• Již čtvrtý ročník napíše letní fotbalový kemp "Rokykemp", který se koná v krásné přírodní scenérii Rokytnice nad Jizerou. Rok po roce nám roste počet účastníků. Věříme, že i letos budeme mít navýšený počet dětí oproti minulému roku. V loňském roce se, ve dvou turnusech, objevilo téměř 60 dětí. Máme velkou radost, že se k nám účastníci předchozích ročníků pravidelně vrací. Je to pro nás velký závazek a ocenění naší činnosti během kempu.

    Jako každý rok bych rád oslovil malé fotbalisty, kteří mají rádi zábavu a milují fotbal. Na trhu najdete spousty nabídek kempů a určitě není jednoduché si z této nabídky co nejlépe vybrat. Proč byste si měli vybrat právě Rokykemp? Těžká otázka, jako každý rok vyzdvihnu to, čím se možná odlišujeme od jiných kempů. 

  • Jako každý rok, tak ani tentokrát nevím zda v okamžiku, kdy čtete tento článek, stále na silvestrovskou půlnoc čekáte nebo půlnoc už odbila a rok s číslovkou 2021 je minulostí a zmizel v propadlišti dějin. V roce 2021 proběhlo odložené Mistrovství Evropy ve fotbale, kam se naše reprezentace probojovala a postoupila ze skupiny, kde se utkala s Anglií, Chorvatskem a Skotskem. V osmifinále naše reprezentace zaskočila favorizované Nizozemí, aby následně o branku nezvládla čtvrtfinálový souboj proti Dánsku.  

    O pohárovou Evropu bojovalo pět našich týmů. Slovácko, které v lize předvádí sympatické výkony, doplatilo na evropskou nezkušenost. Plzeň se prokousávala kvalifikačními koly a skončila tesně před skupinovou fází. Do té se probojoval Jablonec, který do konce skupinové fáze bojoval o postup, ale solidní evropské výkony si vzali svou daň v podobě neodpovídajícího postavení ve ligové tabulce. 

  • Fotbal je, stejně jako celý svět, zasažen a ovlivněn šířením koronaviru COVID-19 a mnoho klubů a trenérů v České republice, stejně tak jako po celém světě, bude brzy muset učinit zásadní rozhodnutí. Jak dál s fotbalovým tréninkem?

    Současná zdravotní krize, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli celosvětovému šíření koronaviru označila za pandemii, již sport a fotbalové soutěže i přípravu mládežnických fotbalistů, výrazně ovlivnila. Evropské ligové i pohárové soutěže byly buď přerušeny, jako například v České republice nebo Premier league, nebo dokonce zcela zrušeny, bez ambice soutěže v tomto soutěžním ročníku dohrát. 

  • Myslím, že každý v naší trenérské praxi se setkal s tím, že mu měli rodiče tendenci „poradit“, jak by měl trénovat nebo že by rodiče chtěli řídit své, v horším případě i ostatní, děti přímo na hřišti. Já s velkou oblibou, ale zároveň nadsázkou říkám, že v zápase dětí je kolem hřiště tolik skvělých „trenérů“. Je pak s podivem, že je takový nedostatek trenérů, a to napříč kluby, ročníky, ale i jednotlivými úrovněmi. Ve svém článku se zamýšlím nad tím, jak si optimálně nastavit podmínky, aby byl rodič partner při naší práci. 

    Vždy si říkám, jak složité to ve své hlavičce má ten malý prcek, když na něho táta z poza klandru povykuje, aby vystřelil, k tomu v horším případě ještě trenér, aby přihrál... zaprvé. Ten malý špunt je na hřišti a má právo se rozhodnout, co udělá sám, a tak já naivně věřím tomu, že trenéři už na děti nepovykují, co mají právě udělat. 

