Recenze: Kompenzační cvičení
Autorkou publikace je Marta Bursová, vysokoškolská pedagožka, která působí jako odborná asistentka katedry tělesné a sportovních výchovy Pedagogické fakulty Západočeské univerzity a její specializací je antropomotorika a zdravotní tělesná výchova.
Kniha, která má vedle svého názvu i podtitul uvolňovací, protahovací a posilovací je metodicky zpracována jako zásobník kompenzačních cvičení od nejjednodušších až k těm složitějším.
Komu je tato publikace určena?
Dnes recenzovanou knihu lze doporučit velice širokému okruhu zájemců. V první řadě jsou to trenéři, kteří si mohou obnovit nebo doplnit neurofyziologické poznatky a následně je zapracovat do tréninkového procesu a zkvalitnit ho tak. Stejně tak dobře se hodí jako studijní materiál pro posluchače studující tělesnou výchovu a sport nebo studují některou z trenérských licencí.
Dále ji lze doporučit všem fotbalistům, ale i dalším sportovcům, výkonnostní a vrcholové úrovně, stejně jako i nesportující populaci, která má zapotřebí a považují za důležité kompenzovat statickou zátěž.
Obsah a dělení knihy
Publikace využívá osvědčeného rozdělení na část teoretickou a část praktickou, stejně jako tomu bylo u již dříve recenzovaných knih na stránkách portálu trenink.com (Strečink nebo Posilování - s vlastním tělem 417krát jinak )
TEORETICKÁ ČÁST
Teoretická část je rozdělena na první dvě kapitoly knihy Základní teoretická východiska a Kompenzační cvičení. V první kapitole obecně popsán tělesný pohyb a jeho funkce v životě člověka, podkapitoly popisují posturální funkce a individuální charakteristiku optimálního držení těla. Dále tu nechybí velice podrobně rozepsaná kapitola Anatomicko-fyziologické základy kompenzačních cvičení, která dokáže - i čtenáři který se v této problematice dříve nepohyboval - vytvořit ucelený pohled na tento problém.
Druhá kapitola Kompenzační cvičení vysvětluje potřebu tohoto cvičení u jednotlivých segmentů populace (sportovci x "sedící populace"), dělí kompenzační cvičení podle zaměření a převládajícího fyziologického účinku na pohybový aparát na uvolňovací, protahovací (strečink) a posilovací.
Autorka dále čtenáře seznamuje náčiním, které je možné ke kompenzačním cvičením využít - gymnastický míč (fitball, powerball), měký míč (25-35 cm průměr) a posilovací gumu (theraband) a následně důrazně upozorňuje na didaktické zásady u jednotlivých kompenzačních cvičení (protahovací x posilovací), které je třeba dodržovat.
Předposlední podkapitola popisuje vlastní zařazení kompenzačních cvičení do tréninkového procesu a dává doporučení pro sestavení cíleně zaměřeného (fotbal, jiný sport) kompenzačního programu.
Na závěr teoretické části jsou na schématických zobrazeních českými názvy popsány a graficky zvýrazněny některé svalové skupiny.
PRAKTICKÁ ČÁST
V úvodu praktické části autorka čtenáře seznamuje s rozdělením jednotlivých kapitol podle hlavního zacílení kompenzačních cvičení.
V úvodu každé kapitoly jsou uvedeny uveden anatomické a funkční charakteristiky vybraných svalových skupin, jejich obrázky byly otištěny v závěru teoretické části této knihy.
Jsou podány vysvětlivky ke zkratkám, kterou použity v publikaci (ZP = základní poloha, V = výdech, ...)
Dechová a relaxační cvičení
Kapitola popisuje dechová a relaxační cvičení, kapitola obsahuje praktické ukázky, příklady následností i metodická doporučení, stejně jako vlastní nácvik.
Cvičení vedoucí k fixaci držení těla v základních polohách
Je to první kapitole ve které jsou podrobně popsány jednotlivé cviky pro konkrétní činnost. Každé cvičení je označeno pořadovým číslem a názvem. Pod názvem je série fotografií, které vystihují popisované cvičení. Následuje popis základní polohy, popis subjektivních pocitů, upřesňující poznámky a případné chyby kterých se může cvičící dopustit nebo které se objevují častěji.
Následují kapitoly:
(5) Cvičení zacílené na hluboké svaly zádové
(6) Kompenzační cvičení zacílená na oblast bederní páteře a dolních končetin
(7) Kompenzační cvičení zacílená na oblast hlavy a horní části těla
Závěr
Na této knize bych ocenil především rozsah a srozumitelnost Teoretické části, které i méně znalé čtenáře přesvědčí o nutnosti využití kompenzačních cvičení a poskytne jim potřebný teoretický základ.
Za zmínku stojí kapitola Anatomicko-fyziologické základy kompenzačních cvičení, která by se měla stát přímo povinnou četbou každého trenéra.
Zdařilé je zařazení anatomických a funkčních charakteristik vybraných svalových skupin před každou jednotlivou kapitolu.
Srozumitelně jsou popsána i jednotlivá cvičení, která jsou vhodně doplněna potřebným množstvím fotografií. V popisu se mi líbila část subjektivní pocity, která hráči (sportovci), ale i trenérovi dají představu co od cvičení očekávat a být na něj připraven.
Knihu k recenzi za nakladatelství Grada Publising laskavě poskytla RNDr. Ivana Kočí
{moscomment}