k maximálním nasazení, využití obratnosti, s míčem nebo bez něj, ke klamavým únikům a rozvoji komunikace a spolupráce mezi trojicí hráčů, kteří pokud chtějí zvítězit, tak musí kooperovat.

  • Se stejnou rychlostí s jakou se blíží začátek letních prázdnin se blíží i konec jarní části soutěží. Konec sezóny pro některé hráče a trenéry obvykle znamená ztrátu motivace, sníženou koncentraci a menší počet hráčů na tréninku. Proto na www.trenink.com přinášíme jako inspiraci několik zábavných cvičení pro poslední tréninky v sezóně.

    Cvičení jsou zaměřená na vedení a ovládání míče a to jak pro dvojice nebo trojice hráčů, tak pro pro skupinový nebo týmový trénink. Cvičení je následně možné využít v individuálním tréninku během prázdnin a v přípravě na novou sezónu.  

  •   AKTUÁLNÍ TÉMA  V seriálu rozhovorů na aktuální téma na stránkách trenérského portálu www.trenink.com se pokoušíme otevřít debatu k tématům, která by měla zajímat trenéry v klubech na všech výkonnostních úrovních, tak u různých věkových kategorií od přípravek počínaje až po dospělé.

    Dnešní aktuální téma rozebírá a na otázky odpovídá Jiří Formánek, trenér který působil jak u mládeže, tak u dospělých od divize po druhou ligu. V současné době je editorem stránek www.trenink.com.

    Cílem tohoto článku je pomoci fotbalovým trenérům s přípravou zimního přípravného období, především pak z pohledu motivace u jednotlivých hráčů, ale také i celého týmu.

  • Image Na stránkách trenérského portálu www.trenink.com představujeme článek trenérova Jiřího Formánka, který čtenářům představí herní cvičení, které se snaží v proměnlivých podmínkách a soutěživou, zábavnou formou naučit především mladší hráče řešit několik po sobě následujících situací jeden na jednoho.

    Název dnešního herního cvičení je 3x vedení míče 2:1 ve třech zónách, hráči se musí vyrovnat a také ve svůj prospěch využít neustále se měnící herní a situační podmínky a samozřejmě pracovat na technice vedení, ovládání míče a obcházení soupeře.

    Cvičení je určeno pro všechny mládežnické týmy, především pak pro hráče přípravek a žáků, cvičení zařazujeme do průpravné nebo hlavní části tréninkové jednotky.

  • Image Další prázdninové cvičení na stránkách trenérského portálu www.trenink.com je určeno především žákovským a dorosteneckým týmům, podobně tomu je u cvičení Tandem při zakončení středem.

    Dnes se v článku Hra 7:7 s podporou střelby z větší vzdálenosti zaměříme na podporu střelby hráčů ze střední a větší vzdálenosti, tak jako tomu bylo v seriálu Střelba středem ze střední vzdálenosti [1] [2] [3]. Hráči, respektive celý tým se musí rozhodnout, zda upřednostní střelbu na krátkou vzdálenost za menší počet bodů nebo zda se rozhodnou více zariskovat.

    Průpravnou hru je vhodné zařadit do závěrečné části tréninkové jednotky, je určena právě pro věkovou kategorii mladších a starších žáků, osvědčila se i v tréninkovém procesu dorostenců a dospělých.