

- Jeden na jednoho po přenesení hry
- Orientace v prostoru v souboji 1:1
- Boční napadání v souboji 1:1
- FC Zlín: Jeden na jednoho zpoza branky
Tým držící míč pod svou kontrolou se proti soupeři může prosadit buď rychlým protiútokem nebo postupnou kombinací. V situaci, kdy bránící tým bez míče má obranu v kompaktním bloku a vytváří presinkové situace v prostoru kde má útočící tým míč, tak je třeba, aby hráči s míčem byli schopni udržet míč pod svou kontrolou. Nácvik držení míče a kombinace je nutně podmíněn správným výběrem místa od hráčů kteří se do kombinace zapojují, ideálně s permanentní výměnou pozic jednotlivých hráčů.
Ve cvičeních jsme se zaměřovali především pohyb hráčů bez míče, výběr místa, hru na jeden dotek a pohyb hráčů po odehrání míče. Některá cvičení jsou zaměřena na kombinaci s výměnou místa, respektive rotaci hráčů během držení míče útočícím týmem.
Trenér i celý jejich realizační tým by se měl při plánování tréninku snažit, aby úvod tréninku nebyl monotonní, přestože předchází hlavní náplni v každém tréninku. Cílem v úvodních cvičeních tréninku vždy musí být, aby hráči byli připravení na zatížení v hlavní části tréninkové jednotky, ale také aby byl pestré a zajímavé.
Rozcvičení je nedílnou součástí každého tréninku i přípravy před zápasem. Pokud hráči absolvují před tréninkem a před zápasem stále stejné rozcvičení, tak se tato velmi důležitá část tréninku stává demotivující. V důsledku hráči mají tendenci stereotypní cvičení šidit, nejsou pak připraveni na na trénink nebo zápas a je tu velké riziko zbytečných zranění.
Na stránkách trenérského portálu www.trenink.com jsme v průběhu podzimu publikovali několik cvičení zaměřených na rozvoj kondice formou rychlostně-vytrvalostních schopností hráčů. Cvičení obvykle probíhají s míčem. Možná je jak jak skupinová, tak týmová organizační forma. Rozvoj rychlostní vytrvalosti je ve většině cvičení kombinován společně s nácvikem útočné kombinace zakončené centrem z křídelního prostoru.
Cvičení jsou určena především pro týmy dorostenců a dospělých, zvládnu ho i vyspělé týmy starších žáků. Cvičení je možné zařadit do zimní přípravy. Cvičení sdílejte a dejte nám na Facebooku vědět, které cvičení jste použili a jaké s ním máte případně zkušenosti?
V průběhu podzimní části sezóny jsme na stránkách trenérského portálu www.trenink.com publikovali řadu cvičení zaměřených na rozvoj, podnícení, případně obnovu rychlostních schopností hráčů. Cvičení může, ale nemusí bezpodmínečně probíhat s míčem a je možné zařadit je do skupinového nebo týmového tréninku, případně jako jedno ze stanovišť kruhového tréninku. V převážné většině cvičení jsme se vedle rychlosti lokomoce zaměřili také na rozvoj rychlosti reakce a schopnosti reagovat na proměnlivé podmínky.
Cvičení jsou určena pro týmy mládeže i pro dospělé, například jako součást zimní přípravy. Cvičení sdílejte a dejte nám na Facebooku vědět, které cvičení jste použili a jaké s ním máte případně zkušenosti?
Jak utkání vrcholných fotbalových reprezentačních akcí, tak utkání Ligy mistrů, případně Evropské ligy potvrzují, že bez schopnosti rychlého a efektivního vedení a ovládání míče, s častými změnami směru a schopností adekvátně reagovat na vzniklou herní situaci není možné uspět. Proto je třeba se současnému největšímu nedostatku našich hráčů v mládežnických, ale i dorosteneckých a dospělých kategorií, věnovat v tréninkovém procesu
Po skončení podzimní části soutěže přinášíme soubor cvičení zaměřených na individuální techniku, práci s míčem, umění přijmout míč a prvním dotekem si ho připravit do správného prostoru. Tak aby mohl hráč pokračovat v herní akci a nebyl špatným prvním dotekem nebo zpracováním limitován v pokračování akce.
Protože si myslíme, že tréninkový proces u nejmenších věkových kategorií fotbalových školiček, přípravek a mladších žáků by měl být co nejpestřejší, tak aby hráči měli prostor osvojit si a rozvíjet všechny důležité individuální herní činnosti. V kategorie přípravek trenéři většinou musí vyrovnat s tím, že ne všichni hráči začínají na stejné startovní čáře a jejich fotbalový růst má různou dynamiku.
V posledních letech se podařilo přesvědčit většinu trenérů nejmenších věkových kategorií, že trénink cílený na rozvoj kondice a týmové hry sice vede v kategorii přípravek ke krátkodobým úspěchům, ale hráči se pak dostatečně nerozvíjí v oblasti individuální techniky, tedy vedení a ovládání míče a schopnost řešit soubojové situace 1:1. Zapomínat by se také nemělo na dovednost míč přesně přihrát nebo si ho narazit a schopnost hráčů pohybovat se bez míče.