• Cvičením zaměřeným na techniku práce s míčem, přijmutí míče, hru prvním a druhým dotekem, přihrávání na krátkou vzdálenost a naražení jsme se věnovali v cvičeních Přihrávky střídavě levou a pravou ve dvojici, které je zaměřeno nácvik přihrávek levou a pravou nohou, na krátkou vzdálenost, s pravidelným střídáním levé a pravé nohy při odehrání míče nebo Fotbalová vybíjená, zaměřené na nácvik přesných a důrazných přízemních přihrávek na krátkou vzdálenost.

    Technicky průpravné cvičení s názvem Přihrávky v pentagonu je zaměřeno na schopnost hráče prvním dotekem přijmout míč a stejným dotekem si připravit míč k odehrání na krátkou vzdálenost. Hráč, který přijímá míč, musí mít pod kontrolou prostor okolo sebe s cílem přihrát ho do volného prostoru. Během cvičení je třeba, aby se hráči soustředili na správné postavení těla.

  • Herně-technickým cvičením zaměřeným na ovládání míče a cílem vyvést míč do prostoru, kde hráč není v početně nevýhodné situace a pod tlakem hráčů soupeře jsme se věnovali v cvičeních Messiho čtverec, které je určeno pro nácvik herní zápasové situace, kdy hráč týmu držícího míč se na malém prostoru dostává pod tlak a do různých presinkových situací s trojicí napadajících hráčů nebo herní cvičení Přijmi míč, otoč hru a zakonči, ve kterém po hráči s míčem požadujeme kreativní řešení a zakončení do jedné z branek. 

    Herní cvičení s názvem Vymotej se z problémů v kruhu je určeno jak pro útočící, tak bránící hráče. Po útočníkovi je požadováno perfektní ovládání míče, klamání obránců a schopnost řešit situaci kreativně, třeba i netradičním způsobem. Po obráncích požadujeme spolupráci a komunikaci při uzavírání prostorů pro možné provedení míče. 

  •  Tréninkovým herním cvičením, ve kterých jsou útočící hráči v početní nevýhodě jsme se věnovali v cvičeních Přijmutí míče a souboj 1:2, které je zaměřeno na přijmutí míče, první dotek s míčem a vyřešení početně nevýhodné situace, ale s možností kreativního řešení nebo cvičení Únik z vězení 1:3, které hráče soutěživou formou motivuje k maximálním nasazení, využití obratnosti, s míčem nebo bez něj, ke klamavým únikům a rozvoji komunikace a spolupráce mezi trojicí bránících hráčů.  

    V herním cvičení s názvem Seběhni si pro míč a přejdi přes obránce jsou bránící hráči v početní výhodě dva na jednoho s tím, že útočící hráč má výhodu v možnosti rozhodnout se, jakým směrem povede svůj útok a přímočarým provedením akce nepřipustí aktivní zapojení druhého obránce, včetně vytvoření herní situace dva na jednoho.  

  • Cvičením pro útočníky, které jsou zaměřeny na zakončení z prostoru odkud statistiky padá nejvíce branek jsme se věnovali například v cvičeních Naraž si a dej gól!, ve kterém je cílem naučit hráče proměňovat vyložené brankové situace, po předchozím naražení od spoluhráče nebo Pohotová střelba prvním dotekem,  které je organizačně nenáročné, je určeno pro skupinový trénink útočníků a záložníků a v jeho průběhu se zaměřujeme na zakončení prvním dotekem, jeho efektivitu a správný výběr místa před zakončením.

    Cvičení s názvem Oklamej obránce a dej gól! je inspirováno předsezónním tréninkem (2023/2024) AFC Bournemouth trenéra Andoni Iraoly - před odletem na letní soustředění v Marbelle - které bylo určeno pro skupinový trénink. V případě útočníků zaměřeného na proměňování gólových situací v prostoru uvnitř pokutového území, pro obránce pak s cílem pokoušet se těmto situacím zabránit.    

