• Herně-taktickým hrám zaměřeným na schopnost týmu držet míč pod svou kontrolou, kombinovat pomocí dobrého výběru místa a v početní převaze, včetně častého přenášení hry jsme se věnovali v 3:3 v obdélníku s 3:3 nahrávači nebo 5:5 + 1 tvůrce hry a 4 neutrální nahrávači, ve které je kladen  důraz na orientaci v přehuštěném prostoru, přenesení těžiště hry a schopnost kombinovat pomocí krátkých přihrávek.   

    Tréninková hra s názvem 6:6 a 3 tvůrci hry popisuje průpravnou hru, kde početní podmínky nejsou vyrovnané. Hráči s míčem jsou v početní výhodě, protože se do kombinace zapojují neutrální středoví hráči. Cílem hry je naučit hráče držet míč s omezeným počtem doteků, využívat ke změně rytmu hry tvořivé a kreativní hráče. Cvičení je také zaměřeno na orientaci v přehuštěném prostoru, přenesení těžiště hry a schopnost kombinovat pomocí krátkých přihrávek.

  • Cvičení s názvem Souboj zády k sobě v sobě kombinuje jak herní, tak kondiční složku individuálního herního výkonu. Herní složka je reprezentována vedení a ovládáním míče v souboji jeden na jednoho, kondiční složka klade důraz na koordinaci, herní obratnost a rychlost. Tak jako v cvičení Přihraj a vyraž bez míče, ve kterém se zaměřujeme  na rozvoj startovní rychlosti a akcelerace po předchozím odehrání míče. 
     
    Tréninkové cvičení je určeno pro žákovské a dorostenecké kategorie, podobně jako v cvičení Honička s míčem okolo zdi, ve kterém se zaměřujeme na časté změny směru vedení míče, vždy jako reakce na pohyb soupeře z dvojice a to bez ohledu na to, zda je jedná o chytače nebo chytaného hráče. V průběhu cvičení dbáme na maximální intenzitu provádění, jak od útočícího, tak od bránícího hráče.  

  • 2_gen_jazyk_na_veste_150Pondělním, předprázdninovým příspěvkem na stránkách trenérského portálu fotbalových trenérů www.trenink.com bychom rádi našim čtenářům připomněli třídílný seriál trenéra Jiří Formánka, který se zaměřil na řešení soubojové situace jeden na jednoho v prostoru před pokutovým územím a to jak z pozice útočícího, tak bránícícho hráče.

    Cílem trojice cvičení s názvem Trojúhelníkový souboj 1:1 je hráče řešit soubojovou situaci v prostoru před pokutovým územím, kdy hráč který má míč pod svou kontrolou a chce akci zakončit je atakován a vytlačován do nevýhodné pozice bránícím hráčem.

  • Situace dva na dva, ve kterých se dvojice s míčem musí prosadit proti obráncům, jsme se věnovali v cvičeních Brazilský presink 2:2 nebo Rychlé zakončení 2:2, ve kterém jsme se zaměřovali na rychlé, přímočaré řešení situace 2:2 v prostoru pokutového území a probíhá pod časovým tlakem.   

    Cvičení s názvem Soubojová situace 2:2 do odvrácených branek dává hráčů možnost naučit se řešit soubojové situace variabilním řešením s tím, že mají prostor řešit situaci kreativně. Útočící hráči držící míč mají obrovskou výhodu a je požadována vysoká efektivita při zakončení akce. 

  • V minulosti jsme publikovali celou řadu cvičení, které byly zaměřeny na řešení soubojové situace jeden na jednoho, za vyzkoušení určitě stojí Boční napadání v souboji 1:1 nebo cvičení Jeden na jednoho zpoza branky, které je inspirováno tréninkem mládežnických týmů FC Fastav Zlín.

    Herní cvičení s názvem Jdi a udělej ho je motivující jak pro útočníky, tak pro obránce. Útočníci mají několik možností jak obejít bránící ho hráče a zakončit do jedné z branek, po obránci nepožadujeme pouze zabránění vstřelení branky, ale aktivní přístup, konstruktivní odebrání míče a přechod do protiútoku.  

  • Řešení situací jeden na jednoho, z pohledu útočícího i bránícího hráče, jsme měli možnost rozvíjet v cvičeních Souboj jeden na jednoho na čtyři branky nebo Jeden na jednoho po sprintu na dvě branky, které je určeno hráčům věkové kategorie přípravek a žáků, cílem je naučit hráče variabilně řešit situace 1:1, kličkovat a akci zakončit střelbou do jedné z malých branek.

    Herní cvičení s názvem Orientace v prostoru v souboji 1:1 je vedle schopnosti prosadit se v souboji akcentuje, podobně jako cvičení Startovní rychlost s a bez míče, i kondiční složku cvičení v oblasti koordinace, obratnosti a agility.

  • Správný výběr místa není důležitý pouze pro hrotové útočníky a jejich pohyb v pokutovém území, ale pro všechny hráči, kteří jsou zapojení do kombinace. Výběru místa spojenému s efektivním držením míče jsme se věnovali v cvičení Nabíhaná kombinace v diamantu nebo Postupná kombinace s opakovaným naražením, ve kterém jsme se zaměřili na základní herní automatismy při spolupráci se spoluhráči.    

