• Cvičení je kombinací herního cvičení s maximálním důrazem na kondiční stránku, především pak rychlostně-silové schopnosti, které jsou důležité především v soubojových situacích jeden na jednoho. Popisované cvičení je svou organizací podobné hernímu cvičení Soubojové situace 1:1 na branku v prostoru, ve kterém je cílem naučit hráče s míčem různým způsobům řešení mikrosituací jeden na jednoho na malém prostoru, kde se pohybují další protihráči.

    Autor cvičení pojmenoval Kondiční souboje 1:1 na 5 branek s nahrávači a zaměřil se především na prosazení hráčů v soubojových situacích 1:1 na relativně velkém prostoru, důraz byl kladen na orientaci v prostoru, předvídavost a schopnost naučit se využívat ke spolupráci nahrávače na obvodu. Schopnost udržet míč pod tlakem soupeře se rozvíjí v cvičení Kondiční bago v šestiúhelníku, ve kterém je cílem udržet míč pod svou kontrolou především pomocí kombinace na jeden, dva doteky, s neustálým pohybem a správným výběrem místa před zapojením do kombinace. 

  • Pro specifický i nespecifický trénink fotbalistů v hale nebo tělocvičně, případně posilovně, který obvykle probíhá především v zimním přípravném období, je možné využít různé tréninkové pomůcky, které umožňují cílený rozvoj především síly, stability, rychlosti, obratnosti, koordinace a flexibility

    Při výběru kondičních pomůcek je důležité vzít v úvahu dostupný počet hráčů se kterými trenér pracuje, organizační formu a prostor v hale, který má trenér k dispozici. Některé pomůcky, jako koordinační žebřík nebo odporové gumy vyžadují málo místa, zatímco pro větší pomůcky, jako TRX, je potřeba více prostoru.

  • Kruhový trénink je komplexní forma tréninku vytrvalostní síly, který lze velmi úspěšně a kreativně využít i ve fotbalovém tréninku. Kruhový trénink je vhodný pro všechny věkové kategorie, výkonnostní úrovně i různou úroveň pohybových schopností hráčů zapojených do tréninku. Tento typ tréninku umožňuje zaměřit se na komplexní posílení svalových skupin, případně cílit pouze na některé svalové skupiny. Lze toho docílit vhodným výběrem cvičení, jejich kombinaci a řazením. Obecně lze říci, že kruhový trénink je zaměřen na rozvoj tělesné zdatnosti, elementární síly, silové vytrvalosti, aerobní vytrvalosti a koordinace. Kruhový trénink v letní nebo zimní fotbalové kondičnípřípravě slouží především k rozvoji kardiorespiračních a silově vytrvalostních schopností.  

    Kruhový trénink se ve fotbalovém tréninku dá využít v rámci hromadné/týmové organizace, ale je možné zvolit skupinovou formu nebo ho zařadit do individuálních tréninků, například jako součást předsezónních příprav nebo návratu po zranění nebo nemoci. Organizace a systém kruhového tréninku spočívá v relativně rychlém střídání stanovišť, které jsou uspořádány v logickém pořadí s cílem dosáhnout konkrétního cíle, v podobě stanovené intenzity, délky i techniky provádění. 

  • Když fotbalový tým malých fotbalistů opouští tělocvičnu a na tvářích hráčů je samý úsměv a hráče neopouští dobrá nálada ani po těžkém tréninku, tak by asi málokdo předpokládal, že právě dokončili tréninková jednotku, kdy hlavní náplní byl náročný silový trénink.

    V současné době není v mládežnickém fotbale cílem trénink maximální síly, stejně tak není cílem dosažení maximální svalové hmoty. Naopak současné trendy hledají inspiraci v úpolových sportech. Zápas, souboje a soutěže dvojic hráčů jsou pro hráče nejen zábavné, ale také efektivně rozvíjí kondiční cíle jako je zlepšení koordinace, rovnováhy, obratnosti a samozřejmě síly.

  • Cvičení na rozvoj obratnosti, koordinace a agility patří do tréninku nejen v průběhu přípravného období, ale i během soutěže, kdy by se v týdenním mikrocyklu měli objevit jednou až dvakrát, u mládeže i víckrát. Rozvoj je možný pomocí pohybové hry Skupinová honička pro trojici hráčů, s míčem  Honička s míčem okolo zdi nebo bez míče s důrazem na komunikaci a spolupráci Hlídání met - rychlost reakce a koordinace.

