Recenze: Fotbal - 96 tréninkových programů
Kniha má název Fotbal - 96 tréninkových programů, vyšla v ediční řadě Sport a podtitul periodizace a plánování tréninku, výkonnostní testy a strečink.
Publikace je zaměřena především na amatérské trenéry, kterým přináší kompletních 96 tréninkových programů – podnětů pro plánování tréninků na amatérské úrovni.
V zkratce lze říci, že kniha je zaměřena na rozvoj herně orientované fotbalové techniky, taktiky a kondice. Jednotlivé programy nabízejí rozmanité formy tréninku, který může být dle potřeb trenéra přizpůsoben individuálním podmínkám.
Dále pak obsahuje příklady tréninků pro přípravu v hale a v posilovně doplňuje časové rozdělení tréninkových jednotek v rámci jedné fotbalové sezony. Příloha nabízí trenérům krátký přehled cvičení zaměřených na strečink, cílené rozcvičení a zklidnění organismu po zátěži.
Co kniha přináší? Komu je určena a co nabízí? To vše v recenzi na trenink.com.
V úvodu recenze je třeba upozornit, že se jedná o překlad knihy z německého úspěšného originálu Fussball Trainingprogramme, který v tištěné podobě poprvé vyšel v roce 1978, ale hned vzápětí je třeba dodat, že dnes vychází již čtvrté přepracované vydání.
V průběhu let dochází k razantnímu vývoji pohlížení na problematiku tréninku jak v profesionálním, tak amatérském fotbalu a stále více pozornosti je upřeno na kondici hráčů a taktiku. Často bývá opomíjena technika, která se tak stává hlavním tématem celé knihy.
Kniha, protože je od německého autora obsahuje některé rozdílné termíny, tak jak je chápeme v Česku a v Německu, přesto je text pro trenéry srozumitelný a po seznámení s problematikou těchto termínů s tím nebudete mít problémy.
Publikace je rozdělena do několika kapitol, přes 80% tvoři jednotlivé tréninkové programy, ale najdou se tu i další zajímavé kapitoly, které tuto publikaci osvěží a jsou příjemný zpestřením při praktickém používání. Po Úvodu ve kterém je čtenář seznámen s problematikou popisovanou v knize, jsou v jedné z podkapitol nastíněny i Organizační pokyny - co a jak by měl mít trenér při práci s mužstvem k dispozici. Následuje kratičká kapitola Všeobecná kapitola tréninku, která obsahuje popis, význam a definici některých základních pojmů. Předmětem knihy není zaměřovat se na tyto teoretické detaily, pro je vše poposáno krátce, ale srozumitelně. To samé lze říci i o kapitole Specifika fotbalového tréninku.
Dvoustránkovou kapitolou Psychologické aspekty by si měl přečíst každý začínající trenér, protože mnohdy tato opomíjená složka přípravy a vůbec schopnosti reagovat na problémy v této oblasti mnohým trenérům chybí. Naleznete zde pouze základy, přesto mohou předejít řadě problémů.
Kapitola Technika a taktika v klubech na amatérské úrovni řeší problémy trenérů především při nácviku taktických úkolů jednotlivých hráčů, skupin i celého týmu.
Periodizace a plánování tréninku trenér rozumí rozdělení celoročního tréninkového procesu na kratší časové úseky, které jsou si blízké objemem, intenzitou, obsahem a počtem tréninkových jednotek. Nabízí jedno z možných rozdělení, vše však záleží na organizací konkrétní soutěže ve které se tým nachází a možnostem přípravy.
Stalo se již standardem, že knihy s problematikou fotbalového tréninku obsahují legendu k grafickému znázornění, které je použito v publikace.
Tréninkové programy
Nejdůležitějším obsahem knihy jsou samotné tréninkové programy, které jsou - v návaznosti na kapitolu o periodizaci tréninkového procesu - rozděleny tak, že pro každý týden jsou zde k dispozici dvě tréninkové jednotky. V případě, že trenér potřebuje větší počet tréninkových jednotek, musí si je vypracovat individuálně.
Strana s jednotlivým tréninkovým programem je rozdělena na dva sloupce. Ten levý obsahuje Zaměření tréninku - rozcvičení, kondice, technika, taktika a zklidnění. Pravý sloupec obsahuje popis - Organizace, dávkování a rady. Vedle textového popisu jsou všechny tréninkové jednotky doplněny grafickými diagramy jednotlivých cvičení, u některých pak jsou k dispozici i černobílé fotografie.
Jako bonus je v závěru knihy přidána kapitola Trénink v hale a posilovně, který mimo jiné vysvětluje zásady kruhového tréninku a základní pokyny a zásady při tréninku v posilovně, ale jedná se opravdu pouze o základy a při práci s mládežnickým týmem by trenér měl být více teoreticky vybaven, protože u těchto činnosti hrozí i poškození zdraví hráčů.
Na úplný závěr byla zařazena kapitola se zřejmým názvem Strečink, kde tělo hráče je rozděleno na 4 partie, pro které jsou k dispozici baterie cviků.
Závěr
Kniha si rozhodně nedává cíle trenéry zahltit fotbalovou teorií, ale pokusila se nabídnout kompletní program tréninkových jednotek na celoroční tréninkový proces.
Na knize je znát, že se jedná o překlad, který své první vydání datuje před čtvrt stoletím a i přes snahu inovovat je to na publikaci poznat. Na druhou stranu kniha nabízí řadu možností se inspirovat, především pak u jednoduchých srozumitelných cvičení.
Vytknul bych formu zpracování jednotlivých tréninkových programů, které by měly obsahovat trochu obsáhlejší popis, zcela chybí varianty. Zajímavým nápadem kapitola Strečink v závěru knihy.
Knihu k recenzi pro portál trenink.com za nakladatelství Grada Publising laskavě poskytla RNDr. Ivana Kočí
{comment}