• Na rozvoj jedné z nejdůležitějších herních činnosti jednotlivce, tedy řešení situací jeden na jednoho, jsme se v cvičeních zaměřovali hned několikrát. V herním cvičení Klička se soupeřem za zády, byl cílem nácvik přijmutí míče v okamžiku, kdy je hráč s míčem za zády napadán presujícím obráncem. Hráč s míčem se kličkou pokouší obejít obránce a zakončit do jedné z branek. V cvičení Souboj 1:1 po příčné přihrávce po hráčích požadujeme využivání klamavých pohybů, kličkování, fintování a snahu o pokus překvapit bránícího hráče. 

    Název herně-technické cvičení 3x 1:1 na 3 malé branky plně vystihuje dění v průběhu cvičení na určeném herním prostoru. Cílem je u hráčů vypěstovat u hráčů schopnost úspěšně řešit - a také nebát se - řešit situace jeden na jednoho v přehuštěném prostoru, naučit hráče dobře se orientovat v prostoru a volit nejvhodnější řešení, které povede k zakončení. Podobně jako tomu bylo v komplexní baterií cvičení Buď rychlejší a silnější v situaci jeden na jednoho, kde na prvním místě naučit hráče být efektivní v obcházení obránce.

  • Soubojovým cvičením jeden na jednoho, ve kterých hráče vedeme k tomu, aby měli odvahu prosadit se proti obránci, přešli přes něj a zakončili jsme se věnovali v cvičeních Různé napadání v souboji 1:1, které si klade za cíl naučit útočníky i obránce řešit souboj jeden na jednoho při různém způsobu bránění a odebírání míče nebo v herním cvičení První dotek s míčem a herní souboj, ve kterém se zaměřujeme na nácvik prvního kontaktu s míčem v podobě prvního doteků s míčem, který hráč musí provádět rychle a do směru, který je výhodnější.
     
    Herní tréninkové cvičení s názvem 1:1 sprintem od brankové čáry se zakončením je zaměřeno na schopnost hráčů prosadit se v souboji jeden na jednoho (1:1) v prostoru před pokutovým územím soupeřovi branky. Od hráčů vyžadujeme důraz v osobním souboji a tah na branku okamžitě poté, co hráč dostane míč pod svou kontrolu. Hráč s míčem si musí připravit takovou pozici, aby mohl ohrozit branku soupeře a akci zakončit vstřelením branky.

  • "Cvičení často zařazuji do první třetiny tréninku, do průpravné části tréninkové jednotky. Vedle nejmenších fotbalistů, kteří se učí vedle vedení a ovládání míče i vnímat pohyb ostatních hráčů na malém prostoru, se ale u něj dokáží dobře pobavit a odreagovat i dorostenci nebo dospělí fotbalisté," říká autor článku trenér Jiří Formánek.

    Článek s názvem Dvojnásobný hon na myšku navazuje na veleúspěšný příspěvek Chyť si svoji myšku, který je určen pouze pro dvojici hráčů, kteří se soustředí pouze na řešení situace jeden na jednoho. Podobně jako s názvem Chyť si svoji myšku v trojúhelníku, které je organizováno v trojúhelníku a mnohem více se zaměřuje na schopnost hráčů reagovat na pohyb soupeře.

    Cvičení klade hlavní důraz na individuální technické dovednosti hráčů, přítomnost soupeřů je nutí rychle pracovat s míčem, podmínkou je jeho dobré ovládání a požadována je koordinovaná práce s míčem. Hráče by mělo bavit a vést je nenásilnou formou ke zlepšování všech činností s míčem.

  • "Úspěšné řešení situace jeden na jednoho je to, co odlišuje průměrného a rozdílového hráče. Proto je třeba kreativnímu řešení těchto situací  se věnovat v tréninku od nejmenších věkových kategorií," říká pro portál www.trenink.com autor dnešního článku, který například publikoval cvičení Souboj 1:1 po sprintu okolo praporku, kde hráči řeší soubojovou situaci jeden na jednoho v proměnlivých podmínkách.
     
