• Technickým cvičením na nácvik a rozvoj dovednosti přihrávat a kombinovat na malém prostoru, pomocí krátkých a přízemních přihrávek jsme se věnovali v cvičeních Plynulé narážečky v trojúhelníku, ve kterém jsme se zaměřovali na plynulé naražení na malém prostoru, včetně správného načasování přihrávek i náběhů nebo Nekonečné přihrávky na diagonále, ve kterém je cílem rozvoj přihrávání, přijmutí a naražení míče.

    Tréninkové cvičení s názvem Přihrávky a naražení v malém čtverci je jednoduchým cvičením na nácvik základní kombinace, přihrávek, naražení, správného načasování jak přihrávek, tak náběhů, vyražení spojeného s výběrem místa a spolupráce mezi trojicí hráčů na malém prostoru. Během cvičení dbáme na správné technické provedení i postavení těla při přijmu a odehrání míče.   

  • Cvičení určené pro stanoviště kruhového tréninku organizovaného pro tři hráče navazuje na třináctou a desátou část seriálu, ve kterých je cílem rozvíjet u hráčů schopnost přijmout míč po přihrávce od spoluhráče, ovládat míč na malém prostoru a měnit směr vedení míče, včetně intenzivního vedení míče a přihrávky na třetího spoluhráče.

    Kondiční cvičení je možné využít i během soutěžního období, pokud je třeba obnovit a nebo rozvíjet kondici herní formou. Během cvičení pro 3 hráče rozvíjíme jak herní, tak kondiční složku výkonu. Herní složka je zaměřena na přihrávky, naražení a techniku práce s míčem, kondiční pak na sprint a intezivní pohyb bez míče.

  • Cvičením na výběr místa a s tím spojenou kombinací jsme se věnovali v článcích Odskoč si od soupeře do prostoru nebo Pohyb a výběr místa v trojúhelníku, které je zajímavé především svou proměnlivostí, variabilitou řešení jednotlivých herních situací a u hráče povzbuzuje schopnost řešit situace kreativně.

    Cvičení s názvem Nahraj na třetího a uvolni se do prostoru je určeno pro 3 hráče, cílem je nácvik jednoduché kombinace pomocí přízemních přihrávek na krátkou a střední vzdálenost, s důrazem na výběr místa před zapojením se do kombinace i po odehrání míče. Cvičení je určeno pro hráče věkové kategorie mladších a starších žáků(U12-U15).  

  • Tréninkovým cvičením, ve kterých jsme se zaměřili především na přihrávky, techniku přihrávání a naražení jsme se věnovali v cvičeních Jednoduché přihrávky a naražení nebo Přihrávky cik-cak ve dvojici, které je určeno pro dva hráče a vedle přihrávek na krátkou vzdálenost hráči musí pracovat s míčem.

    Cvičení pojmenované Fotbalové přihrávky ve slalomu je určeno pro trojici hráčů, kteří jsou všichni aktivně zapojení do cvičení s tím, že dva hráči plní roli nahrávačů a jeden hráč před a po naražení intenzivním během probíhá slalom, který v jednotlivých variantách má různou podobu. Cílem je zlepšení dovednosti přihrávání levou i pravou nohou, s různou razancí a také na různou vzdálenost.

  • Tréninkové cvičení Obíhačka ve čtverci s přihrávkami je určeno především pro trenéry mládežnických týmů. V cvičení jsme se zaměřili na kvalitu, přesnost a načasování přihrávek, techniku práce s míčem a jeho ovládání a pohyb bez míče po jeho odehrání, podobně tomu bylo v cvičení Pohraj si s míčem při fotbalovém rozcvičení, ve kterém bylo cílem, aby hráči byli v pokud možno nejčastějším kontaktu s míčem a měli prostor v krátkém časovém úseku přijmout míč, vyrazit s ním a měnit směr vedení míče.

    Cvičení si pojmenování i základní princip vypůjčilo z oblíbené hry známé ze stolního tenisu. Vedle nácviku přihrávání se soustředí na schopnost hráčů okamžitě po odehrání míče reagovat pohybem a snahy zapojit se do další jednoduché kombinační spolupráce.

  • Herním situacím, ve kterých se útočící hráč s míčem musí vypořádat s tlakem dvojice útočících hráčů, jsme se věnovali ve velmi populárním cvičení Přijmutí míče a souboj 1:2, ve kterém jsme se zaměřili na nácvik přijmutí míče, se zaměřením na první dotek, tak aby hráč s míčem ho měl plně pod kontrolou a měl možnost zakončit přihrávkou do jedné z branek nebo míč provést mezi dvojicí kuželů.