  • Cvičení je kombinací herního cvičení s maximálním důrazem na kondiční stránku, především pak rychlostně-silové schopnosti, které jsou důležité především v soubojových situacích jeden na jednoho. Popisované cvičení je svou organizací podobné hernímu cvičení Soubojové situace 1:1 na branku v prostoru, ve kterém je cílem naučit hráče s míčem různým způsobům řešení mikrosituací jeden na jednoho na malém prostoru, kde se pohybují další protihráči.

    Autor cvičení pojmenoval Kondiční souboje 1:1 na 5 branek s nahrávači a zaměřil se především na prosazení hráčů v soubojových situacích 1:1 na relativně velkém prostoru, důraz byl kladen na orientaci v prostoru, předvídavost a schopnost naučit se využívat ke spolupráci nahrávače na obvodu. Schopnost udržet míč pod tlakem soupeře se rozvíjí v cvičení Kondiční bago v šestiúhelníku, ve kterém je cílem udržet míč pod svou kontrolou především pomocí kombinace na jeden, dva doteky, s neustálým pohybem a správným výběrem místa před zapojením do kombinace. 

  • Herně-technickým cvičením zaměřeným na ovládání míče na malém prostoru, obcházení bránících hráčů a kličkování jsme se věnovali v cvičeních Únik z vězení 1:3, ve kterém útočící hráč s míčem musí reagovat na tři bránící hráče, kteří s míčem u nohou se snaží dostat do takové pozice a postavení, aby mu zabránili proběhnutí skrz branky nebo Přijmutí míče a souboj 1:2, zaměřeného na nácvik přijmutí míče, se zaměřením na první dotek, tak aby hráč s míčem ho měl plně pod kontrolou a měl možnost zakončit přihrávkou do jedné z branek nebo míč provést mezi dvojicí kuželů. 

    Cvičení pojmenované Messiho čtverec je určeno pro nácvik herní zápasové situace, kdy hráč týmu držícího míč se na malém prostoru dostává pod tlak a do presinkové situace trojice bránících, napadajících hráčů. Po přijmutí míče má útočící hráč za úkol, co nejrychleji opustit přehuštěný prostor, změnit těžiště hry a projít s míčem u nohy jednu ze čtyř průchozích branek.  

  • Nácviku jednodotekové kombinace jsme se věnovali v cvičeních Tiki-Taka ve čtverci, ve kterém je cílem naučit hráče kombinovat na malém prostoru pod tlakem soupeře, pomocí krátkých přihrávek a narážeček, za neustálého pohybu všech hráčů, kteří jsou připraveni okamžitě se konstruktivně zapojit do kombinace nebo Rychlé narážečky mezi trojicí protihráčů, ve kterém je cílem cvičení je nácvik jednoduché dvoupřihrávkové kombinace po které následuje opakované naražení na malém prostoru.

    Herně-technické cvičení s názvem Fotbalová vybíjená je zaměřeno na nácvik přesných a důrazných přízemních přihrávek na krátkou vzdálenost s cílem zahrát takovou přihrávku, aby dvojice soupeřů nedokázala na dvě přihrát a vrátit míč skrz středovou průchozí branku. Dvojice na kterou směřuje míč ho musí jedním dotekem ztlumit a  jedním dotekem připravit spoluhráči do takové pozice, aby druhý z dvojice mohl přihrát skrz průchozí branku. 

  • Řešení soubojových situací jeden na jednoho a to ať z pozice útočníka nebo obránce jsme se věnovali v celé řadě cvičení, například herní cvičení Přijmutí míče a intenzivní práce s ním, ve kterém se útočící hráči během cvičení musí soustředit na klamavé pohyby, uvolnění se od bránícího hráče, přijmutí míče a jeho krytí, přihrávku na spoluhráče na obvodu hrací plochy nebo sada cvičení Buď rychlejší a silnější v situaci jeden na jednoho, které hráče motivují a soutěživou formou vedou ke zlepšování individuálních dovedností v podobě ovládání a vedení míče, kličkování, klamání tělem a obratnosti při práci s míčem. 