    Množina cvičení Obratnostní a koordinační běhy ve fotbale, podobně jako koordinační cvičení Koordinační abeceda X, zaměřeno především na rozvoj dynamiky, akcelerace a obratnosti při sprintech na malém prostoru.      

  • Potřebuješ se kondičně připravit na letní přípravné období? Nemáš moc času a potřebuješ intenzivní individuální tréninkový plán zaměřený na vytrvalost a sílu? Nebo naopak jsi po zranění, získal jsi základní kondici a potřebuješ intenzivně zapracovat na objemu?

    Vzorový intenzivní, individuální tréninkový plán na 7 dní pro přechodné období je zaměřen na střednědoboukrátkodobou vytrvalost a posilovací cvičení zaměřené především na core trénink, doplněné o nefotbalové sportovní aktivity a regeneraci.   

    Individuální tréninkový plán na týden je mnohem intenzivnější než tréninkový plán na dva týdny. Týdenní plán se mnohem více podoba přípravnému období, proto je vhodné použít ho pouze tehdy, pokud není prostor naplánovat individuální trénink na delší období.

  • Poklesu trénovanosti, v období po skončení sezóny a před začátkem přípravného období, je možné zamezit zařazením individuálních tréninkových plánů. Vzorový individuální tréninkový plán na dva týdny pro přechodné období je zaměřen na obecnou vytrvalost a posilovací cvičení, včetně dalších sportovních aktivit.   

    Důležité je uvědomit si, že nutnou podmínkou přípravy na další sezónu je důkladná pozdní regenerace, která je součástí přechodného tréninkového období (červen, listopad, prosinec) a je zaměřena jak na fyzickou, tak i na psychickou regeneraci. Cílem je zotavit hráče, kteří jsou unavení z celoroční přípravy a soutěže. Snahou je zachovat si výkonnost na požadovaném stupni. Důležitá je také psychická relaxace.

  • Trenéři jsou v současné době na začátku přípravného období nebo si chystají jeho podrobnější program a portál fotbalových trenérů www.trenink.com přináší svým čtenářům inspiraci v podobě 15 stanovišť kruhového tréninku s míčem, které má herně-kondiční zaměření. Při různém mastavení intenzity provádění, intervalu zatížení a odpočinku je možné trénink zaměřit herně nebo kondičně.   

    Všechna stanoviště kruhového tréninku jsou určena pro 3 hráče, vždy probíhají s míčem. Z kodičního hlediska je cílem je rozvoj rychlostní vytrvalosti, síly a obratnosti herní formou. Cvičení je možné využit jako kondiční cvičení v individuálním tréninku pro trojici hráčů.

  • Článek s názvem Herně-kondiční kruhový trénink pro 4 hráče je úvodním dílem seriálu, který fotbalovým trenérům nabízí několik variant pro stanoviště kruhového tréninku v hale nebo UMT, ideálně je možné cvičení využit v průběhu zimního přípravného období. Cvičení může být využito jako kondiční cvičení ve skupinovém tréninku pro čtyři hráče.

    Cílem cvičení je rozvoj kondice herní formou, především rychlostní vytrvalosti a síly. Podobně tomu bylo v sedmé části seriálu Herně-kondiční kruhový trénink s míčem, která byla určena pro trojici hráčů. 

  • V průběhu podzimní části sezóny 2017/2018 jsme na stránkách trenérského portálu www.trenink.com publikovali celou řadu cvičení zaměřených na rozvoj, případně obnovu kondičních schopností hráčů. Cvičení vždy probíhala s míčem a je možné zařadit je do skupinového nebo týmového tréninku, případně jako jedno ze stanovišť kruhového tréninku. V převážné většině jsou cvičení zaměřena na rozvoj rychlostní vytrvalosti.
     
    Cvičení jsou určena pro týmy mládeže i pro dospělé, například jako součást zimní přípravy. Cvičení sdílejte a dejte nám na Facebooku vědět, které cvičení jste použili a jaké s ním máte případně zkušenosti?

  •  KRUHOVÝ TRÉNINK  Soubor sedmi cvičení s názvem Herně-kondiční kruhový trénink s míčem nabízí varianty jednoho stanoviště kruhového tréninku v hale, je však možné ho využit na standardní hrací ploše například v průběhu zimního přípravného období. Cvičení může být využito jako kondiční cvičení v individuálním tréninku pro trojici hráčů.
     