    Cílem je cvičení Souboj 1:1 s naražeči za brankou je naučit hráče řešit soubojovou situaci jeden na jednoho různým způsobem, současně je toto možné využit pro rozvoj herně-kondiční složky.  Hráči akci zakončují do velkých branek s brankářem, pro mladší věkové kategorie je možné nahradit velkou branku dvojicí malých branek.
  • Soubojové chování v situacích jeden na jednoho - obránce a útočníka - je součástí každého utkání a mělo by se proto i velmi často objevovat v tréninkových jednotkách a to především ve věkových kategoriích přípravek, mladších a starších žáků. Variabilním způsobům obcházení soupeře jsme se věnovali v článku Buď rychlejší a silnější v situaci jeden na jednoho, které svou organizací i průběhem hráče motivují a soutěživou formou vedou hráče ke zlepšování individuálních dovedností.

    Cvičení s názvem Různé napadání v souboji 1:1 si klade za cíl naučit útočníky i obránce řešit souboj jeden na jednoho při různém způsobu bránění a odebírání míče, útočníci se musí naučit reagovat na změněnou situaci, navést si míč do výhodné pozice a akci zakončit nejen střelbou, ale především brankou. Bránící hráči by se měli naučit reagovat  na pohyb útočícího hráče, vytlačovat ho do nevýhodné a zabránit zakončení.

  • Souboje jeden na jednoho, obcházení soupeře, efektivní kličkování a schopnost hráčů kreativně a variabilně řešit situace 1:1 vždy byly, jsou a i budou kořením fotbalu. Hráči, kteří to dokážou, mají důležitý předpoklad být rozdílovým hráčem, který získává svému týmů rozhodující výhodu v konkrétních herních situacích, při přečíslení nebo v situacích před zahráním finální přihrávky a před individuálním zakončením.

    V bonusovém článku s názvem Buď rychlejší a silnější v situaci jeden na jednoho přinášíme sedm herních cvičeních, které svou organizací i průběhem hráče motivují a soutěživou formou vedou hráče ke zlepšování individuálních dovedností v podobě ovládání a vedení míče, kličkování, klamání tělem, obratnost při práci s míčem a schopnosti obcházení protihráčů. 

  • Herní soubojové cvičení s názvem Přihraj si míč a projdi skrz branku má za cíl naučit hráče přijmout míč pod tlakem napadajících hráčů a vytvořit v souboji dva na dva takovou herní situaci, aby jeden z dvojice hráčů, kteří mají míč pod kontrolou, mohl provést míč pod svou kontrolou jednou ze čtyř branek na obvodu hrací plochy. Po útočících hráčích požadujeme kreativitua odvahu zvolit netradiční řešení, bránící hráči se pokouší vyvíjet maximální tlak na míč.    

    Herní cvičení u hráčů rozvíjí schopnost rychle reagovat na přihrávku do prostoru, schopnost rozhodovat se a v závislosti na vývoji herní situace i své rozhodnutí měnit. Hráči se učí vybojovat si míč v prvotním souboji o něj a poté zareagovat na pohyb a výběr místa od spoluhráče a spolupracovat s ním s cílem vymanit se z presinkové situace a vyvedením míče změnit těžiště hry v mikrosituaci dva na dva

  • Herním situacím, ve kterých se útočící hráč s míčem musí vypořádat s tlakem dvojice útočících hráčů, jsme se věnovali ve velmi populárním cvičení Přijmutí míče a souboj 1:2, ve kterém jsme se zaměřili na nácvik přijmutí míče, se zaměřením na první dotek, tak aby hráč s míčem ho měl plně pod kontrolou a měl možnost zakončit přihrávkou do jedné z branek nebo míč provést mezi dvojicí kuželů.

    Cvičení s názvem Jeden proti dvojici presujících obránců rozvíjí u hráčů schopnost rozhodovat se podle toho jak se vyvíjí herní situace, která z variant řešení bude efektivnější a na kterou si hráč troufá. Bránící hráči se zaměřují na rychlé zdvojení hráče s míčem, dobrým pozičním postavením ho vytlačují do pozice, ze které není možné zakončit.  

