• Cvičením pro individuální trénink zaměřeným na techniku, práci s míčem, jeho ovládání a přihrávání jsme se věnovali v cvičeních Fotbalové přihrávky ve slalomu nebo Obíhačka ve čtverci s přihrávkami, které se soustředí na schopnost hráčů okamžitě po odehrání míče reagovat vyražením a snahou zapojit se do další jednoduché kombinační spolupráce. 

    Cvičení Spolupráce při fotbalovém slalomu je určeno pro dva hráče, například jako forma domácího úkolů v období vládních opatření proti koronaviru. Zvládnou ho hráči přípravek, mlaších žáků, starších žáků a dorostenců (U8-U19). Cvičení je možné zařadit i do rozcvičení nebo do průpravné části tréninku, pokud cvičení použijete pro celý tým.

  • V České republice byl zmírněna epidemiologická opatření, v souvislosti se šířením koronaviru COVID-19, která stále neumožňují hrát amatérské a mládežnické soutěžní utkání a zákazují používání vnitřních prostor (posilovny, tělocvičny, haly), ale fotbalové tréninky ve venkovních prostorách je možné organizovat v počtu nejvýše 6 hráčů s tím, že je potřeba zamezit tomu, aby bylo zamezeno kontaktu mezi jednotlivými skupinami navzájem, a to nejen při sportování, ale i při příchodu a odchodu. 

    Tréninky musí i nadále probíhat individuální nebo skupinovou formou s tím, že tréninková skupina může mít maximálně 6 hráčů. My jsme přinesli článek s názvem Tréninková cvičení pro 6 hráčů a v tomto článku se zaměříme na tréninková cvičení pro 5 hráčů. V první kategorii pouze pro hráče do pole, ve druhá pak s brankářem

  • Individuálnímu hernímu fotbalovému tréninku pro 1 hráče, které je možné zařadit do tréninkového procesu v době omezení v boji proti koronaviru, kdy není možné organizovat týmový nebo skupinový trénink, jsme se věnovali v článku Jak trénovat během pandemie COVIDU?, ale cvičení je možné využít před přípravným obdobím nebo po zranění, kdy je potřeba dohnat tréninkové manko.

    Cvičení individuálního tréninku s názvem Ovládání míče ve čtverci je určeno pro trénink fotbalistů v domácím prostředí, kdy není možné aby hráči trénovali ve větším počtu hráčů. Cílem je rozvoj techniky, práce s míčem, jeho ovládání, přijmutí a zastavování na malém prostoru. 

  • Pandemie koronaviru, která celý světa v roce 2020 zasáhla hned ve dvou vlnách, již podruhé zastavila konání sportovních profesionálních i amatérských soutěží, ale i omezila tréninkový proces, především u mládežnických týmů a hráčů. Mnoho mladých fotbalistů a fotbalových trenérů hledá způsoby a formu, jak zůstat aktivní a věnovat se alespoň individuálnímu tréninku.

    Připravili jsme pro mládežnické hráče a fotbalové trenéry několik tipů jak pokračovt ve fotbalovém tréninku, jak zůstat aktivní a dokonce jak zdokonalovat své individuální herní dovednosti a kondiční schopnosti, když není umožněn skupinový ani týmový fotbalový trénink.

  • Tréninkovým cvičením pro 1 hráče, které je možné zařadit do individuálního tréninku před přípravným obdobím, případně v době omezení v boji proti koronaviru, kdy není možné organizovat týmový nebo skupinový trénink, jsme se věnovali v cvičeních Kondice s míčem pro jednoho hráče nebo Trojúhelník s míčem u nohy (3.část), ve kterém je cílem rozvíjet u hráčů schopnost vést a ovládat míč na malém prostoru.

    Cvičení individuálního tréninku s názvem Přihrávky a vedení míče ve čtverci je určeno pro trénink fotbalistu v domácím prostředí. Cílem je rozvoj práce s míčem, techniky a přihrávek na malém prostoru. 

  • Od středy 14.10.2020 vstupují v platnost omezení, v souvislosti se šířením koronaviru COVID-19, která vedle nemožnosti sehrát soutěžní utkání a zákazu používání vnitřních prostor jako jsou posilovny a tělocvičny nebo šaten a umýváren, tak fotbalové tréninky ve venkovních prostorách je možné organizovat v počtu nejvýše 6 hráčů s tím, že je potřeba zamezit tomu, aby bylo zamezeno kontaktu mezi jednotlivými skupinaminavzájem, a to nejen při sportování, ale i při příchodu a odchodu. 

    Pro tréninkové jednotky jsou stanoveny přesná pravidla a omezení. Trénink musí probíhat individuální nebo skupinovou formou s tím, že tréninková skupina může mít maximálně 6 hráčů. Přinášíme výběr cvičení pro tři kategorie organizace tréninkových cvičení. 

