• Tréninkovým cvičením, které jsou primárně zaměřené na obranu a bráněníjsme se věnovali v cvičeních Přepínej z útoku do obrany, ve kterém rozvíjíme schopnost rychle reagovat na vývoj herní situace, kdy po odehrání míče se musí hráč okamžitě zapojit do bránění a pokusit se zabránit protihráči zakončit do malé přenosné branky nebo cvičení Osobní obrana s krytím míče 1:1 v prostoru, které je zaměřeno především na krytí míče před soupeřem v situaci jeden na jednoho (1:1) s využitím pomocné přihrávky nebo narážečky se spoluhráčem.

    Cvičení pro obránce s názvem Otoč se a braň náběh po průnikové přihrávce je zaměřeno na řešení herní soubojové situace 1:1 nebo 1:2, kdy obránce musí reagovat na průnikovou přihrávku a sklepnutí míče míče od hrotového útočníka. Obránce se musí napojit na hráče zahrávajícího průnikovou přihrávku, pokusit se zabránit přijmutí míče, dostoupit útočníka a znemožnit zakončení.

  • Tréninkovým hrám, které probíhají v herním prostoru odpovídajícímu ploše dvou pokutových území jsme se věnovali v herních cvičeních Prosaď se proti trojici obránců nebo Souboje 1:1 a 2:2 v rychlém sledu, ve kterém je cílem naučit hráče řešit soubojovou situaci jeden na jednoho v prostoru před a uvnitř pokutového území, akci zakončit a hned vzápětí vyřešit herní situaci v poměru dva na dva.

    Průpravná hra s názvem Hraj pouze dopředupopisovaná je zaměřena na nácvik rychlého přechodu do útočné fáze bez pomocných příčných a zpětných přihrávek, s cílem jít přímočaře směrem k brance soupeře a zakončit útočnou akci. Od hráčů vyžadujeme neustálý pohyb, cirkulaci na svých pozicích, náběhy do volných prostor a nápaditý výběr volného místa. Stejně tak hráče nabádáme k přímočarému vedení míče a k časté střelbě, k čemuž relativně malý prostor přímo vybízí.

  • Průpravná hra  navazuje na tréninkovou hru 6:6 na průnikové zóny v třetině hrací plochy, ve které je cílem naučit se správně rozhodovat v těžkých herních situacích, rychle reagovat na vývoj hry. Požadována je i schopnost rychle pracovat s míčem a pokoušet se nekazit jednoduché přihrávky. Obě dvě hry zaujmou hráče především dynamičností vývoje a to jak stavu, tak řešení herních situací.

    Tréninková hra, která je pojmenována 7:7 na průnikové zóny v kříži, je tentokrát určena pro čtrnáct hráčů, cílem je naučit hráče pracovat s přijatelným rizikem, naučit se správně rozhodovat v těžkých herních situacích, rychle reagovat na vývoj hry a měnit její těžiště. Požadována je i schopnost rychle pracovat s míčem a pokoušet se nekazit jednoduché přihrávky.

  • Nácviku zahrání průnikových přihrávek, správného načasování náběhu hráče na kterého směřuje míč a přijmutí míče jsme se věnovali v cvičeních Rotace s průnikovou přihrávkou, včetně nácviku rotace hráčů v situacích v pomyslném hráčském středovém trojúhelníku nebo Průniková přihrávka středem hřiště, ve kterém záložníci zahrávají průnikovou přihrávku na útočníky, případně do volného prostoru.

    Název cvičení Načasování průnikové přihrávky za obranu prakticky vystihuje obsah tréninkového cvičení, které je zaměřeno na nácvik náběhu, naražení míče na hráče v hloubce pole, zahrání průnikové přihrávky a načasování náběhu spoluhráče. Následně se hráči musí soustředit i na zakončení, které je vyústěním celé akce.   

  • V herním cvičení Udrž míč v situaci 5:3, při zisku míče vystřel jsme se věnovali nácviku napadání hráčů s míčem, vytváření presinkových situací. Snahou bránících hráčů je konstruktivní odebrání míče a následné pokud možno co nejrychlejší zakončení.

    Průpravnou hru Držení míče na dva doteky 8:4 na 4 branky je možné do tréninkové jednotky zařadit při různém počtu hráčů. Úkoly jsou pro dva týmy různé, první tým se snaží kombinovat a udržet míč pod svou kontrolou, druhý tým pak vytváří presinkové situace a po konstruktivním získání míče se pokouší o zakončení akce. Buď zakončením do malých přenosných branek nebo provedením míče skrz průchozí branku.

    Cvičení je určeno prakticky pro všechny věkové kategorie, zvládnou ho vyspělé týmy připravek, ale autor ho doporučuje především pro týmy žáků, dorostenců a dospělých.

  • Jednou z možností, jak překonat zformovaný obranný blok soupeře, který je vysunutý, jsou průnikové přihrávky. Průnikovým přihrávkám jsme se věnovali v několika cvičeních, například v rozcvičení to byly Jednoduchá průniková přihrávka v pohybu nebo Připrav si průnikovou přihrávku, ve kterém po hráčích požadujeme komunikaci během přípravné kombinace.

