• Tréninkovým cvičením, které jsou primárně zaměřené na obranu a bráněníjsme se věnovali v cvičeních Přepínej z útoku do obrany, ve kterém rozvíjíme schopnost rychle reagovat na vývoj herní situace, kdy po odehrání míče se musí hráč okamžitě zapojit do bránění a pokusit se zabránit protihráči zakončit do malé přenosné branky nebo cvičení Osobní obrana s krytím míče 1:1 v prostoru, které je zaměřeno především na krytí míče před soupeřem v situaci jeden na jednoho (1:1) s využitím pomocné přihrávky nebo narážečky se spoluhráčem.

    Cvičení pro obránce s názvem Otoč se a braň náběh po průnikové přihrávce je zaměřeno na řešení herní soubojové situace 1:1 nebo 1:2, kdy obránce musí reagovat na průnikovou přihrávku a sklepnutí míče míče od hrotového útočníka. Obránce se musí napojit na hráče zahrávajícího průnikovou přihrávku, pokusit se zabránit přijmutí míče, dostoupit útočníka a znemožnit zakončení.

  • Herní cvičením, ve kterých hráči střídají útočení se zakončením s následným okamžitým přepnutím na bránění jsme se věnovali v cvičení Přepínej z útoku do obrany, ve kterém rozvíjíme schopnost rychle reagovat na vývoj herní situace, kdy po odehrání míče se musí okamžitě zapojit do bránění a pokusit se protihráči zakončit do malé přenosné branky nebo herní cvičení Souboj 1:1 se střelbou po výběru branky, ve kterém je cílem rychlé a kreativní řešení s využitím změny směru vedení míče. Bránící hráči se musí pokusit o konstruktivní odebrání míče a následnou střelbu ze střední vzdálenosti.

    Cvičení s názvem Zakonči a braň situaci 2:1 je pro obránce motivující tím, že před bráněním situace 2:1, v prostoru před pokutovým územím, zakončují svou vlastní individuální akci, aby se následně pokusil zabránit vstřelení branky přečíslení od soupeře. Důležitá je rychlost reakce bránícího hráče, který se musí okamžitě zorientovat v herní situaci.

  • Cvičením ve kterých centrovanému míči do pokutového územípředcházela jednoduchá nebo složitější kombinace jsme se věnovali například v cvičeních Kombinace, centr a zakončení, ve kterém hráči musí načasovat jak náběh do volného prostoru, tak náběh do pokutového území nebo Otočení hry před centrem z křídla, kde je cílem nácvik postupného útoku, v podobě rychlého přenesení hry z jedné strany hrací plochy na druhou pomocí kombinace, uvolnění křídelního prostoru pro náběh centrujícího hráče.

    Herní cvičení s názvem Centr do pokutového území po jednoduché kombinaci je určeno jak pro útočící hráče, tak pro obránce. Útočící hráči v prostoru s míčem si jednoduchou kombinací připravují pozici pro uvolnění prostoru pro centrujícího hráče, případně na dohrání situace po odraženém míči. Útočníci bez míče časují náběh na přihrávku do nebezpečného prostoru před brankou. Obránci se se soustředí na dobré poziční postavení, rozebrání útočníků a odvrácení míče mimo nebezpečný prostor.

  • Cvičením, ve kterých se útočící hráči museli prosadit proti obránci, který nebyl v čelním postavení proti útočníkovi s míčem, jsme se věnovali například v článcích Jdi a udělej ho!, ve kterém jsme se zaměřili nácvik variabilního řešení soubojové situace jeden na jednoho, které hráč s míčem řeší z pozice útočícího hráče pomocí kličkování, naznačování pohybu a fint s cílem obejít bránícího hráče nebo Drsňák nebo bábovka, ve kterém se u nejmenších hráčů snažíme vypěstovat schopnost správně se rozhodnout při řešení situací jeden na jednoho

    Herní cvičení Oklamej obránce za zády se zaměřuje na schopnost hráčů hlídat si prostor za sebou, odkud dostupuje hráče s míčem bránící hráč. Útočník musí klamavými pohyby vytvořit si prostor pro přijmutí míče a vedení útoku v souboji jeden na jednoho. Bránící hráč se snaží útočníka rychle dostoupit a pokusit se zabránit zakončení akce a případně konstruktivně odebrat míč.   