    Cílem cvičení je rozvoj rychlostní vytrvalosti a síly herní formou. Podobně jako tomu bylo ve článku s výběrem kondičních cvičení s míčem, které na stránkách www.trenink.com vyšly na podzim 2016.
  • Znovu se na stránkách portálu www.trenink.com vracíme k rozšiřování zásobníku posilovacích cviku, které odstraňují ochablost svalů a celkově působí na fyzickou kondici hráčů. Upozorňujeme, že stejné důležité jako posilováni je i protažení zkrácených svalů a jejich uvolnění.

    Čtvrtý článek tohoto týdne rozšiřuje zásobník posilovacích cviků na stránkách trenérského portálu trenink.com. Jedná se o cvik nazvaný Prkno nebo Most na loktech, který také můžete znát pod anglickým pojmenováním Plank nebo také The elbow bridge plank.

  • Po týdnu se opět na stránkách trenérského fotbalového portálu www.trenink.com vracíme k rozšiřování zásobníku posilovacích cviku, které odstraňují ochablost svalů a celkově působí na fyzickou kondici hráčů. Pro jistotu čtenáře našich stránek upozorňujeme, že stejné důležité jako posilováni je i protažení zkrácených svalů a jejich uvolnění.

    Čtvrteční článek rozšiřuje zásobník posilovacích cviků na stránkách portálu www.trenink.com. Jedná se o cvik nazvaný Prkno nebo most na loktech a míči, který také můžete znát pod anglickým pojmenováním Elbow bridge on the ball nebo také Plank on the ball.

    K dnešnímu cviku je třeba gymnastický míč (fitball, rehabilitační míč). Cvik patří mezi základní cviky na posílení břišních svalů, hyžových a zádových svalů. Podobně jako Výdrže v polosedu se jedná o cvik vhodný zařadit do core tréninku.

  • Po odmlce několika týdnů znovu rozšiřujeme zásobník posilovacích cviku na stránkách portálu www.trenink.com, které odstraňují ochablost svalů a celkově působí na fyzickou kondici hráčů. Upozorňujeme, že stejné důležité jako posilováni je i protažení zkrácených svalů a jejich uvolnění.

    Zásobník posilovacích cviků dnes rozšíříme o cvik nazvaný Rovnováha a kolena na míči, který také můžete znát pod anglickým pojmenováním Kneeling Balance.

    K dnešnímu cvičení je třeba gymnastický (rehabilitační) nafukovací míč. Cvičení může být součástí core tréninku , je zaměřeno na posílení břišních svalů a zpevnění celého středu (trupu) těla.

  • Na stránkách portálu www.trenink.com vracíme k rozšiřování zásobníku posilovacích cviku, které odstraňují ochablost svalů a celkově působí na fyzickou kondici hráčů. Upozorňujeme, že stejné důležité jako posilováni je i protažení zkrácených svalů a jejich uvolnění.

    Dnešní článek rozšiřuje zásobník posilovacích cviků na stránkách trenérského portálu www.trenink.com. Jedná se o cvik nazvaný Prkno nebo Most na loktech a jedné noze, který také můžete znát pod anglickým pojmenováním Single Leg Plank Pose.

    K dnešnímu cviku není třeba žádné cvičební pomůcky, hráč pracuje pouze vastním tělem. Cvik patří mezi základní cviky na posílení břišnch svalů, hyžových a zádových svalů. Podobně jako základní cvik Prkno nebo most na loktech nebo rozšiřují cvik, který probíhá na míči.  

  •  POSILOVÁNÍ  Na stránkách trenérského portálu www.trenink.com pokračujeme rozšiřování zásobníku posilovacích cviku, které odstraňují ochablost svalů a celkově působí na fyzickou kondici hráčů. Upozorňujeme, že stejné důležité jako posilováni je i protažení zkrácených svalů a jejich uvolnění.
     
    Středeční příspěvek rozšiřuje zásobník posilovacích cviků na stránkách trenérského portálu www.trenink.com. Jedná se o cvik nazvaný Výdrže na jedné ruce, který také můžete znát pod anglickým pojmenováním Straight arm hold.
     
    K dnešnímu cviku není třeba žádné cvičební pomůcky, hráč pracuje pouze s vlastním tělem. Cvik patří mezi základní cviky na posílení břišních svalů, hyžových a zádových svalů. Podobně jako cvik Prkno se jedná o cvik, který může být součástí core tréninku
  • Image BONUS PRO REGISTROVANÉ Dnešním dnem zahajujeme budování zásobníku posilovacích cviku, které odstraňují ochablost svalů a celkově působí na fyzickou kondici hráčů. Upozorňujeme, že stejné důležité jako posilováni je i protažení zkrácených svalů a jejich uvolnění.