    Cvičení s názvem Jeden proti dvojici presujících obránců rozvíjí u hráčů schopnost rozhodovat se podle toho jak se vyvíjí herní situace, která z variant řešení bude efektivnější a na kterou si hráč troufá. Bránící hráči se zaměřují na rychlé zdvojení hráče s míčem, dobrým pozičním postavením ho vytlačují do pozice, ze které není možné zakončit.  

  • Rychlostní cvičení Otočení po rychlém vyražení a reakce spoluhráčů, kde důraz je v cvičení kladen především na rychlou reakci spolupracujících hráčů. Od hráčů vyžadujeme maximální koncentraci a intenzitu provedení. Pro hráče je motivující rychle reagovat na pohyb spoluhráče, hráči kteří akci startují si sami rozhodují jakým způsobem akci zahájí.

    Kondiční cvičení zařazujeme do závěru průpravné, respektive na začátek hlavní části tréninkové jednotky, je možno ho zařadit i do předzápasového rozcvičení. Cvičení je doporučeno pro všechny věkové kategorie, přípravkami počínaje a dospělou kategorií konče.

  • 2_gen_zadni_skluzRychlostní cvičení se bude líbit především trenérům, kteří již mají dost stereotypních cvičeníurčených pro trénink startovní rychlosti a kteří si oblíbili například cvičení , které rozvíjí schopnost rychle se rozhodovat během intenzivního sprintu s častými změnami směru běhu.

    Od tohoto stereotypu se vás pokusí ochránit cvičení s názvem Startovní rychlost - 4 barvy kuželů, ve kterém je nastíněna varianta, jak zpestřit trénink startovní rychlosti kombinovaný s dobrou orientací v prostoru.

  • Tréninkovým cvičením, které jsou primárně určeny jako nácvik ovládání míče, pro rychlou práci s míčem a jeho vedení jsme se věnovali v článcích Přijmi míč a pracuj s ním nebo Přijmi míč, otoč se s ním a přihraj, ve kterém je cílem provést míč krátkým úsekem maximální intenzitou a poté přesně přihrát spoluhráči.

    Cvičení s názvem Honička s míčem okolo zdi je určeno pro 3 hráče, aktivně jsou zapojení 2 hráči a kondičně je až extrémně náročné. Trenér Vít Caudr, který je autorem článku, vede jako hlavní trenér věkovou kategorie U15 v FK Meteor Praha VIII a současně je organizátorem letního fotbalového kempu. Cvičení natočil v rámci projektu Natoč cvičení na svém tréninku!, což může kterýkoliv náš čtenář, bez ohledu na věkovou nebo výkonnostní úroveň.  

  • Kruhový trénink organizovaný po stanovištích pro tři hráče navazuje na poslední, patnáctou část obsáhlého seriálu cvičení. V cvičení jsou zapojeni všichni tři hráče, kteří se do cvičení zapojují postupně. 

    Cvičení je možné v tréninku využít nejen v závěru přípravného období, ale i během soutěžního období, pokud je třeba obnovit kondici herní formou. Během cvičení hráči rozvíjí jak herní, tak kondiční složku výkonu. Herní složka je zaměřena na ovládání a práci s míčem, kondiční pak na sprint a intezivní pohyb bez míče.

  • Cvičení pro tři hráče, které je možné využit jako jedno stanoviště herního kruhového tréninku, navazuje na předchozí čtrnáctou část seriálu. V cvičení je jeden aktivně pracující hráč a i dva hráči jsou během cvičení mnohem aktivnější, než je tomu obvyklé, míč nejen přihrávají, ale i aktivně vedou.

    Cvičení je možné do tréninku zařadit nejen v průběhu přípravného období, ale i během soutěžního období, pokud je třeba obnovit kondici. Během cvičení hráči rozvíjí jak herní, tak kondiční složku výkonu. Kondiční složka je zaměřena na obratnost, koordinaci a pohyb bez míče.

  • Stanoviště herního kruhového tréninku, rozšiřuje seriál cvičení a navazuje na předchozí třináctou část, ale organizačně je nejvíce podobný šesté části. Na stanovišti pracují 3 hráči, aktivně pracuje jeden hráč, nahrávači v rozích herního prostoru naráží nebo přihrávajíspoluhráči míč.  

    Cvičení je ideální zařadit do tréninku v průběhu přípravného období, během cvičení hráči rozvíjí jak herní, tak kondiční složku výkonu. Kondiční složka je zaměřena na obratnostkoordinaci a rychlostní vytrvalost

  • Trenéři jsou v současné době na začátku přípravného období nebo si chystají jeho podrobnější program a portál fotbalových trenérů www.trenink.com přináší svým čtenářům inspiraci v podobě 15 stanovišť kruhového tréninku s míčem, které má herně-kondiční zaměření. Při různém mastavení intenzity provádění, intervalu zatížení a odpočinku je možné trénink zaměřit herně nebo kondičně.   

