Rychlostně - herní součinnostní chování hráčů (13.část)
- Podrobnosti
- Josef Vrážel
- Kondiční trénink
- Rychlostní trénink
- Zobrazení: 14870
Dnešní část, která nese název Rychlostně - herní součinnostní chování hráčů v různě navozených podmínkách situačního charakteru. Důležité je rychlostně herní součinnost rozvíjet již od nejmenších věkových kategorií.
Třináctý díl navazuje na sedm předchozích článků, které popisovaly praktickou aplikaci rychlostních cvičení [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]. Rozvíjí teoretické základy vysvětlené v předchozích dílech, které jsou zde demonstrovány na příkladech určených pro praxi.
3.4 Rychlostně - herní součinnostní chování hráčů v různě navozených podmínkách situačního charakteru
Vrcholným projevem rychlostních schopností hráče je rychlost herní součinnosti. Současná nejlepší fotbalová mužstva se vyznačují jak tím, že jednotliví hráči vynikají rychlostí jednání, ale současně dokážou tyto schopnosti vložit ve prospěch týmu.
Tyto mužstva dokážou realizovat herní činnosti v maximálním tempu ať už se jedná o rychlý protiútok, rychlý návrat do obranných pozic, překonávání presinkových situací a tak podobně. Také na nižší úrovni je neoddiskutovatelný význam rychlosti spolupráce dvojic, trojic, útočníků, obranné čtveřice a tak dále. Cílem rychlostního tréninku tedy musí být rozvoj herní rychlost, jako souhrnného projevu všech komponent rychlosti.
Rychlostně herní součinnost můžeme rozvíjet již od nejmenších věkových kategorií. Jako příklad může sloužit jednoduché průpravné cvičení:
Cvičení (1)
Je příkladem běžného průpravného cvičení, které lze především v nejmladších věkových kategoriích použít jako vhodný trénink herně součinnostní rychlosti.
Popis průpravného cvičení:
- trojice hráčů je rozestavená v rozestupech
- podle jejich technické vyspělosti
- jeden má míč
- hráči si postupně přihrávají za pohybu zleva doprava
- hráč provádí dva doteky
- první dotek - převzetí míče, druhý dotek přihrávka
- po zvládnutí základní techniky můžeme cvičení provádět jako závody trojic
Cvičení (2)
Je variací předchozího cvičení a je běžně známo pod názvem "Manéž" a je základním prvkem pro řadu cvičení založených na výměně místa.
Popis průpravného cvičení:
- trojice hráčů je rozestavena ve vzdálenosti odpovídající jejich výkonnosti
- středový hráč B přihrává míč doprava hráči A
- a přebíhá na jeho pozici
- hráč A za pohybu míč přebírá
- vede míč do středu odkud přihrává na hráče C
- přebíhá na krajní pozici hráče C
- hráč C za pohybu přebírá míč
- vede ho do středu odkud přihrává opět na kraj hráči B
- celé cvičení pokračuje znovu na druhou stranu
Po zvládnutí základní techniky můžeme cvičení provádět jako závody trojic. Pro zvýšení motivace můžeme na konci dráhy zařadit střelbu
{moscomment}