Průpravné cvičení

Efektivita spolupráce útočníků a záložníků často rozhoduje o tom, zda týmové útočné snažení bude zakončeno vstřelením branky. Věnovali jsme se tomu v cvičení inspirovaném tréninkovým cvičením španělského klubu Villarreal CF Centr, zakončení a sprint zpět nebo v cvičení Zakončení útočné akce křídelním hráčem, kde bylo cílem naučit křídelní hráče seběhnout si na útoční polovině do hloubky pole pro přízemní přihrávku od krajního obránce, míč přijmout, otočit se s ním a navést ho směrem k hrotovému útočníkovi. 

Cvičení s názvem Zakončení po kombinaci a seběhnutí křídelního hráče je zaměřeno na nácvik přijmutí přihrávky útočníkem zády k brance soupeře, jednoduché kombinace s křídelním záložníkem a zakončení útočné akce ze střelecké pozice, která je ze strany branky.

Kombinaci a rotaci hráčů jsme se na stránkách www.trenink.com věnovali například v cvičeních Rotace v šesti hráčích nebo Přihrávky a rotace v trojúhelnících, ve kterém nám šlo o nácvik přízemní kombinace pomocí krátkých a dlouhých přihrávek, přenesení hry z jednoho do druhého těžiště a rotace hráčů za míčem.

Cvičení s názvem Přihrávky do pohybu v trojúhelníku, které je určeno pro skupinový trénink 5 hráčů, se zaměřuje na nácvik kombinace probíhající na jeden dotek, s uvolněním hráčů do volných prostorů, náběhu pro míč, jeho přijmutí a zapojení dalšího hráče do kombinace.  

Cvičením, které zaměřeny především na techniku a ovládání míče, jsme se věnovali Vedení a ovládání míče po šachovnici nebo Kombinace a přihrávky ve skupině ve kterém jsme kombinovali schopnost přesně přihrát, naběhnout si do volného prostoru, přijmout míč a následně ho zase vést.  

Cvičení s názvem Přijmi míč a pracuj s ním se zaměřuje na individuální techniku hráčů, kterou rozvíjíme pomocí sledu přihrávek, zpracování míče, jeho ovládání v maximální dosažitelné rychlosti, včetně vyražení po odehrání míče. Cvičení je určeno pro pět hráčů a zvládnou ho hráči mladších a starších žáků.   

Taktickým cvičením pro základní rozestavení 4:4:2 jsme se věnovali v cvičeních Křídelní hra v systému 4:4:2 nebo v druhé části cvičené Diamantová kombinace 4:4:2, ve kterém jsme se zaměřili na přenesení hry do křídelního prostoru na krajního záložníka v rozestavení 4:4:2 a nabíhajícími hráči pokrýt prostor pokutového území.

Cvičení s názvem Spolupráce křídelního hráče a útočníků je kombinačním cvičením, které je možné zařadit jak do rozcvičení, tak na úvodní hlavní části tréninku  zaměřuje se na chování dvojice útočníků v situaci, kdy míč má krajní záložník.   

U střeleckého cvičení Zakončení po přihrávce pod sebe jsme simulovali zápasovou situaci, kdy útočící hráč vede míč v pokutovém území blízko brankové čáry a místo střely z ostrého úhlu přihrává pod sebe na nabíhajícího útočníka. 

I pro druhou část, stejně jako v úvodní části cvičení, s názvem Zakončení v pokutovém území je Julius "Lavi" Lavický, byl bývalý talentovaný fotbalista AC Sparta Praha a reprezentant do 21 let, který v současné době působí v FK Slavoj Vyšehrad. Chceš být podobně zabijácký instinkt jako on a dotáhnout to do reprezentace nebo radši budeš fotbalové kopyto? Věnuj se individuálu. 

Tréninkovým cvičením pro rozcvičení v úvodu tréninku, na které se následně navazuje v hlavní části tréninku, jsme se věnovali v cvičeních Tandemy pro krajní obránce a záložníky nebo Opakované sklepnutí míče od útočníka, ve kterém hráči řeší situaci, která je blízká utkání a vychází z obvyklých herních situací.

Cvičení s názvem Přípravná kombinace při postupném útoku je určeno pro 6 hráčů do pole a cílem je v rozcvičení připravit hráče na nácvik kombinace a postupného útoku během tréninku.   

Střeleckým cvičením, ve kterých jsme se zaměřili na zlepšení zakončení u útočníku, z prostoru uvnitř pokutového území, jsme se věnovali v článcích Dlouhá přihrávka na útočníka a zakončení nebo Zápasové zakončení z prostoru před brankou, ve kterém útočníky vede k pohotovému zakončení s omezeným počtem doteků a to po předchozím běžeckém zatížení.    

Cvičení s názvem Individuální zakončení po slalomu je určeno pro skupinový trénink útočníků s cílem naučit útočníky v pohybu přijmout míč, provést ho krátkým slalomem a individuálně zakončit útočnou akci z prostoru pokutového území.

Přestože výchozí herní rozestavení 4:4:2 s diamantovým postavením záložníků není novinkou v oblasti fotbalové taktiky, tak celá řada týmů toto rozestavení s různými modifikacemi používá. 

Druhý díl cvičení s názvem Diamantová kombinace 4:4:2 se zaměřuje na schopnost hráčů přenést hru postupným útokem do křídelního prostoru na krajního záložníka v rozestavení 4:4:2 a nabíhajícími hráči pokrýt prostor pokutového území, aby centrující hráč mohl adresným centrem hledat útočící hráče, kteří si hledají prostor pro zakončení. 

Pohybu bez míče, výměru místa a kombinaci na jeden dotek jsme se na www.trenink.com věnovali v cvičeních Diagonální jednodoteková kombinace, které bylo inspirováno tréninkem FC Barcelona nebo cvičením Předávání přihrávek v kole, které pro rozcvičení v tréninku používá tým RSC Anderlecht.

V cvičení pro šest hráčů s názvem Najdi si prostor pro přihrávku v trojúhelníku jsme se především zaměřili na schopnost hráčů naběhnout si do správného prostoru předtím než hráč přijímá přihrávku a aby vůbec do tohoto prostoru bylo možné přihrávku zahrát.