    Všechna stanoviště kruhového tréninku jsou určena pro 3 hráče, vždy probíhají s míčem. Z kodičního hlediska je cílem je rozvoj rychlostní vytrvalosti, síly a obratnosti herní formou. Cvičení je možné využit jako kondiční cvičení v individuálním tréninku pro trojici hráčů.

  • Další cvičení, které je možné zařadit jako stanoviště herního kruhového tréninku, navazuje na předchozí dvanáctou část seriálu. Na stanovišti pracují 3 hráči, aktivně pracuje jeden hráč uvnitř herního prostoru, nahrávači na obvodu naráží spoluhráči míč.  

    Cvičení je ideální zařadit do tréninku v průběhu přípravného období, během cvičení hráči rozvíjí jak herní, tak kondiční složku výkonu. Kondiční složka je zaměřena na obratnost a koordinaci

  • Další cvičení určené jako stanoviště herního kruhového tréninku navazuje na předchozí jedenáctou část a doplňuje seriál cvičení na plný tucet. Opět jsou do cvičení zapojení 3 hráči, ale intenzivně se do cvičení zapojují dva hráči, rolí třetího hráče jen naražení míče. Proto je třeba, aby se cvičení třikrát opakovalo na stanovišti a hráči na stanovišti měli stejné zatížení. 

    Cvičení je ideální zařadit do přípravného období, kde je třeba kombinovat herní a kondiční složku tréninku.

  • Cvičení určené pro stanoviště kruhového tréninku navazuje na předchozí desátou část, znovu se jedná o cvičení pro 3 hráče a pro toto cvičení je ideální přípravné období, kde je třeba kombinovat herní a kondiční složku tréninku.

    Na začátku druhé desítky cvičení Herně-kondiční kruhový trénink s míčem se zaměřujeme na hru prvním dotekem, zahrání dlouhé přízemní přihrávky, schopnost hráčů přijmout míč s následným vyražením za míčem.

  • I během měsíce února se na stránkách www.trenink.com budeme věnovat kondičním cvičením, které je možné do tréninku zařadit v průběhu přípravného období. Cvičení se sedmi variantami navazuje na předchozí devátou část a opět se jedná o stanoviště kruhového tréninku, určeného pro 3 hráče.  

    V seriálu završujeme první desítku cvičení a opět se zaměřujeme na schopnost hráčů zpracování míče, jeho přípravu prvním dotekem, manipulaci s míčem na malém prostoru, jeho bezpečnou kontrolu. Navíc po hráčích po přesné přihrávce požadujeme vyražení a sprint s jednou změnou směru běhu.

  • Správný výběr místa není důležitý pouze pro hrotové útočníky a jejich pohyb v pokutovém území, ale pro všechny hráči, kteří jsou zapojení do kombinace. Výběru místa spojenému s efektivním držením míče jsme se věnovali v cvičení Nabíhaná kombinace v diamantu nebo Postupná kombinace s opakovaným naražením, ve kterém jsme se zaměřili na základní herní automatismy při spolupráci se spoluhráči.    

    Cvičení Pohyb a výběr místa v trojúhelníku je zajímavé především svou proměnlivostí, variabilitou řešení jednotlivých herních situací a u hráče povzbuzuje schopnost  řešit situace kreativně.

  • Celý měsíc se na stránkách www.trenink.com věnujeme obnově a rozvoji kondice, cvičením, které je možné zařadit do tréninku v průběhu přípravného období. Tentokrát  přinášíme další díl seriálu cvičení Herně-kondiční kruhový trénink s míčem a navazujeme na předchozí osmou část. Stanoviště kruhového tréninku je určeno pro 3 hráče.  

    Devátý díl seriálu je zaměřen na schopnost hráčů, po předchozím intezivním zatížení, přijmout míč a provést ho vyznačenou trasou. Cvičení je velmi intenzivní a naročné, přesto by se hráči měli soustředit především na techniku provedení.  

  • Protože byla právě zahájena nebo se začátek zimní přípravy blíží, tak přinášíme další díl seriálu cvičení Herně-kondiční kruhový trénink s míčem a navazujeme na předchozí sedmou část, která je stejně jako všechny předchozí určena pro trojici hráčů.  

    Protože největším zabijákem tréninkové morálky je stereotyp, tak v i v osmé části seriálu přinášíme pět variant cvičení, tak aby trenéři cvičení mohli modifikovat a "neokoukalo se". Cílem cvičení je rozvoj herní obratnosti a koordinace při, schopnosti přesně narazit míč po předchozím intenzivním běhu s opakovanou změnou směru běhu.