  • Řešením soubojových situací jeden na jednoho, z pozice obránce i útočníka, jsme se věnovali v teoretickém článků Způsoby obcházení soupeře, který se zaměřoval především na postavení útočícího a bránícího hráče. Organizaci cvičení pro trénink kliček a obcházení jsme se věnovali v článku Jak trénovat fotbalové kličky?  

    Herní cvičení s názvem Klička se soupeřem za zády se zaměřuje na nácvik přijmutí míče v okamžiku, kdy je hráč s míčem za zády napadán presujícím obráncem. Hráč s míčem se kličkou pokouší obejít obránce a zakončit do jedné z branek. Bránící hráč se pokouší o konstruktivní odebrání míče.  

  • Neustále kolem sebe slýcháváme, že naši hráči zaostávají, ve všech věkových kategoriích, za fotbalovými velmocemi především v řešení útočné situace jeden na jednoho.

    Cílem tohoto příspěvku je poukázat na možná řešení těchto situací ve třech základních postaveních tak, jak je můžeme pozorovat při samotném utkání – soupeř v bočném postavení, soupeř v čelném postavení, postavení zády k soupeři.

    Článek pro portál trenink.com zpracoval Štěpán Havránek, který problematiku konzultoval s PaeDr. Jaromírem Votíkem, autorem knih "Trenér fotbalu UEFA B licence" nebo dalších Trenér fotbalu UEFA C licence a Fotbalová cvičení a hry na které již dříve vyšly recenze.

  • Základní individuální herní dovednosti, které by měl zvládnout každý hráč, jsou vedení a ovládání míče, změny směru běhu s míčem a především kličkování spojené s obcházením soupeře. K nácviku kliček a obcházení soupeře je možné se postavit tradičním, osvědčeným postupem, kdy hráči s míčem u nohy stojí v jedné dlouhé řadě a čekají na pokyn trenéra, aby si konečně mohli vyrazit míčem a udělat jednu kličku proti staticky stojícímu trenérovi. Nudné a neefektivní.

    My si naopak myslíme, že nácvik kliček by měl probíhat v malých skupinkách hráčů o 3-5 hráčích, tak aby hráči měli dostatečný počet opakování. Po naučení základů kličky by se postupně měli nastavit složitější podmínky a především je třeba zdůrazňovat, že kličky se hráči neučí proto, aby je uměli provést v tréninku, ale aby je používali v utkáních.    

  •  Herním cvičení Souboj 1:1 se střelbou po výběru branky hráče motivuje ke kreativnímu řešení soubojových situací jeden na jednoho s následným zakončením na jednu z branek.

    Cvičení svou organizací a svými pravidly vede hráče k efektivnímu řešení soubojových situací, motivací je soutěž mezi týmy nebo jednotlivci. Cílem je rychlé a kreativní řešení s využitím změny směru vedení míče. Bránící hráči se musí pokusit o konstruktivní odebrání míče a následnou střelbu ze střední vzdálenosti.

    Cvičení zařazujeme do hlavní části tréninkové jednotky, určeno je jak mládežnickým týmům, tak týmům dospělých.

  • Tréninková cvičení by se, bez ohledu na věkovou kategorii, měla hledat inspiraci v utkáních, tak aby si hráči v tréninku mohli vyzkušet a naučit se řešit reálné situace. Navíc takové které jsou proměnlivé a hráči musí reagovat na nově vzniklou sitauci jako například v cvičení Souboj zády k sobě, ve kterém po hráčích požadujeme maximální intenzitu provádění.

    Cvičení Dva současné souboje 1:1 se zakončením si klade za cíl nejen naučit hráče řešit souboje jeden na jednoho, ale současně se i zapojit do dohrání druhé herní situace, buď ve výhodném počtu 2:1 nebo vyrovnaně 2:2, jako tomu bylo v cvičení Soubojová situace 2:2 do odvrácených branek, ve kterém je požadována efektivita v zakončení.   

  • 2_gen_olda_dub_bolkaLetní přípravné období je v plném běhu a tréninkové plány jsou hotové. Teď trenéři se svým realizačním týmem přemýšlí nad obsahem jednotlivých tréninkových jednotek.