  • Herně-technickým cvičením zaměřeným na ovládání míče na malém prostoru, obcházení bránících hráčů a kličkování jsme se věnovali v cvičeních Únik z vězení 1:3, ve kterém útočící hráč s míčem musí reagovat na tři bránící hráče, kteří s míčem u nohou se snaží dostat do takové pozice a postavení, aby mu zabránili proběhnutí skrz branky nebo Přijmutí míče a souboj 1:2, zaměřeného na nácvik přijmutí míče, se zaměřením na první dotek, tak aby hráč s míčem ho měl plně pod kontrolou a měl možnost zakončit přihrávkou do jedné z branek nebo míč provést mezi dvojicí kuželů. 

    Cvičení pojmenované Messiho čtverec je určeno pro nácvik herní zápasové situace, kdy hráč týmu držícího míč se na malém prostoru dostává pod tlak a do presinkové situace trojice bránících, napadajících hráčů. Po přijmutí míče má útočící hráč za úkol, co nejrychleji opustit přehuštěný prostor, změnit těžiště hry a projít s míčem u nohy jednu ze čtyř průchozích branek.  

  • Cvičením zaměřeným na nácvik soubojových mikrosituací jeden na jednoho (1:1) nebo dva na dva (2:2) jsme se věnovali v herních cvičeních Buď rychlejší a silnější v situaci jeden na jednoho, které svou organizací i průběhem hráče motivují a soutěživou formou vedou hráče ke zlepšování individuálních dovedností v podobě ovládání a vedení míče, kličkování, klamání tělem, obratnost při práci s míčem a schopnosti obcházení protihráčů nebo Zakonči a braň ve dvojicích, v průběhu cvičení dbáme na schopnost hráčů přeorientovat se z útočné na ofenzivní činnost a schopnost prosadit se v situacích dva na dva.

    Herní cvičení s názvem Získej míč, uvolni se a zakonči se zaměřuje na úspěšné vyřešení herní mikrosituace na malém prostoru, kdy útočící hráč který přijmul míč ho musí provést přes malou průchozí branku, aby následně mohl zakončit. Změna pohybu hráče s míčem před zakončením dává prostor bránícímu hráči, aby včasným přistoupením a dobrým pozičním postavením zabránil vstřelení branky.

  • Nácviku řešení soubojových situací dva na jednoho (2:1) jsme se věnovali v cvičeních Orientace v soubojích před brankou, které je zaměřeno na přijmutí míče, vyhodnocení herní situace, především z pohledu postavení bránícího hráče a způsobu vyřešení situace 1:1, 2:1 nebo 2:2, případně v cvičení Dva na jednoho od poloviny hřiště, ve kterém mají bránící hráči za úkol vytlačit útočníky do nevýhodné střelecké pozice a zabránit vstřelení branky.

    Utkání a herní zápasové situace však obvykle přináší méně výhodné situace jeden útočník na dva obránce (1:2). Cvičení s názvem Prosaď se proti dvojici obránců, které by hráče mělo naučit prosadit se i v takto nevýhodné situaci a naučit je, že cílem není akci "pouze" zakončit, ale vstřelit branku! Bránící hráči se pokouší o konstruktivní zisk míče. Všechny varianty cvičení jsou velmi variabilnía po hráčích se požadováno především správné rozhodnutí při řešení konkrétní herní situace.