    V cvičení Průniková přihrávka s kombinací, které je inspirováno tréninkem fotbalového klubu z ostrovů Middlesbrough FC. Podobně jako cvičení Zakončení po sklepnutí a průnikové přihrávce je přípravná kombinace a průniková přihrávka zakončena, ale v tomto případě do jedné z malých branek.   

  • Nácviku postupné, přízemní kombinace ve středu hracího pole, před pokutovým územím, jsme se věnovali v cvičeních Kombinace středem se zakončením nebo Zakončení postupného útoku podhrotovým hráčem, které vyústí v zakončení ofenzivním podhrotovým záložníkem.

    Cvičení s názvem Vpřed, vzad a uvolnění nabíhajícího hráče si přípravnou kombinací vytváří prostor pro náběh podhrotového hráče na finální přihrávku a zakončení akce z prostoru pokutového území. Cvičení je určeno pro 6-12 hráčůa zvládnou ho hráči od věkové kategorie mladších žáků. Cvičení je vhodné pro trénink organizovaný skupinovou formou.

  • Našim čtenářům nabízíme možnost jak oživit mnohdy stereotypní kondiční část přípravného období. V článku ukážeme jedno z řady herních cvičení, kde je možné klást důraz na kondiční aspekt cvičení, přestože probíhá herní formou.

    Cvičení nazvané Rychlé přihrávky v trojúhelníku na 3 branky v sobě kombinuje pro hráče zajímavou a zábavnou práci s míčem společně s intervalovým zatížením jednoho bránícího hráče. Trojice hráčů, kteří jsou v trojúhelníkovém postavení, se rychlou kombinacípokouší vstřelit branku, bránící hráč má za úkol tomu zabránit.

  • Nácviku jak zahrát průnikovou přihrávku jsme se věnovali v cvičeních Průnikové přihrávky v pohybu nebo Připrav si průnikovou přihrávku, u cvičení určených pro zápasové nebo tréninkové rozcvičení byste neměli vynechat Předzápasové rozcvičení s míčem, které je inspirováno rozcvičením reprezentace Argentiny.

    Cvičení Jednoduchá průniková přihrávka v pohybu v sobě kombinuje nácvik kombinace, nácviku průnikové přihrávky a je určeno především pro rozcvičení v tréninku. V průběhu cvičení se soustředíme především na načasování přihrávky a náběhu a dovednosti přijmout míč a pokračovat v kombinaci nebo vedení míče.  

  • Kombinaci po zemi, na jeden dotek, ve středu hrací plochy jsme se věnovali například v cvičení Jednodoteková kombinace s podporou spoluhráčů nebo Průniková přihrávka středem hřiště, ve kterém je cílem naučit hráče především středové řady zahrát průnikovou přihrávku na útočníky.

    Cvičení s názvem Zakončení po sklepnutí a průnikové přihrávce se zaměřuje na průnikovou přihrávku na hrotového útočníka, sklepnutí na podhrotového hráče a přenesení hry na druhou stranu, kde nabíhá záložník z hloubky pole. V zakončení po hráčích požadujeme maximální efektivitu. 

  • Pro překvapení obrany soupeře je důležité u hráčů pěstovat dovednost zahrání průnikové přihrávky, které je možné v tréninku rozvíjet pomocí cvičení Rotace s průnikovou přihrávkou nebo Průniková přihrávka středem hřiště, kde hráče učíme nebát se zahrát průnikovou přihrávku i středem hrací plochy, kde to je mnohem složitější než v křídelních prostorech.

    Cvičení pojmenované Průnikové přihrávky v pohybu si dává za cíl naučit hráče opakovaně zahrávat průnikové přihrávky na rozběhnuté spoluhráče. Po hráčích požadujeme, aby zvládli načasovat svůj náběh do volného prostoru s přijmutím míče a pokračování v kombinaci.

  • Současné kompaktní obrany je možné překonat buď překvapivým rychlým protiútokem, dříve než je obrana soupeře zformovaná nebo překvapivou a přesně zahranou průnikovou přihrávkou. Tréninková cvičení na průnikovou přihrávku jsme popisovali v článcích Průniková přihrávka středem hřiště nebo Rotace s průnikovou přihrávkou.

    Cvičení s názvem Připrav si průnikovou přihrávku je vhodné pro úvod tréninku jako rozcvičení, které je organizováno ve dvou nebo třech skupinách. Po hráčích požadujeme komunikaci během přípravné kombinace.  

  • Rotaci hráčů jsme se věnovali v průpravných cvičeních Rotace v šesti hráčích nebo Přihrávky a rotace v trojúhelnících, které je určeno pro věkovou kategorii přípravek a mladších žáků.   