    Cvičení Pohyb a výběr místa v trojúhelníku je zajímavé především svou proměnlivostí, variabilitou řešení jednotlivých herních situací a u hráče povzbuzuje schopnost  řešit situace kreativně.

  • "Není pochyb o tom, že schopnost hráčů řešit a úspěšně vyřešit soubojové situace jeden na jednoho jsou základním stavebním kamenem pro ofenzivní výkon hráčů. Bez ohledu na to, zda jste trenérem týmu přípravky, mladších nebo starších žáků, tak trénink nácviku řešení situací 1:1 měl být v libovolné formě součástí každého tréninku," říká autor dnešního cvičení, který v minulosti publikoval cvičení Jeden na jednoho po sprintu na dvě branky.

    Herní cvičení Střídavě jeden na jednoho na 4 branky, je podobně jako cvičení Jeden na jednoho zpoza branky, inspirováno tréninkem mládežnických týmů FC Fastav Zlín, je zaměřeno na řešení soubojové situace jeden na jednoho, s tím, že hráč který zakončil se hned vzápětí dostává do pozice bránícího hráče.

  • "Hráči se téměř v každém okamžiku utkání musí rozhodovat, musí regovat na proměnlivou situaci probíhající na hrací ploše. Je třeba, aby tréninková cvičení schopnost správně se rozhodovat podněcovala," říká k dnešnímu cvičení jeho autor.
     
    Herní cvičení Variabilní řešení situace 1:2 klade na útočícího hráče, který se dostal nečekaně k míči, tlak, aby co nejefektivněji zakončil výhodnou situaci, podobně jako v cvičení Intenzivní zakončení v situaci 2:1. Bránící hráči naopak musí rychle reagovat na reakci útočníka
  • 2_gen_zatazeni_za_dres"Schopnost opakovaně vyřešit úspěšně souboj jeden na jednoho je znamením, které odlišuje naprůměrné hráče od těch průměrných," říká pro portál www.trenink.com autor článku.

    Cvičení Souboj 1:1 po sprintu okolo praporku si pro čtenáře připravil trenér Jiří Formánek. Cílem je naučit hráče soutěživou formou hráče soubojovou situaci jeden na jednoho, po přijmutí míče od spoluhráče, tak jako v Odebrání míče z boku v souboji jeden na jednoho.

  •  SERIÁL  Třetí část seriálu s názvem Souboj zády k sobě kombinuje jak herní, tak kondiční složku herního výkonu, do které je zapojena trojice hráčů na každé straně. Herní složka je reprezentována variabilní herní situací tři na tři, kondiční složka klade důraz na koordinaci, herní obratnost a rychlost. Podobně jako v cvičení Přihraj a vyraž bez míče
     
    Herně-kondiční cvičení je určeno pro žákovské a dorostenecké kategorie stejně jako v případě cvičení Situace 3:3 s výběrem místa. V průběhu cvičení dbáme na maximální intenzitu provádění jak od útočících, tak od obránců.
  • Druhá část seriálu s názvem Souboj zády k sobě v sobě kombinuje jak herní, tak kondiční složku individuálního herního výkonu, do které je zapojena dvojice hráčů. Herní složka je reprezentována herní situací dva na dva, kondiční složka klade důraz na koordinaci, herní obratnost a rychlost. Obdobně tomu bylo v cvičení Přihraj a vyraž bez míče
     
    Herně-kondiční cvičení je určeno pro žákovské a dorostenecé kategorie, v průběhu cvičení dbáme na maximální intenzitu provádění jak od útočících, tak od bránících hráčů.    
  •  AKTUALIZOVÁNO  Úspěšné vytváření presinkových situací, ať už v mikrosituacích nebo v případě většího počtu hráčů, vede k zisku míče a následně má tým s míčem pod kontrolou možnost rozvinout vlastní útočnou aktivitu. Vedle dnešní hry je jedním z možných nácviku je cvičení Presinková čára při hře 9:9

    Dnešní článek je od trenéra Jiřího Formánka, který hru pojmenoval Hra 8:8 s brankáři, tvůrci hry a presinkem. Cílem je naučit hráče vytvářet tlak na soupeře na zmenšeném prostoru, na útočné polovině s cílem získat míč. Při základání útoku je vždy třeba spolupracovat s tvůrci hry.

  • Rychlý protiútok se ukazuje jako jedna z mála zbraní, která je efektivní proti dnešním konsolidovaným a propracovaným obranám orientovaným na míč. Na stránkách trenérského portálu www.trenink.com jsme již vydali několik cvičení na jeho nácvik: Rychlý protiútok 3:2+2 nebo také Rychlý protiútok 10:6 s hrou na 5 branek.

    Autorem dnešního příspěvku je Jiří Formánek, článek pojmenoval Rychlý protiútok 5:3 a od hráčů vyžaduje především přímočarost a organizovanost při rychlém protiútoku. Hráči nejsou svazováni šablonovitým řešením a mají možnost situace řešit variabilně. V průběhu cvičení dbábe na efektivitu v zakončení.