  • Řešení soubojových situací jeden na jednoho a to ať z pozice útočníka nebo obránce jsme se věnovali v celé řadě cvičení, například herní cvičení Přijmutí míče a intenzivní práce s ním, ve kterém se útočící hráči během cvičení musí soustředit na klamavé pohyby, uvolnění se od bránícího hráče, přijmutí míče a jeho krytí, přihrávku na spoluhráče na obvodu hrací plochy nebo sada cvičení Buď rychlejší a silnější v situaci jeden na jednoho, které hráče motivují a soutěživou formou vedou ke zlepšování individuálních dovedností v podobě ovládání a vedení míče, kličkování, klamání tělem a obratnosti při práci s míčem. 

    Cvičení s názvem Prosaď se s míčem u rohového praporku navozuje obvyklou zápasovou situaci, kdy míč směřuje k rohovému praporku a k míči dobíhá dvojice hráčů, útočníka a obránce. Cílem cvičení je naučit a rozvíjet u hráčů možné varianty řešení této situace, s důrazem na snahu útočícího hráče prosadit se, obejít obránce a zahrát finální přihrávku do pokutového území. 

  • V minulých letech jsme se opakovaně věnovali cvičením, které měly u hráčů podpořit ochotu a schopnost řešit situace jeden na jednoho, například Vyber si míč a zakonči 1:1 nebo Jeden na jednoho (1:1) s bočním postavením obránce. V dnešní článku se  dostáváme k řešení situace dva na dva, která je ve fotbale neméně častá, připomenut si můžeme třeba herní cvičení Naraž si a vyřeš 2:2 nebo jdi na centr, ve kterém si hráči sami rozhodujícím zda si troufnou na řešení mikrosituace 2:2 nebo se rozhodnou pro přihrávku do křídelního prostoru na krajního hráče a nabíhají do pokutového území.

    Herní cvičení pojmenované Diamantové řešení situace 2:2 si klade za cíl naučit hráče situaci dva na dva (2:2), kdy obránci nejsou pouze v čelním postavení, ale útočníci mají převahu dva na jednoho (2:1) a druhý obránce vytváří tlak na útočníky zezadu. Od útočících hráčů vyžadujeme rychlé provedení celé akce, přímočarost v řešení situace a efektivitu v zakončení, které by povětšinou mělo končit vstřelením branky.

  • Vícečetným soubojovým situacím jeden na jednoho (1:1) v jednom herním prostoru, často metodiky našeho fotbalu nazývaný jako řízený chaos, jsme se  věnovali již několikrát. Za připomenutí určitě stojí Hromadné starty a souboje o více míčů, ve kterém je reagovat na proměnlivé podmínky a v těchto podmínkách se rychle orientovat a rozhodovat se nebo cvičení 3x 1:1 na 3 malé branky, ve kterém je cílem u hráčů vypěstovat u hráčů schopnost úspěšně řešit - a také nebát se - řešit situace jeden na jednoho v přehuštěném prostoru.

    V herním cvičení pojmenovaném Soubojové situace 1:1 na branku v prostoru je snahou trenéra naučit hráče s míčem různým způsobům řešení mikrosituací jeden na jednoho na malém prostoru, kde se pohybují další protihráči. Hráči se musí v prostoru orientovat a vyhodnotit, zda je možné využít spoluhráče i protihráče pro vedení vlastní individuální akce. 

  • Taktickým cvičením se zaměřením na poziční hru a dobré poziční postavení, včetně zamezení zahrání průnikové přihrávky jsme se věnovali v cvičení Rychlé přihrávky v trojúhelníku na 3 branky, které v sobě kombinuje pro hráče zajímavou a zábavnou práci s míčem společně s intervalovým zatížením jednoho bránícího hráče. Trojice hráčů, kteří jsou v trojúhelníkovém postavení, se rychlou kombinací pokouší vstřelit branku, bránící hráč má za úkol svým dobrým pozičním postavením tomu zabránit. 

    Herně-kondiční cvičení má název Vykrývání prostoru v trojúhelníku, zaměřeno je na nácvik vykrývání prostoru u bránících hráčů a jejich schopnost anticipovat další vývoj kombinace trojice protihráčů. Snahou trenéra by mělo být naučit bránícího hráče vykrývat prostor za sebou, dobrým pozičním postavení zamezit zahrání kolmé průnikové přihrávkyskrz středový trojúhelník. Cílem je naučit bránícího hráče efektivně se přesouvat do správného pozičního postavení.