    Cvičení s názvem Prosaď se s míčem u rohového praporku navozuje obvyklou zápasovou situaci, kdy míč směřuje k rohovému praporku a k míči dobíhá dvojice hráčů, útočníka a obránce. Cílem cvičení je naučit a rozvíjet u hráčů možné varianty řešení této situace, s důrazem na snahu útočícího hráče prosadit se, obejít obránce a zahrát finální přihrávku do pokutového území. 

  • Herně-technickým cvičením se zaměřením na výběr místa, přijmutí míče a první dotek s ním, jeho následné ovládání a přenesení hry jsme se věnovali v cvičeních Přijmi míč, otoč se s ním a přihraj nebo Přijmi míč a přesně přihraj, je zaměřeno především na schopnost hráčů načasovat náběh a přijmout míč v pohybu proti přihrávajícímu spoluhráči, maximální důraz v cvičení musí dát hráči na první dotek s míčem.

    Zařazení cvičení s názvem Přijmi míč a otoč hru a zakonči do tréninku by mělo předcházet zařazení cvičení herního cvičení Přijmutí míče a souboj 1:2, ve kterém je jsou napadající hráči bez míče v početní převaze proti jednomu hráči s míčem, který se soustředí na vyřešení početně nevýhodné situace, s možností kreativního řešení a zakončení do více branek.  Po hráčích požadujeme koncentraci na výběr místa a první dotek s míčem 

  • Vícečetným soubojovým situacím jeden na jednoho (1:1) v jednom herním prostoru, často metodiky našeho fotbalu nazývaný jako řízený chaos, jsme se  věnovali již několikrát. Za připomenutí určitě stojí Hromadné starty a souboje o více míčů, ve kterém je reagovat na proměnlivé podmínky a v těchto podmínkách se rychle orientovat a rozhodovat se nebo cvičení 3x 1:1 na 3 malé branky, ve kterém je cílem u hráčů vypěstovat u hráčů schopnost úspěšně řešit - a také nebát se - řešit situace jeden na jednoho v přehuštěném prostoru.

    V herním cvičení pojmenovaném Soubojové situace 1:1 na branku v prostoru je snahou trenéra naučit hráče s míčem různým způsobům řešení mikrosituací jeden na jednoho na malém prostoru, kde se pohybují další protihráči. Hráči se musí v prostoru orientovat a vyhodnotit, zda je možné využít spoluhráče i protihráče pro vedení vlastní individuální akce. 

  • Základní myšlenkou herního cvičení s názvem Hromadné starty a souboje o více míčů je snaha zábavnou formou zlepšovat u hráčů schopnost řešit soubojové chování jeden na jednoho (1:1), případně dva na jednoho (2:1) v herních, proměnlivých podmínkách. Cílem je zlepšovat individuální techniku práce s míčem a reagovat na proměnlivé podmínky a v těchto podmínkách se rychle orientovat a rozhodovat, podobně jako v cvičení 3x 1:1 na 3 malé branky, ve kterém je cílem vypěstovat a podporovat schopnost nebát se řešit situace jeden na jednoho v přehuštěném prostoru.

    Herní cvičení je vhodné pro všechny mládežnické kategorie. Je vhodné ho zařazovat do průpravné nebo hlavní části tréninkové jednotky, vždy však po důkladném rozcvičení a zapracování organismu. Pro starší hráče je vhodné zvětšit počet chytajících hráčů na dva až tři, případně hráče s míčem nechat hrát druhou nohou.

  • Řešení mikrosituací před brankou, v prostoru uvnitř a v okolí pokutového území, obvykle rozhodují o úspěchu či neúspěchu v utkání. Nácviku řešení soubojové mikrosituace dva na dva (2:2) jsme se věnovali v několika cvičeních. V cvičení Orientace v soubojích před brankou jsme se vedle finálního zakončení útočné akce zaměřili také na přijmutí míče, vyhodnocení herní situace, především z pohledu bránícího hráče a způsobu vyřešení situace 1:1, 2:1 nebo 2:2. Herní cvičení Přeskakovaná v kruhu 2:2 je zajímavé především tím, jakou variabilitu možných řešení přináší.

