Vzápětí hned dodává: "Z hlediska celkové pyramidy fotbalového hnutí je důležité, že se taková debata o mládežnickém fotbale neuzavírá pouze do okruhu lidí, kteří se mládežnickým fotbalem přímo a skoro každodenně mládežnickým fotbalem zabývají ve fotbalových klubech a ve strukturách ČMFS (na centrální i regionální úrovni), k čemuž přispívají také internetové platformy jako jsou web stránky www.trenink.com, www.fotbal-trenink.cz a další."
Je důležité, že v této problematice se aktivně angažuje také prezidium Unie českých fotbalových trenérů, zvláště prostřednictvím uznávaného špičkového experta na mládežnický fotbal dr. Luďka Procházky.
Práce na změnách v mládežnickém fotbale prosazované v rámci Komise mládeže a po linii nového Technického ředitele ČMFS Dušana Fitzela blíží do fáze, kdy se z přípravných debat a diskusí musí učinit nějaké závěry, přijmout závazná, transparentní a efektivní praktická opatření, která nejen zlepší situaci a trendy v našem mládežnickém fotbale, ale současně budou součástí procesu k celkovému ozdravění a posílení celého českomoravského fotbalu, který je bohužel v současnosti zmítán nejrůznějšími kauzami a skandály.
Problematika diskutovaných a navrhovaných změn v mládežnickém fotbale byla konečně zařazena také na program jednání Ligového shromáždění dne 6.4.2010. To je samo o sobě chvályhodné, protože kvalita a úroveň mládežnického fotbalu, zvláště té jeho tzv. elitní části, přímo ovlivňuje budoucí úroveň profesionální 1. a 2. ligy a také českých reprezentačních mužstev.
Pro nedostatek prostoru k projednání této strategicky důležité a závažné problematiky se však Ligové shromáždění, kterého se účastnili zástupci všech 32 profesionálních fotbalových klubů, usneslo pouze na tom, že v co nejkratší době musí Technický ředitel Dušan Fitzel zorganizovat mimořádný seminář k problematice změn v mládežnickém fotbale. Tento seminář prvoligových a druholigových klubů se uskuteční v Praze dne 22.4. 2010.
Ne, nyní nebudu opakovat ty již mnohokrát diskutované sporné či nesporné aspekty, které se týkají fotbalových soutěží a přípravy mládežnických týmů v jednotlivých věkových kategoriích a na jednotlivých výkonnostních úrovních, respektive přípravy a výchovy talentovaných fotbalistů pro jejich uplatnění ve vrcholovém fotbale a na mezinárodní fotbalové scéně. Při dnešní příležitosti nebudu ani pitvat problematiku dotací finančních prostředků, které ČMFS získává pro mládežnickou fotbalovou reprezentaci nebo které fotbalové kluby získávají pro fungování sportovních tříd a sportovních center mládeže. Raději bych chtěl obrátit pozornost k některým otázkám problematiky kvality "výuky fotbalu" a profese "učitele fotbalu" z jiných, než doposud diskutovaných pohledů.
Jasně, podobně jako v našich školách, tak také ve fotbalové přípravě a výchově mladých fotbalistů v našich fotbalových klubech, zvláště v těch, kde jsou tzv. ST a SCM, musíme zápasit nejen s "civilizačními nemocemi," které trápí celou naši soudobou společnost v globálním měřítku, ale také s nedostatečnou pozorností, která je věnována samotné "kvalitě výuky fotbalu a kvalitě fotbalových učitelů." Dle mého soudu nejde totiž jen o to, aby trenéři mládeže měli předepsanou trenérskou kvalifikaci (licenci), ale aby opravdu disponovali dalšími vlastnostmi, schopnostmi, dovednostmi a postoji, které jsou pro tuto profesi a službu fotbalu opravdu zcela zásadní jak z hlediska sportovního a pedagogického, tak z hlediska ekonomického a etického.
O co mi jde? Jde o to, že v rámci moderních trendů "TOTAL QUALITY MANAGEMENT" by se i v oblasti péče o talentovanou fotbalovou mládež měly prosadit některé nové nástroje, požadavky a kriteria, zvláště v tzv. elitní oblasti, kterou představují úseky mládeže (fotbalové akademie) profesionálních ligových klubů a s nimi souvisejících ST a SCM.
Mezi tyto nové nástroje a kriteria by se mohl využít jakýsi odborně fundovaný dokument "Standard kvality fotbalové výuky a kvality profese fotbalového učitele – trenéra mládeže." V rámci takového standardu by mělo jít o to, jak mít co nejkvalitnější:
(a) tréninkový a výchovný proces i soutěžní proces - jde o kvalitu každého tréninkového cyklu a mikrocyklu, každé konkrétní tréninkové jednotky, každého přípravného, modelového či soutěžního utkání, budování týmu atd., nejen o technický, kondiční a taktický trénink, ale i o mentální trénink atd. s co nejkvalitnějším propojením na školní vzdělávání a zdravý způsob života (stravovací a pitný režim, rehabilitaci a prevenci zranění, úrazů a nemocí atd.) s potřebnou diferenciací a individualizací pro jednotlivé mladé fotbalové hráče.
(b) pojetí struktury a racionalizace celého pracovního dne profesionálních trenérů mládeže a jejich dalšího vzdělávání, růstu a rozvoje (ve fotbalovém klubu, u reprezentačního týmu či na KFS).
(c) další formy a metody ke zvládání tzv. problémových či nedisciplinovaných žáků – talentovaných mladých fotbalistů a k celkově konstruktivní komunikaci a kooperaci se školami a rodiči mladých fotbalistů, vůči hráčským agentům a skautům jiných klubů apod.
To vše souvisí také s nutností více prosazovat a v praxi uplatňovat tzv. etickou výchovu, která se však musí týkat nejen hráčů a jejich trenérů, ale také dalších subjektů, které mají přímý vliv na růst a rozvoj fotbalové mládeže. Stanovení určitých srozumitelných transparentních pravidel a kontrola jejich plnění pro výše uvedené oblasti, které souvisejí s pojetím „fotbalové přípravy fotbalového hráče a fotbalového trenéra budoucnosti,“ by měly být logickými součástmi řetězce i všech dalších nových požadavků, které se pro změny v našem mládežnickém fotbale v tomto období navrhují a prosazují a o kterých se diskutuje také na internetových platformách jako je například www.trenink.com nebo www.fotbal-trenink.cz a dalších.
Dr. Ladislav Valášek,
Viceprezident UČFT
Dr. Ladislav Valášek již na stránkách www.trenink.com publikoval:
Jaro a fotbal v roce 2010
"Se začátkem jarních fotbalových soutěží se postupně také ukáží rozdíly mezi přáním a skutečností. Ukáže se, jak se v tom kterém fotbalovém klubu pracovalo o dlouhé zimní přestávce, která je ve srovnání se světem ve vrcholovém fotbale ze sportovního i ekonomického hlediska až nepřiměřeně dlouhá a i jinak nedomyšlená či nedotažená."
Roste význam iniciativ k podpoře útočného fotbalu
Prosadit záměry, které povedou k vyššímu počtu gólů, tedy k lepší ofenzívní hře, však nebude nijak snadné ani ve Francii. Např. i proto, že největší talenti - střelci gólů většinou i ve Francii odcházejí do lepších klubů nebo rovnou do zahraničí, a to často brzy po té, co vstřelí prvních pár ligových gólů a jejich nahrazení není snadné ze sportovních i finančních důvodů.
{comment}