  • U některého z mých předchozích příspěvků započala vášnivá debata na téma zapojení hráčů do utkání, výběr a upřednostňování nadaných hráčů před méně nadanými. I já bych rád vyjádřil svůj názor a na problematiku se podíval z několika stran. Chceme-li, abychom v kolektivních sportech byli úspěšní, jsem přesvědčen že individualizace tréninkového procesu, ale svým způsobem i zápasů je nezbytnou součástí každého trenéra. 

    Na počátku celého článku bychom si měli vymezit dva pojmy. Prvním je pohybové nadání. Pohybově nadaný hráč je takový hráč, který má větší předpoklady pro vyšší kvalitu základních motorických schopností. Pohybově nadaný sportovec bude mít celkově motorické schopnosti na vyšší úrovni, což mu dává větší předpoklad kvalitnějšího řešení různých pohybových vzorců. Oproti pohybovému nadání se často může objevovat pojem talent

  • V letošním roce jsem s trenéry na trenérských licencích začal řešit otázku. Kdo je vlastně úspěšný trenér přípravek? Nebo, jak vedení klubů hodnotí trenéry? Jedná se o otázku, kterou bychom si všichni trenéři, zejména v přípravkách, měli položit před tím, nežli předstoupíme před děti. Důležité je ujasnit si pohled také s rodiči a vedením klubu.

    Z mého úhlu pohledu se za úspěšného trenéra může považovat ten, kdo v dětech dokáže vyvolat vášeň, zápal, chuť a děti mu na trénink chodí s nadšením a těší se. Takový trenér pak na tréninku nemá 10 dětí, ale třeba 20.  Dokáže je udržet svým přístupem a nadchnout je. Každý z nás by se měl dokázat do svých svěřenců vcítit a dokázat s nimi komunikovat jazykem, který je pro ně přirozený. 

  • Nevím zda v okamžiku, kdy čtete tento článek, stále na silvestrovskou půlnoc čekáte nebo půlnoc už odbila a rok s číslovkou 2018 nenávratně zmizel v propadlišti času. Každopádně jsme všichni na začátku roku 2019, ve kterém budeme muset český fotbal pořádně šlápnout na plyn, aby nám Evropa a další světové týmy ještě více neutekly. Mistrovství světa ve fotbale v Rusku ukázalo jakým směrem se máme vydat. Na podzim se Plzeň představila v základní skupině Ligy mistrů a stejně jako Slavia se probojovala do jarní fáze Evropské ligy.  
     
    Portál www.trenink.com v roce 2018 přinesl celou řadu novinek. Za zmínku stojí technologické posílení a v důsledku této skutečnosti rychlé načítání stránek a snadné vyhledávání, třeba pomocí štítků, které uvádíme u každého článku. Pokud hledáte cvičení pro mladší žáky, 5 hráčů nebo rychlost, tak můžete kliknout na příslušný štítek. 

  • Tým držící míč pod svou kontrolou se proti soupeři může prosadit buď rychlým protiútokem nebo postupnou kombinací. V situaci, kdy bránící tým bez míče má obranu v kompaktním bloku a vytváří presinkové situace v prostoru kde má útočící tým míč, tak je třeba, aby hráči s míčem byli schopni udržet míč pod svou kontrolou. Nácvik držení míče a kombinace je nutně podmíněn správným výběrem místa od hráčů kteří se do kombinace zapojují, ideálně s permanentní výměnou pozic jednotlivých hráčů. 

    Ve cvičeních jsme se zaměřovali především pohyb hráčů bez míče, výběr místa, hru na jeden dotek a pohyb hráčů po odehrání míče. Některá cvičení jsou zaměřena na kombinaci s výměnou místa, respektive rotaci hráčů během držení míče útočícím týmem.

  • Trenér i celý jejich realizační tým by se měl při plánování tréninku snažit, aby úvod tréninku nebyl monotonní, přestože předchází hlavní náplni v každém tréninku. Cílem v úvodních cvičeních tréninku vždy musí být, aby hráči byli připravení na zatížení v hlavní části tréninkové jednotky, ale také aby byl pestré a zajímavé. 