    Tréninkové cvičení pojmenované Dva na dva s výběrem místa má hlavní přínos v tom, že hráče vede k různým způsobům nácviku přijmutí míče zády k brance soupeře a následné spolupráce se spoluhráčem a kreativní přípravě střelecké pozice v situaci dva na dva (2:2) v bezprostřední blízkosti branky soupeře. Hráč, který jako první přijímá míč se musí vyrovnat s presinkem napadajících proti hráčů. 

  • Na stránkách fotbalového trenérského portálu jsme zaměřili celou řadu cvičení, které byly určené na rozvoj střelby, respektive zakončení po předchozím kondičním zatížení. Kondiční střelba po naražení v prostoru je zaměřeno na několik po sobě následujících a opakujících se herních činností jednotlivého hráče, ale primárně je cvičení určeno pro rozvoj kondice herní formou, včetně zakončení po předchozím zatížení nebo Zátěžová střelba středem hřiště, ve kterém hráči intenzivně vedou míč, případně běh bez míče s následným odpočinkem v podobě chůze a statického postavení. 

    Název první části kondičně-střeleckého cvičení je Zátěžová střelba na dvě branky. Cílem cvičení je, aby si hráči vypěstovali pocit jistoty při zakončení levou i pravou nohu z prostoru pokutového území, kterému předchází delší intenzivní běžecký úsek, se změnami směru běhu nebo souboj v prostoru před pokutovým územím.

  • Na rozvoj jedné z nejdůležitějších herních činnosti jednotlivce, tedy řešení situací jeden na jednoho, jsme se v cvičeních zaměřovali hned několikrát. V herním cvičení Klička se soupeřem za zády, byl cílem nácvik přijmutí míče v okamžiku, kdy je hráč s míčem za zády napadán presujícím obráncem. Hráč s míčem se kličkou pokouší obejít obránce a zakončit do jedné z branek. V cvičení Souboj 1:1 po příčné přihrávce po hráčích požadujeme využivání klamavých pohybů, kličkování, fintování a snahu o pokus překvapit bránícího hráče. 

    Název herně-technické cvičení 3x 1:1 na 3 malé branky plně vystihuje dění v průběhu cvičení na určeném herním prostoru. Cílem je u hráčů vypěstovat u hráčů schopnost úspěšně řešit - a také nebát se - řešit situace jeden na jednoho v přehuštěném prostoru, naučit hráče dobře se orientovat v prostoru a volit nejvhodnější řešení, které povede k zakončení. Podobně jako tomu bylo v komplexní baterií cvičení Buď rychlejší a silnější v situaci jeden na jednoho, kde na prvním místě naučit hráče být efektivní v obcházení obránce.

  • "Cvičení často zařazuji do první třetiny tréninku, do průpravné části tréninkové jednotky. Vedle nejmenších fotbalistů, kteří se učí vedle vedení a ovládání míče i vnímat pohyb ostatních hráčů na malém prostoru, se ale u něj dokáží dobře pobavit a odreagovat i dorostenci nebo dospělí fotbalisté," říká autor článku trenér Jiří Formánek.

    Článek s názvem Dvojnásobný hon na myšku navazuje na veleúspěšný příspěvek Chyť si svoji myšku, který je určen pouze pro dvojici hráčů, kteří se soustředí pouze na řešení situace jeden na jednoho. Podobně jako s názvem Chyť si svoji myšku v trojúhelníku, které je organizováno v trojúhelníku a mnohem více se zaměřuje na schopnost hráčů reagovat na pohyb soupeře.

    Cvičení klade hlavní důraz na individuální technické dovednosti hráčů, přítomnost soupeřů je nutí rychle pracovat s míčem, podmínkou je jeho dobré ovládání a požadována je koordinovaná práce s míčem. Hráče by mělo bavit a vést je nenásilnou formou ke zlepšování všech činností s míčem.