  • V návaznosti na mimořádná opatření Vlády ČR, v souvislosti s epidemiologickou situací a šířením COVID-19, byla zpřesněna a zpřísněna pravidla konání fotbalových utkání a fotbalových aktivit včetně fotbalových tréninků v období od středy  14. 10. 2020 od 00:00 hodin do úterý 3. 11.2020 do 23:59 hodin.

    Nabádáme všechny fotbalové trenéry a funkcionáře, aby bezezbytku respektovali tato mimořádná opatření, s ohledem na zdraví hráčů a to především ve vztahu ke sportovní činnosti, například organizaci fotbalové přípravy (individuální/skupinové) v podobě fotbalových tréninků.

  • Od pondělí 20.4.2020 se pro všechny profesionální fotbalové kluby otevřel prostor pro zahájení společného tréninkového procesu a přípravy profesionálních fotbalistů na venkovních hřištích. Pro tréninkové jednotky jsou stanoveny přesná pravidla a omezení. Trénink musí probíhat skupinovou formou s tím, že tréninková skupina může mít maximálně 8 hráčů.

    Týmy musejí dodržovat hygienická opatření. Hráči se musejí vyvarovat soubojových a kontaktních cvičení, musejí mít nejméně dvoumetrové rozestupy, nesmějí se ve společných prostorách sprchovat a na trénink smějí cestovat jen individuálně. Klub navíc musí zajistit dezinfekci tréninkových pomůcek. Přinášíme výběr cvičení pro tři kategorie organizace tréninkových cvičení

  • Vytrvalostní schopnosti hráčů jsou ve fotbale pilířem, na kterém stojí základ herního a kondičního výkonu. Vysoká úroveň vytrvalostních schopností vytváří v hráčském organismu takové podmínky, aby hráč mohl odehrát celé utkání v plném tempu a vysokém nasazení, po celou dobu jeho trvání.

    Neméně důležitým úkolem vytrvalosti je co nejlépe rozvinout zotavovací schopnost organismu, která je využívána v průběhu celé hry, ale i po jeho skončení. Vytrvalostní schopnosti jsou nutným předpokladem pro uplatnění taktických a technických dovedností. Z tréninkového hlediska je vytrvalost jednou z důležitých složek kondiční přípravy a proto přinášíme sadu kondičně-vytrvalostních cvičení, které je možné provádět v rámci individuálního tréninku pro jednoho hráče, ale i jako součást skupinového nebo týmového tréninku.

  • "Vě všech mládežnických věkových kategoriích je třeba, aby hráči neustále pracovali na své individuální technice, především s důrazem na vedení a ovládání míče na malém prostoru, s častými změnami směru," říká autor individuálního cvičení pro jednoho hráče.
     
    Třetí část seriálu individuálních cvičení s názvem Trojúhelník s míčem u nohy má pět různých variant. Cílem cvičení, stejně jako v případě prvního a druhého dílu, je rozvíjet u hráčů schopnost vést a ovládat míč na malém prostoru, procházet skrz trojúhelník a okolo jeho vrcholů, zašlapovat míč a naopak technicky zvládnout jeho přijmutí.
  • Potřebuješ zapracovat na fyzičce, kondičně se udržovat v průběhu šíření koronaviru COVID-19, kdy nemůžeš trénovat společně s týmem? Nebo se potřebuješ připravit na přípravné období? Jsi po zranění a potřebuješ dohnat tréninkové manko? Předtím než se připojíš v přípravném období k týmu, tak je potřeba se připravit individuálně, jak kondičně, tak herně s míčem.

    Třetí sada kondičně-herních cvičení s názvem Individuální kondiční fotbalový trénink před sezónou #3 je určena pro všechny mládežnické věkové kategorie, obvykle se takto připravují starší žáci, dorostenci a dospělí. Cvičení je určeno pro 1 hráče, který se sám individuálně připravuje, tak aby byl připraven na začátek přípravného období nebo si udržel úroveň své trénovanosti v období vyhlášeného nouzového stavu, kdy neprobíhají týmové fotbalové tréninky.

  • Fotbal je, stejně jako celý svět, zasažen a ovlivněn šířením koronaviru COVID-19 a mnoho klubů a trenérů v České republice, stejně tak jako po celém světě, bude brzy muset učinit zásadní rozhodnutí. Jak dál s fotbalovým tréninkem?

    Současná zdravotní krize, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli celosvětovému šíření koronaviru označila za pandemii, již sport a fotbalové soutěže i přípravu mládežnických fotbalistů, výrazně ovlivnila. Evropské ligové i pohárové soutěže byly buď přerušeny, jako například v České republice nebo Premier league, nebo dokonce zcela zrušeny, bez ambice soutěže v tomto soutěžním ročníku dohrát.