    Rozcvičení je nedílnou součástí každého tréninku i přípravy před zápasem. Pokud hráči absolvují před tréninkem a před zápasem stále stejné rozcvičení, tak se tato velmi důležitá část tréninku stává demotivující. V důsledku hráči mají tendenci stereotypní cvičení šidit, nejsou pak připraveni na na trénink nebo zápas a je tu velké riziko zbytečných zranění.      

  • Jsi pravidelným čtenářem portálu fotbalových trenérů www.trenink.com? Sleduješ náš kanál na Youtube a líbí se ti naše videoukázky cvičení? Používáš některá naše cvičení ve svém tréninku? Vytváříš si vlastní varianty cvičení, které publikujeme na stránkách?

    Pokud máš odvahu, chceš prezentovat svoji práci, dodat inspiraci ostatním trenérům, pochlubit se rodičům nebo dokázat samotným hráčům jak zvládají tréninková cvičení, tak je na tréninku při cvičení natoč a pošli video na www.trenink.com.

  • Mezinárodní konference s názvem Psychologie sportu v praxi 2018 s podtitulem Práce s týmem proběhne ve dnech 7. - 8. 12. 2018 v kongresovém centru IKEM. Akci pořádá Asociace psychologů sportu ve spolupráci s Centrem sportovní medicíny a Institutem klinické a experimentální medicíny a jedná se již o 9. ročník konference.

    Jak již z názvu patrné, příspěvky a vystoupení na konferenci se letos budou poprvé zaměřovat výhradně na práci s týmem. Přednášet budou češtía zahraniční sportovní psychologové s dlouholetou praxí v oblasti vrcholového sportu, psychologové z příbuzných oblastí a přivítáme také špičkové sportovce Jiřího Welsche, Jana Štochla a Petra Štochla

  • Rozcvičení je nedílnou součástí každého tréninku i přípravy před zápasem. Pokud hráči absolvují před tréninkem a před zápasem stále stejné rozcvičení, tak se tato velmi důležitá část tréninku stává pro velkou většin z nich demotovující. V důsledku hráči mají tendenci stereotypní cvičení šidit, nejsou pak připraveni na na trénink nebo zápas a je tu velké riziko zbytečných zranění.      

    Celý realizační tým by se měl při plánování tréninku snažit, aby jeho úvod nebyl monotonní. Cílem v úvodních cvičeních tréninku vždy musí být, aby hráči byli připravení na zatížení naplánované do hlavní části tréninkové jednotky. 

  • V průběhu jarní části sezóny 2017/2018 jsme na stránkách www.trenink.com publikovali několik praktických ukázek tréninků a tréninkových cvičení, které byly inspirovány tréninkovým procesem profesionálních klubů z Premier League, Bundesligy nebo HET ligy, nejvyšší fotbalové soutěže v České republice.

    Nemyslíme si, že by bylo dobré, aby trenéři slepě kopírovali tréninkový proces profesionálních klubů jako je FC Bayern Mnichov nebo Chelsea FC, ale rádi bychom však našim čtenářům nabídli inspiraci, kterou je možné upravit s ohledem na konkrétní podmínky u týmu, se kterým pracujete.

  • Máme před sebou konec soutěžního období, období tréninkového volna před začátkem případného období a přípravné období během letních prázdnin. Během prvních týdnů mají mládežnické týmy obvykle volnější režim a v případě přípravného období má trenér zase celý tým delší dobu pohromadě, obvykle například během letního soustředění. U mládežnických kategorií je tak prostor věnovat se nejen tréninku, ale i rekreačním a volnočasovým aktivitám.

    Přinášíme trenérům několik návrhů a tipů na možné volnočasové aktivity v dětském a mládežnickém kolektivu. Nebojte se pro své hráče naplánovat a zorganizovat zajímavé a nevšední aktivity pro volný čas, které pomohou stmelit kolektiv a pro hráče jsou odměnou a zpestřením standardní tréninkové rutiny.