    Cvičení s názvem Rotace s průnikovou přihrávkou je vhodné pro týmy, které hrají v herním rozestavením s trojici středových hráčů, které v různých herních situacích rotují v pomyslném hráčském středovém trojúhelníku. Cílem cvičení je nácvik průnikové přihrávky po kombinaci.

  • "Zahrát překvapující průnikovou přihrávku často znamená, že útočící tým se rychle a jednoduše dostává přes zformovanou obranu soupeře, kterou lze postupným útokem jen těžko překonat," říká autor dnešního cvičení, který inspiraci čerpal v tréninkové jednotce Regionální fotbalové akademie v Plzni, s jejíž šéftrenérem Václavem Mrázkem jsme nedávno přinesli exkluzivní rozhovor.

    Cílem cvičení s názvem Průniková přihrávka středem hřiště je naučit nebát se zahrát průnikovou přihrávku i středem hrací plochy, kde to je mnohem složitější než v křídelních prostorech, kde je obvykle více volného prostoru.

  • Cvičení, které jsou zaměřeny na závěrečnou kombinaci a finální přihrávku ze strany do pokutového území, jsme na www.trenink.com uveřejnili hned několik. Za připomenutí určitě stojí první a druhý díl cvičení Centr z boku pokutového území, které bylo inspirováno tréninkovým procesem španělského velkoklubu Atlético Madrid.

    Podobně jako v cvičení Uzavřená kombinace v trojúhelnících, tak i v cvičení Kombinace, centr a zakončení se hráči postupně vymění na všech pozicích, přihrávají a naráží si míč, ve finále pak musí načasovat jak náběh do volného prostoru, tak náběh do pokutového území.

  • "Založení a vedení útoku by mělo být základem v týmovém taktickém tréninku,tak aby útočné akce nebyly vedeny náhodně," říká autor dnešního článku, který v předchozích týdnech publikoval cvičení Založení útoku od krajního obránce, ve které spouštěčem založení útočné akce byl krajní obránce.

    Taktické cvičení s názvem Založení útoku od středového hráče obsahuje čtyři varianty možného založení útoků středním obránce nebo defenzivním záložníkem v rozestaveních 4:3:3 nebo 4:2:3:1. Toto založení je neobvyklé tím, že krajní obránce reaguje na založení útoku pohybem do středu hrací plochy a podle herní situace se rozhoduje, kterou variantu pokračování útoku zvolí jako nejvhodnější.    

  •  KOMBINACE  Cvičení s názvem Uzavřená kombinace v trojúhelnících je možné v průběhu přípravného období, pokud je trénink organizován skupinovou formou, využít jako herní cvičení podporující rozvoj kondice specifickým způsobem s míčem, podobně jako tomu je v cvičení Kombinace zpoza branky se střelbou.
     
    Hráči se v cvičení postupně vymění na všech pozicích, hráči během cvičení přihrávají, naráží míč, musí načasovat jak náběh do volného prostoru, tak přihrávku na rozběhnutého spoluhráče a ve finální části cvičení míč krátce vedou a akci zakončují střelbou na branku s cílem vstřelit branku.
  • Jednoduše od obránce k útočníkovi 2x VIDEO VARIANTA  V dnešním fotbale je ceněna především přímočarost o jak z pohledu individuálních výkonů, tak v případě týmového pojetí. Nácviku rychlého protiútoku jsme se věnovali v cvičení Rychlý protiútok 3:2 s překřížením, kde jsme se zaměřili znesnadní bránícím hráčům ubránění rychlého protiútoku.  
     
    První část seriálu pojmenovaného Jednoduše od obránce k útočníkovi se zaměřuje na přímočarou kombinaci ve středu pole, včetně kolmé průnikové přihrávky na hrotového útočníka, který míč sklepává na zakončujícího záložníka nabíhajícího z podhrotové pozice.
  • Průnikovou přihrávkou je jednou z možností jak překvapit hráče soupeřovi obrany. Na stránkách www.trenink.com vyšly cvičení: Mezihra s průnikovou mezi obránce a 8:8 na 1 a 2 dotyky s průnikovou přihrávkou, které se zaměřují na průnikové přihrávky.
     
    Autorem druhého dílu cvičení je trenér Jiří Formánek, který ho pojmenoval Průniková přihrávka po sražení. Cílem první části i dnešního příspěvku je naučit hráče dávat průnikovou přihrávku po předchozí jednoduché kombinaci, to vše v protisměrném pohybu hráčů ve středu hrací plochy.
  • Nácvik a rozvoj průnikových přiháravek byla cílem průpravné hry 8:8 na 3 trojúhelníky a průnikové přihrávky. Na výběr místa jsou zaměřena průpravná cvičení Výběr místa a naražení v trojúhelníku a první díl tohoto cvičení.  
     
    Pondělní cvičení Výběr místa v situaci 2:2 s nahrávači v sobě spojuje obě dvě herní činnosti, správný výběr místa a následné průnikové přihrávky. Cvičení je vhodné pro mládežnické týmy od věkové kategorie mladších žáků