    Dnes zásobník posilovacích cviků na stránkách trenérského portálu trenink.com rozšiřujeme o cvik nazvaný Kliky s nohami na rehabilitačním míči, který také můžete znát pod anglickým pojmenováním Push ups with feet on stability ball. Pro registrované čtenáře pak jako bonus nabízíme modifikaci cviku s názvem Kliky s rehabilitačním míčem a pokrčením kolen.

    K dnešním cvičením je třeba jako pomůcku užít rehabilitační míč, obě dvě jsou zaměřená na posílení svalů paží a hlavně prsních svalů.

  • Image S dalším herně kondičním cvičení přichází na stránkách portálu fotbalových trneérů trenink.com trenér Jiří Formánek. Princip herníhho cvičení je podobný jako předchůdce dnešního článku Kondiční souboje 1:1 na 5 branek s nahrávači. Kombinace herního cvičení s maximálním důrazem na kondiční stránku rozvíjí především rychlostně-silové schopnosti hráčů, které jsou důležité především v soubojových situacích jeden na jednoho (1:1) a dalších mikrosituacích 2:1, 2:2.

    Publikované kondiční cvičení Dva souboje 2:2 bez branek s 8 nahrávači je svou organizací podobné hře 8:8 ve vymezeném prostoru na osm branek od trenéra Vladana Pražáka. Autor rozšiřuje možnosti prvního dílu, kde se zaměřil především na oddolnost hráčů v soubojových situacích 1:1 na relativně velkém prostoru. I v dnešní části klademe na orientaci v prostoru, předvídavost, schopnost naučit se využívat ke spolupráci spoluhráče a schopnost udržet míč ve dvojici.

    Cvičení zařazujeme vždy na začátek hlavní části kondičně zaměřené tréninkové jednotky, protože cvičení je extrémně náročné. Cvičení musí předcházet důkladné zapracování hráčů. Cvičení je určeno především pro dorostenecké mužstva a týmy dospělých, zvládnou ho však - při úpravě intervalu zatížení - i žákovské týmy.

  • Image Středeční článek trenéra Jiřího Formánka na stránkách portálu fotbalových trenérů trenink.com je, podobně jako jeho předchůdce Kondiční souboje 1:1 na 5 branek s nahrávači, kombinací herního cvičení s maximálním důrazem na kondiční stránku, především pak rychlostně-silové schopnosti, které jsou důležité především v soubojových situacích jeden na jednoho (1:1).

    Kondiční cvičení Dva souboje 1:1 bez branek s 8 nahrávačije svou organizací podobné hře 8:8 ve vymezeném prostoru na osm branek od trenéra Vladana Pražáka. Autor se zaměřil se především na oddolnost hráčů v soubojových situacích 1:1 na relativně velkém prostoru, důraz byl kladen na orientaci v prostoru, předvídavost, schopnost naučit se využívat ke spolupráci spoluhráče a schopnost udržet míč pod tlakem soupeře.

  • Image Dalším novým členem přispivatelského kolektivu portálu fotbalových trenérů trenink.com je mladá kondiční trenérka Lenka Kožnárková, působící u mládežnických týmů v klubu 1.HFK Olomouc. Po atletickém trenérovi Karlovi Walterovi, který se ve svých příspěvcích zaměřil na rychlost, fartlek a vytrvalost, přichází autorka dnešního článku s popisem core-tréninku, tréninku zaměřeného na střed těla a trup.

    Core označuje svaly trupu v oblasti hrudní a krční páteře a v oblasti beder, pánve a kyčlí - tzv. LPHC komplex (lumbo-pelvic-hip complex). Veškeré prudké změny směru a poloh vyvádí tělo z rovnováhy. Těchto přibližně 29 svalů stabilizuje a zajištuje kontrolu nad veškerými pohyby.

    Jedná se o speciální sportovní trénink zaměřený na zpevnění středu těla. V této oblasti jsou iniciovány všechny pohyby těla a nachází se zde těžiště. Ačkoli se to nezdá, pevný trup se podílí na podání vysokého herního výkonu. Proto je vhodné ho začlenit do kondiční přípravy fotbalistů různých věkových kategorií.