  • František Rajtoral, David Bystroň a teď Pavel Pergl. První dva jsem znal jen z televize. Pavla Pergla osobně. Před jedenácti lety jsem působil jako asistent trenéra  a poté hlavní trenér pražského třetiligového týmu. Na podzim 2006 Pavla Pergla do týmu přivedl Jiří Rosický, který v té době pracoval pro hráčského agenta Pavla Pasku.

    Pavel Pergl byl téměř dva roky stabilním členem základní sestavy Sparty Praha. Pak ale přišlo zranění, hostování v Drážďanech a poté dohadování o nové smlouvě.

  • Je celkem jedno, zda je slavíte jako svátky křesťanské, svátky jara nebo si jen prostě užíváte nejdelší prodloužený víkend v roce, každopádně Velikonoce jsou zde.  Přejeme Vám příjemný čas strávený s přáteli a v rodinném kruhu, bohatou pomlázku, dobrou náladu a také konečně to správné jarní počasí, které bude přát fotbalu.
     
    Pro naše čtenáře jsme připravili velikonoční nadílku v podobě toho nejzajímavějšího, co v prvním čtvrtletí letošního roku na našich stránkách www.trenink.com vyšlo.

  • Nevím zda stále na silvestrovskou půlnoc čekáte nebo půlnoc už odbila a rok s číslovkou 2017 nenávratně zmizel v propadlišti času. Každopádně jsme všichni na začátku roku 2018, ve kterém budeme muset český fotbal provést svůj restart. Fanoušky i odborná věřejnost čeká mistrovství světa ve fotbale v Rusku, na podzim po dlouhých letech uvidíme český tým v základní skupině Ligy mistrů
     
    Portál www.trenink.com v roce 2017 přinesl celou řadu novinek. Přešel na moderní verzi redakčního systému, změnil layout stránek, který je jednodušší a přehlednější. Rozšířili jsme kvalitu a množství 3D animace cvičení, zavedli jsme šťítky pro jednotlivá cvičení, abychom usnadnili vyhledávání

  • S trenérem Davidem Vavruškou jsme na www.trenink.com přinesli dva velké exkluzivní rozhovory. Rozhovor Člověk musí mít jistotu, že nikde nic neošidil jsme s ním udělali po několika měsících ve funkci šéftrenéra sparťanské mládeže. Druhý velký rozhovor Rodinné kluby mi vyhovují jsme na našich stránkách přinesli po ročním úspěšném působení u dorostenců v Příbrami.

    Po deseti letech od těchto rozhovorů přinášíme dokumentární film o jeho velké proměně fotbalového trenéra. Z vyhlášeného bouřliváka se stal mentální kouč, který už se nesnaží ukojit své ego, ale naopak chce pomáhat ostatním a v dokumentu rekapituluje svůj dosavadní trenérský i osobní život.  

  • Mezinárodní výbor pro pravidla fotbalu (IFAB), které se konalo v březnu tohoto roku v Londýně, schválil možnosti používání tzv. „dočasného vyloučení“, které se používá po udělení žluté karty

    V návaznosti na toto rozhodnutí schválil tuto možnost Výkonný výbor FAČR na zasedání 27.6.2017 a to pro utkání mládeže, veteránů, zdravotně postižených a amatérského fotbalu v soutěžích FAČR. Případné používání „dočasného vyloučení“ uvede příslušný řídící orgán v Rozpisu soutěží.  

  • Pokud letní příprava již nezačala, tak se rychle blíží. My jsme přinesli našim čtenářům inspiraci v podobě cvičení z prvního tréninku Zbrojovky Brno během letní přípravy nebo celých 28 cvičení pro herně-kondiční kruhový trénink s míčem.

    Letní období, vedle příchodu nových hráčů a jejich testování, je typické tím, že trenéři a celý realizační tým musí pracovat s větším počtem hráčů než běheh soutěžního období.