  • "Spojení a správné vyvážení herní a kondiční složky je důležité u každého cvičení, které trenéři zařazují do tréninku, tím spíše, když se jedná o přípravné období. Navíc je třeba - i u cvičení, které primárně cílí na rozvoj kondice - vycházet a inspirovat se ze situací, které mají svůj obraz v herních situacích a utkání," říká autor dnešní příspěvku, který se zaměřuje na nácvik vytváření presinkových situací, podobně jako v cvičení Přihraj si míč a projdi skrz branku, které u hráčů rozvíjí schopnost rychle reagovat na přihrávku do prostoru, schopnost rozhodovat se a v závislosti na vývoji herní situace i své rozhodnutí měnit. 

    Herně-kondiční cvičení s názvem Agresivní napadání 3:3 na dvě brankyje možné využít jak v přípravném období, kde akcentujeme kondiční složku, tak i v soutěžním období, kde se více zaměřujeme na způsob řešení presinkových situací. Cílem cvičení je rozvoj kondiční složky výkonu, který je spojen nácvikem napadání a snahu o rychlé zakončení akce.

  • Herním situacím, ve kterých se útočící hráč s míčem musí vypořádat s tlakem dvojice útočících hráčů, jsme se věnovali ve velmi populárním cvičení Přijmutí míče a souboj 1:2, ve kterém jsme se zaměřili na nácvik přijmutí míče, se zaměřením na první dotek, tak aby hráč s míčem ho měl plně pod kontrolou a měl možnost zakončit přihrávkou do jedné z branek nebo míč provést mezi dvojicí kuželů.

    Cvičení s názvem Jeden proti dvojici presujících obránců rozvíjí u hráčů schopnost rozhodovat se podle toho jak se vyvíjí herní situace, která z variant řešení bude efektivnější a na kterou si hráč troufá. Bránící hráči se zaměřují na rychlé zdvojení hráče s míčem, dobrým pozičním postavením ho vytlačují do pozice, ze které není možné zakončit.  

  • Soubojovým situacím jeden na jednoho, ve kterých se hráči podle vývoje herní situace dostávají do pozice bránícího nebo útočícího hráče, jsme se věnovali v cvičeních Souboj zády k sobě nebo Osobní obrana s krytím míče 1:1 v prostoru, kde byl kladen důraz na orientaci v prostoru a nácvik jak se dostat konstruktivně k míči a odebrat ho, tak aby vše proběhlo  v rámci pravidel a nedocházelo k úmyslným a zbytečným faulům. 

    Herní cvičení s názvem Přepínej z útoku do obrany u hráčů rozvíjí schopnost rychle reagovat na vývoj herní situace, kdy po odehrání míče se musí okamžitě zapojit do bránění a pokusit se protihráči zakončit do malé přenosné branky. Od bránících i útočících hráčů požadujeme maximální intenzitu provádění, tak aby se cvičení v několika málo sekundách přiblížilo zápasovému zatížení. 

  • Schopnost hráčů vymanit se z presinkové situace soupeřových hráčů, například v herní mikrosituaci 2:2, často rozhoduje o tom zda útočná akce skončí úspěchem nebo naopak. Herní cvičení Brazilský presink 2:2, jehož cílem je naučit hráče eliminovat napadání soupeře, navazuje na cvičení pro dvě trojice hráčů s názvem Brazilský presink 3:3, ve kterém sledujeme stejný cíl, naučit hráče eliminovat napadání soupeře a pokračovat v útočné akci.  