    Inspirací může být dnešní herně-kondiční cvičení s názvem Kondiční souboje 1:1 se střelbou. Snahou autora byla kombinace kondiční složky výkonu a herní složky jako je přihrávání, vedení míče a střelby, podobně jako v cvičení Dva na jednoho od poloviny hřiště.

    Cvičení je vhodné zařadit do hlavní části tréninku, zvládnou ho hráči od věkové kategorie starších žáků.

  • Herním cvičením navazujeme na cvičení Hra 2:2 v prostoru kruhu na 3 branky, které je podobně jako to dnešní organizováno na herní ploše o půdorysu kruhu.

    Název dnešního cvičení je Přeskakovaná v kruhu 2:2, cílem je zlepšit soubojové chování v situacích dva na dva, jejich efektivní řešení a velkou výhodou je variabilita možných řešení, které toto cvičení přináší.

  • Situacím jeden na jednoho (1:1), kdy útočící hráč s míčem se musí prosadit proti jednomu bránícímu hráči jsme se věnovali v herních cvičeních Jeden na jednoho s finálním převedením nebo Kondiční souboje 1:1 v kosočtverci, které je ideální pro přípravné období, protože řešení herní situace 1:1 předchází kondiční zatížení formou běžeckého úseku s několika změnami směru jak od obránce, tak od útočníka s míčem. 

    Cvičení s názvem Souboj 1:1 po příčné přihrávce si klade za cíl naučit hráče řešit soubojové situace v proměnlivých podmínkách, ve kterých má útočící výhodu v tom, že se může rozhodovat podle aktuální situace na hrací ploše, proměnlivého postavení bránícího hráče i umístění malých přenosných branek. U hráčů podporujeme kreativitu řešení, důvtip a odvahu řešit situaci překvapivě.     

  • Dnešní cvičení herním prostorem a organizací vychází z cvičení Intervalové souboje 2:2 s finální přihrávkou, které se zaměřovalo na soubojové chování dvojic hráčů na malém prostoru.
     
    Autoem je trenér Jiří Formánek, který článek pojmenoval Jeden na jednoho s finálním převedením. Cílem cvičení je naučit hráče chovat se v situaci 1:1, kdy postavení hráčů není čelní, navíc útočící hráč mámožnost se rozhodnout na kterou branku bude útočit.  
  • "Chování hráčů v soubojích jeden na jednoho je alfou a omegou současného fotbalu. Bez schopnosti přejít v situaci 1:1 přes bránícího hráče si útočící tým jen obtížně vytvoří herní situaci, která by bránící tým překvapila dostala pod  tlak," říká autor dnešního cvičení, který publikoval cvičení Jeden na jednoho po přenesení hry, ve kterém bránící hráč nestojí v čelním postavení a navíc útočící hráč přijímá dlouhou křížnou přihrávku. 

    Cílem cvičení s názvem Kreativní řešení souboje 1:1 ve čtvercije naučit útočníky řešit soubojovou situaci jeden na jednoho v prostoru před a uvnitř pokutového území, kdy bránící hráč není v ideálním postavení, ale je v pohybu a musí reagovat na hráče s míčem. 

  • Pro útočícího hráče, který je v držení míče, je klíčovou dovedností ovládání míče a schopnost přejít v souboji jeden na jednoho přes bránícího hráče. Po hráčích požadujeme, aby byli v těchto situacích efektivní a proto se nácviku herních situací musíme věnovat v tréninku.

    Ve vybraných cvičeních jsme se zaměřili na techniku práce s míčem, jeho ovládání a taktiku chování hráčů v soubojových situacích a jak z pohledu útočícího hráče, tak obránce. 

  •  4 VARIANTY  +  VIDEO  Chování hráčů v soubojích jeden na jednoho, jejich řešení a následné zakončení jsme se věnovali v cvičeních Souboj 1:1 zády k brance soupeře nebo v herním cvičení Vedení míče a souboj 1:1, v obou případech je cílem zakončení do velké branky s chytajícím brankářem.
     
    Cvičení Jeden na jednoho po sprintu na dvě branky je určeno hráčům věkové kategorie přípravek a žáků, cílem je naučit hráče variabilně řešit situace 1:1, vést míč, ovládat ho, kličkovat a akci zakončit do jedné z malých branek.