  • Čtenáři trenérského portálu  www.trenink.com si žádají stále více cvičení i pro nejmenší fotbalisty fotbalových školiček, předpřípravek a přípravek, kteří mají "zlaté období" pro trénink koordinace, vedení a ovládání míče. Přinášíme několik variant štafetových závodů s míčem u nohy, které mají jednoduchou organizaci a v rámci skupinového tréninku umožňují pracovat s různým počtem hráčů.

    Cvičení má název Štafetový slalom v trojúhelníku, cílem je nácvik vedení a ovládání míče ve slalomu uspořádaném v trojúhelníkovém tvaru. Všechny varianty cvičení probíhají na malém prostoru. 

    Tréninkové cvičení je určeno především pro mládežnické týmy (U5-U11), zařazujeme ho do úvodní, průpravné nebo hlavní části tréninkové jednotky, kde soutěživou formou hráče motivujeme k vlastnímu zlepšování.

  • Tréninková cvičení, která v sobě v kombinují rozvoj rychlosti a akcelerace na straně jedné a přijmutí míče, práci s ním a jeho odehrání na spoluhráče jsme se věnovali v cvičeních Akcelerace po odehrání míče nebo Krátký sprint s míčem a zakončením, které je zahájeno vyražením a sprintem, uprostřed akce pak rychlá práce s míčem a změny směru běhu s ním.

    Rychlostní cvičení Fotbalový sprint do pravého úhlu v sobě opět kombinuje herní a rychlostní složku a přibližuje tréninkové cvičení zápasové situaci, která není proměnlivá, ale dává prostor zaměřit se i na maximální rychlost provedení. Cvičení má 6 různých variant, které lze obměnit v rámci jednoho tréninku nebo pro navazující tréninky, aby trénink nebyl stereotypní.      

  • První díl seriálu pojmenovaného Slalom 100x jinakse. zaměřuje na techniku práce s míčem, jeho ovládání, obratnost a koordinaci, ale také nenáročné soubojové situace. V cvičení vhodném pro dvojici hráčů se autor příspěvku zaměřil na zlepšení schopnosti ovládání míče při jeho vedení slalomovou drahou, včetně závěrečného zakončení do malé branky.

    "Schopnost hráčů ovládat míč v předem daných podmínkách postaveného slalomu je důležitým předpokladem ke zvládání technicky náročnějších situací do kterých vstupují spoluhráči a soupeři," říká trenér Jiří Formánek.

    Pokud cvičení použijete pro celý tým, je možné zařadit do úvodní nebo průpravné části běžného tréninku.

  • Výběru místa spojeného s následným zpracováním míče a jeho vyvedením jsme se věnovali v cvičeních Pohyb a výběr místa v trojúhelníku nebo Přihraj a běž za míčem, ve kterém hráči kombinuji přihrávky na krátkou a střední vzdálenost. 

    Cvičení s názvem Přijmi míč a přesně přihraj je zaměřeno především na schopnost hráčů načasovat náběh a přijmout míč v pohybu proti přihrávajícímu spoluhráči, maximální důraz v cvičení musí dát hráči na první dotek s míčem a schopnost přesně přihrát z plného běhu.  

  • Cvičení pro úvodní a průpravnou část tréninku patří na mezi nejoblíbenější. Za připomenutí určitě stojí cvičení Fotbalová kombinace na malém prostoru nebo Pohraj si s míčem při fotbalovém rozcvičení, ve kterém je cílem, aby hráči byli v pokud možno nejčastějším kontaktu s míčem a měli prostor v krátkém časovém úseku přijmout míč, vyrazit s ním a měnit směr vedení míče, obhodit protihráče a po přihrávce vyrazit.
     
    Druhá část seriálu Vedení míče při rozcvičení volně navazuje na úvodní díl je určeno pro pětici hráčů do pole. Více jak první část je ve druhém díle kladen důraz na dynamické a správně technicky provedené vedení a ovládání míče.