• Rozvoji krátkodobé a rychlostní vytrvalosti s míčem jsme se na www.trenink.com věnovali ve druhé části cvičení Opakovaný vytrvalostní tandem se zakončením nebo Rychlostně-vytrvalostní žebřík s míčem, ve kterém jsme se zaměřili na vedení míče při zatížení, obratnost při práci s míčem, koordinaci během pohybu bez míče a schopnost provádět herní činnosti maximální dosažitelnou intenzitou.

  Cvičení s názvem Rychlostní vytrvalost ve dvou trojúhelnících v sobě kombinuje herní činnosti v podobě přihrávek a vedení míče a kondiční složka v podobě koordinačně náročného běhu se změnami směru běhu mezi zapichovacími tyčemi.  

 • Spolupráci při kombinaci v různých podobách jsme se na www.trenink.com věnovali několikrát, v poslední době stojí za připomenutí druhý díl cvičení Španělská kombinace v kosočtverci nebo Vyraž po kombinaci na jeden dotek, kde jsme se zaměřovali na nácvik spolupráce a kombinace dvojice hráčů na jeden dotek, s následným uvolněním jednoho z nich.

  Cvičení Různé úhly při kombinaci na jeden dotek je určeno pro skupinový trénink, obvykle pro situace kdy tým je rozdělen na dvě části. Hráči v cvičení mění jak úhly pod kterými přihrávají a naráží míč, tak vzdálenost na kterou míč přihrávají, navíc kombinace probíhá na jeden dotek.   

 • Příprava hráčů na zatížení v tréninku je součástí každé tréninkové jednotky, problematice rozcvičky jsme se věnovali v rozhovoru Rozcvička, správné zahřátí před tréninkem i zápasem, co by (ne)měla mít. Inspiraci z rozcvičky bundesligového klubu jsme promítli do cvičení Seběhnutí na přihrávku, ve kterém jsme se zaměřili především na správné načasování přihrávek a náběhu. 

  Cvičení Přihraj do rohu a běž je určeno pro týmové nebo skupinové rozcvičení, hráči si v cvičení průběžně mění tři role, s různou mírou intenzity zapojení do cvičení. Cvičení lze modifikovat počtem hráčů s míčem a počtem hráčů na obvodu.  

 •  SERIÁL  Celý pětidílný seriál cvičení s názvem Kombinace v okolí pokutového území je inspirován tréninkovým procesem mládežnické akademie FC Barcelona. Všechna cvičení jsou vhodná skupinový trénink nebo pro trénink s malým počtem hráčů.
   
  Cvičení, které je nanáročné na organizaci a přípravu, v sobě kombinuje přípravnou kombinaci v prostoru před a uvnitř pokutového území, odkud útočící hráč zakončuje akci střelbou. 
 • 2_gen_valec1_150Na stránkách portálu fotbalových trenérů www.trenink.com trenér Jiří Formánek prezentoval cvičení Rychlost reakce a individuální střelba [1] [2], kde hráči musí rychle reagovat na podnět a podle toho se rozhodnout. Podobně tomu bylo i ve čtyřdílném [1] [2] [3] [4] seriálu Hlídání met - rychlost reakce a koordinace.

  Dnešní článek zahajuje nový seriál s názvem Střelba z hranice pokutového území, která má za cíl naučit hráče přijmout míč na hranici pokutového území, připravit si pozici pro střelbu a z určeného prostoru zakončit.

  Cvičení zařazuje buď na začátek hlavní části tréninkové jednotky nebo do skupinové tréninkové jednotky určené pro menší počet hráčů, kteří se zaměřují na nácvik specifické činnosti, v tomto případě střelby.