  • V průběhů tréninkových utkání i mistrovských zápasů nejčastěji se vyskytující se situace jeden na jednoho (1:1) by měla být vždy středem zájmu u trenérů všech výkonnostních stupňů, ale především všech věkových kategorií, ty nejmenší nevyjímaje. Možnosti nácvku jsme na stránkách trenink.com ukázali například v cvičeních Jeden na jednoho (1:1) s bočním postavením nebo Vyber si míč a zakonči 1:1.

    Prozatím poslední - třetí část seriálu je pojmenována stejně jako první a druhý díl Trojúhelníkový souboj 1:1. Za cíl si klade naučit hráče řešit soubojovou situaci v prostoru před pokutovým územím, kdy hráč který má míč pod svou konstrolou a chce akci zakončit je atakován bránícím hráčem, který nebrání svého protivníka čelně, ale dobíhá ho z boku a důležité je, že oba dva hráči jsou v pohybu a obránce nestojí, což je bližší vlastnímu utkání.

  • V průběhů tréninkových utkání i mistrovských zápasů nejčastěji se vyskytující se situace jeden na jednoho (1:1) by měla být vždy středem zájmu u trenérů všech výkonnostních stupňů, ale především všech věkových kategorií, ty nejmenší nevyjímaje. Možnosti nácvku jsme na stránkách trenink.com ukázali například v cvičeních Jeden na jednoho (1:1) s bočním postavením nebo Vyber si míč a zakonči 1:1.

    Druhá část seriálu je pojmenována stejně jako první díl Trojúhelníkový souboj 1:1 a za cíl si klade naučit hráče řešit soubojovou situaci v prostoru před pokutovým územím, kdy hráč který má míč pod svou konstrolou a chce akci zakončit je atakován bránícím hráčem, který nebrání svého protivníka čelně, ale dobíhá ho z boku. jedná se o velmi jednoduché cvičení na nácvik řešení 1:1.

  •  3D ANIMACE  V průběhu utkání nejčastěji vyskytující se situace jeden na jednoho (1:1) by měla být vždy středem zájmu u trenérů jak všech výkonnostních stupňů, ale především všech věkových kategorií, ty nejmenší nevyjímaje. Možnosti nácvku jsme na stránkách www.trenink.com ukázali například v cvičeních Jeden na jednoho (1:1) s bočním postavením nebo Vyber si míč a zakonči 1:1.

    Cvičení je pojmenováno Trojúhelníkový souboj 1:1 a za cí si klade naučit hráče řešit soubojovou situaci v prostoru před pokutovým územím, kdy hráč který má míč pod svou konstrolou a chce akci zakončit je atakován bránícím hráčem, který nebrání svého protivníka čelně, ale dobíhá ho z boku. jedná se o velmi jednoduché cvičení na nácvik řešení 1:1.

  • Image Soubojová situace tři na dva (3:2) je mikrosituací, která se ve fotbalových utkáních objevuje velmi často, její zvládnutí v prostoru před pokutovým územím je základem pro úspěšné zakončení akce - vstřelení branky. Jak například řešit tuto situaci bylo popsáno v článku Mikrosituace před brankou - 3:2 (1.část).

    Název dnešního cvičení je Vyřeš 3:2 po autovém vhazování v křídle, autorem je trenér Jiří Formánek, který v tomto cvičení řeší dvě na sobě závislé mikrosituace - dva na jednoho (2:1) a jeden na jednoho (1:1) v pokutovém území.
     

  • Image "Hráči se musí rozhodnout, zda útočit do plných nebo rychle změnit těžiště hry a otočit hru na druhou stranu. Tato průpravná hra se podobá různým pozičním hrám bez branek. Branky zde hrají roli motivační pro hráče, protože ti rádi střílejí góly a rádi vítězí," říká od dnešní průpravné hře autor článku Jakub Havránek.

    Na stránkách trenérského portálu trenink.com již dříve vyšel článek Hra před a po zatížení, dnes se stejný autor ve hře Hra na 2 velké a na 2 malé branky zaměřuje především na rozvoj herního myšlení jednotlivých hráčů, schopnosti prosadit se na přehuštěném prostoru a změnit těžiště hry.
     

  • Image  Na konci týdne na portálu www.trenink.com publikujeme z řady aktualizovaných verzi cvičení z počátku fungování tohoto portálu, o kterých si myslíme, že si zaslouží Vaši pozornost a které byste měli v tréninku vyzkoušet.

    Dnešní cvičení je na hraně mezi pohybovou hrou a herním cvičením, je určeno pro nejmenší fotbalisty ve věku šest až osm let, kteří teprve s fotbalem začínají a pro trenéry kteří s nepovedeným autovým vhazováním často bojují. Autovému vhazování byl věnován článek Jiřího Žiláka s názvem Nácvik situace po autovém vhazovánínebo dvou dílý seriál Nácvik autového vhazování [1] [2].