Image "Po devíti letech pobytu v Irsku jsem se vrátil na pár měsíců do Čech. Jelikož jsem hrál fotbal od mala a v Irsku jsem trénoval i hrál fotbal, zjišťoval jsem z jakých trenérských metod vycházejí čeští trenéři. Protože, jak již bylo řečeno, jsem trénoval mládež v Irsku, začal jsem tam navštěvovat trenérské licence," říká autor dnešního pohledu trenér Jan Levý

A proto jsem byl rád, že mohu své trenérské znalosti rozšířit o studium trenérské licence UEFA B v Sokolově, kde jsem jí i úspěšně dokončil. Velmi rád bych porovnal studium trenérství v Irsku a tady v Čechách.



V Irsku jsem začínal od základní licence, která se jmenuje Kick Start 1, jež obsahovala 8 hodin a byla rozdělena do dvou dnů. Byla zaměřena na trénování mládežnické kategorie 6 až 9 let, kde byla názorná ukázka průpravných her i cvičení.

V průběhu studování této licence jsme byli seznámeni s celkovým procesem vzdělávání trenérů v Irsku. A proto studie probíhala v irské vesnici v místním klubu a v malé šatně pro hráče. Po 3 měsících jsem přešel na další licenci Kick Start 2. Tato licence trvala 3 dny a absolvovali jsme 17 hodin výuky zaměřené na mládežnickou kategorii 9 až 12 let. Licence Kick Start 2 měla o poznání lepší úroveň, než ta předešlá, jelikož probíhala už v tréninkovém centru místního klubu. Obsahem této kategorie bylo opět vzdělávání trenérů v Irsku, styl koučování, typy trenérů, ale i příprava mladých žáků.

Po této nepříliš zajímavé přednášce jsme zbytek hodin strávili na hřišti, kde nám byly předváděny názorné ukázky tréninkových jednotek. Podle mého názoru nebyly ukázky moc pochopitelné, protože ačkoliv jsem hrál fotbal od mala, v určitých chvílích jsem zmíněným tréninkovým jednotkám neporozuměl.

I přes neprofesionální organizaci předešlých licencí jsem měl stále velké odhodlání a chuť trénovat. Proto jsem se nenechal odradit do studování vyšší licence, která se jmenovala YOUTH CERTIFICATION. Začátek licence byl stanoven na první víkend v září, avšak nakonec se 3x přesunul. Kurs byl tedy nakonec zahájen až o 3 měsíce déle, než v plánovaném termínu. Ovšem v Irsku se takové věci dějí poměrně často. Kurs byl rozčleněn do 2 víkendů s celkovým počtem 45 hodin. Licence se orientovala na trénování dorostenecké kategorie 13 až 18 let. Vedením této licence byli pověřeni 4 lektoři, kteří na mě působili dojmem, že se chtějí jen zviditelnit.

školení trenérů v ČR a Irsku


Uvedu názorný příklad, jednotliví lektoři nám ukazovali tato cvičení: - střelbu po narážečce
- střelbu
- hlavičky
- vzájemné zajišťování

K zmíněným typům cvičení každý lektor řekl svůj komentář. Závěrečná zkouška byla pouze praktická a byla rozdělena na několik témat. Zkouška probíhala tak, že mě zkoušeli všichni čtyři lektoři, kteří mi stáli za zády a poslouchali můj projev. Tento můj projev byl ohodnocen na základě tří kritérií:

- z verbálního hlediska
- porozumění cvičení
- plynulost tréninku

Zhodnotím-li tyto 3 irské licence, tak mohu říct, že jsou v podstatě stejné, jako v České republice je licence C. Avšak licence C je velice zajímavá i podstatně levnější, protože stojí zhruba cca 1000 Kč a v Irsku tyto 3 nudné licence stojí 420 euro. To mluví za vše.

Znovu se vrátím již k zmíněné licenci UEFA B. Jelikož jsem se vrátil na pár měsíců do České republiky, využil jsem volný čas ke studování licence UEFA B, jež se konala v Sokolově nedaleko mého bydliště. Byl jsem moc rád, že ČMFS mi schválil licence z Irska, které jsem studoval pod irským svazem FAI.

Kurs byl od samého začátku velmi poutavý, poučný a obohatil mé trenérské znalosti víc než jsem čekal. Díky tomuto kursu jsem se seznámil s autorem Štěpánem Havránkem píšící pro portál www.trenink.com. Štěpán Havránek se mnou tento kurs absolvoval.

V průběhu kursu jsme probrali například základy posilování, první pomoc, sportovní trénink mládeže, systémy hry, atletické a gymnastické základy, stavba a organizaci tréninkové jendotky, fyziologii fotbalu, koučování atd.

Když jsem byl hráčem fotbalu, tak jsem pouze trénoval a nezajímal se o podstatu a možnosti trénování. Avšak po absolvování všech licencí, nahlížím na trénování z jiných úhlů, než když jsem býval pouze hráčem fotbalu. Z celého kursu bych nejraději vyzdvihnul především velice zajímavé informace ohledně tréninkových jednotek v tělocvičně a hledání i výchovu talentovaných hráčů.

Také jsme měli tu čest, že jsme se mohli setkat, ale i poslouchat přednášky takových velkých trenérských osobností jakými jsou např. pan Dušan Uhrin st., trenér české reprezentace U-18 a U-19 pan Jaroslav Hřebík, pan Pavel Vrba, který trénuje Viktorii Plzeň a v neposlední řadě s panem Stanislavem Purkartem trénující místní Baník Sokolov.

Systém vzdělávání trenérů v Irsku a tady v Čechách je značně rozdílný. Protože český systém je postaven na kvalitních osnovách, jež jsou kvalitně propracované. Takové osnovy vás nejen obohatí, ale především naučí!

Ovšem co bylo řečeno o českém systému, tak o irském napsat nemohu. Můj kamarád, co se mnou absolvoval irské licence, momentálně studuje UEFA B v irském Dublinu. Tuto licenci začal navštěvovat již v září, přičemž závěrečnou zkoušku skládající se jen z praktické části mají stanovenou až na březen!

Když jsem s ním hovořil, tak oni nestudují fyziologii, první pomoc, organizaci a koncepci hry, principy zátěže anebo typy TJ. Z čehož vyplívá, že v podstatě neví co a jak trénovat.

Jen pro zajímavost UEFA B licence stojí v Irsku 945 euro. Závěrem bych chtěl poděkovat za nás všechny hlavnímu lektorovi panu Ladislavu Budayovi za výbornou organizaci kursu, vstřícnost a trpělivost.


{comment}