    Herní cvičení, které by mělo probíhat maximální intenzitou, je vhodné zařadit na začátek hlavní části tréninkové jednotky. Cvičení je určeno pro věkové kategorie od starších žáků po dospělé

  • Herní cvičení Osobní obrana s krytím míče 1:1 v prostoru je zaměřeno především krytí míče před soupeřem v situaci jeden na jednoho (1:1) s využitím pomocné přihrávky nebo narážečky se spoluhráčem, pro hráče bez míče pak na odebírání míče v té samé situaci. Cvičení je vhodným tréninkovým nástrojem pro nácvik vedení míče, ovládání míče a podporu spoluhráčů, podobně jako v cvičení Klička se soupeřem za zády nebo cvičení Souboj 1:1 po příčné přihrávce, ve kterém má útočící hráč výhodu v tom, že se může rozhodovat podle aktuální situace na hrací ploše.

    Cvičení je určeno pro 814 hráčů pro věkovou kategorii mladších i starších žáků. Vhodnou úpravou pravidel ho lze užít i v kategorii mužůnebo dorostenců. U starších věkových kategorií dbáme na to, aby snaha hráčů dostat se k míči a konstruktivně ho odebrat, byla v rámci pravidel a nedocházelo k úmyslným faulům.

  • Řešením soubojových situací jeden na jednoho, z pozice obránce i útočníka, jsme se věnovali v teoretickém článků Způsoby obcházení soupeře, který se zaměřoval především na postavení útočícího a bránícího hráče. Organizaci cvičení pro trénink kliček a obcházení jsme se věnovali v článku Jak trénovat fotbalové kličky?  

    Herní cvičení s názvem Klička se soupeřem za zády se zaměřuje na nácvik přijmutí míče v okamžiku, kdy je hráč s míčem za zády napadán presujícím obráncem. Hráč s míčem se kličkou pokouší obejít obránce a zakončit do jedné z branek. Bránící hráč se pokouší o konstruktivní odebrání míče.  

  • Cvičení zaměřená na práci s míčem, techniku, ovládání míče a jeho vedeni by se měly v tréninku ve věkové kategorii přípravek a mladších žáků každou tréninkovou jednotku. Ukázkou zajímavého cvičení, které by měl vyzkoušet každý trenér je cvičení Chyť si svoji myšku, které hráče bude bavit a povede je nenásilnou formou ke zlepšování všech činností s míčem.


    Herní cvičení s názvem Únik z vězení 1:3 hráče soutěživou formou motivuje k maximálním nasazení, využití obratnosti, s míčem nebo bez něj, ke klamavým únikům a rozvoji komunikace a spolupráce mezi trojicí hráčů, kteří pokud chtějí zvítězit, tak musí kooperovat.

  • Našim čtenářům nabízíme možnost jak oživit mnohdy stereotypní kondiční část přípravného období. V článku ukážeme jedno z řady herních cvičení, kde je možné klást důraz na kondiční aspekt cvičení, přestože probíhá herní formou.

    Cvičení nazvané Rychlé přihrávky v trojúhelníku na 3 branky v sobě kombinuje pro hráče zajímavou a zábavnou práci s míčem společně s intervalovým zatížením jednoho bránícího hráče. Trojice hráčů, kteří jsou v trojúhelníkovém postavení, se rychlou kombinacípokouší vstřelit branku, bránící hráč má za úkol tomu zabránit.

  • Situacím jeden na jednoho (1:1), kdy útočící hráč s míčem se musí prosadit proti jednomu bránícímu hráči jsme se věnovali v herních cvičeních Jeden na jednoho s finálním převedením nebo Kondiční souboje 1:1 v kosočtverci, které je ideální pro přípravné období, protože řešení herní situace 1:1 předchází kondiční zatížení formou běžeckého úseku s několika změnami směru jak od obránce, tak od útočníka s míčem. 

    Cvičení s názvem Souboj 1:1 po příčné přihrávce si klade za cíl naučit hráče řešit soubojové situace v proměnlivých podmínkách, ve kterých má útočící výhodu v tom, že se může rozhodovat podle aktuální situace na hrací ploše, proměnlivého postavení bránícího hráče i umístění malých přenosných branek. U hráčů podporujeme kreativitu řešení, důvtip a odvahu řešit situaci překvapivě.