Dnešní doba přeje hráčům typu "univerzál", všestranností připomínající atletické desetibojaře.
Rychlost, obratnost, technika s míčem, psychická odolnost, myšlení, regenerace, motivace, stravovací a pitný režim, to vše musí trenéři současnosti přetavovat ve správné návyky u fotbalistů už od útlého dětství.
Malí adepti fotbalu přicházejí někdy kolem šesti let věku (i později) k trenérovi do skupiny v ulitě se slabou skořápkou, ale plna očekávání věcí příštích. Trenér se od této chvíle stává neoddiskutovatelnou součástí, která vstoupila do jejich života.
Když položíte otázku dřívějším i současným fotbalovým reprezentantům, co nejvíce ovlivnilo jejich fotbalový vývoj, odpoví ve většině případů, že měli od svých začátků štěstí na dobré a kvalitní trenéry.
Kdo je to úspěšný, nebo-li dobrý trenér?
Je to především člověk, který se neustále sebevzdělává, je sebekritický a věnuje svému zaměstnání, ve většině případů je to však koníček, nespočet hodin denně. Mnohdy i tento výčet je nedostačující. Trenér totiž musí mít i štěstí na vše ostatní.
Je různé býti trenérem mužů u prvoligového týmu, nebo třeba trenérem starší přípravky v regionálním oddíle hrajícího krajský přebor. Hlavně u nejmladších fotbalistů, kategorie přípravek, je všestrannost trenéra ta nejdůležitější.
Kam až může dojít mužstvo pod trenérem ješitným, či alibistou je možné vidět na různých úrovních fotbalu. Ale přitom v těch menších oddílech jsou rádi za každého člověka, který chce trenérskou činnost vykonávat, mnohdy nehledě na jeho odbornost a přínos pro mužstvo. Po přechodu určitých perspektivních hráčů do oddílů s propracovanou koncepcí a nároky na vzdělanost trenérů je pak velmi obtížné odstaňovat špatné návyky, pak se nedivme, že již v této kategorii se ztrácí mnoho kluků, kteří by za jiných okolností u fotbalu jinak zůstávali.
Desatero:
Co by tedy měl všestranný trenér splňovat a o co musí usilovat především mít či být - obojí je v tomto případě správně.
1. Mít všeobecný sportovní přehled s důrazem na fotbal
2. Mít vědomosti z fyzioterapie a sportovní psychologie
3. Mít podporu oddílu, rodičů, školy
4. Mít v realizačním týmu lidi stejně typově založené a smýšlející
5. Být komunikativní k rodičům hráčů (navrhnout, vysvětlit)
6. Mít přirozenou autoritu
7. Být kreativní ve výběru a složení tréninkových jednotek
8. Být za každé situace připravený rozhodnout, zdůvodnit, vysvětlit, realizovat, pochválit, případně i vynadat
9. Být nápomocen přenosu moderních metod ve fotbale
10. Být sebekritický a odhadnout své možnosti
Důkazem, kam směřuje vývoj fotbalu je patrné už jen při sledování zápasů na právě probíhajícím mistrovství světa ve fotbale hranného v Jihoafrické republice. Navrch mají mužstva s propracovaným systémem záměrně lehce kombinačního charakteru pracující v neustálé rychlosti s míčem i pohybu bez něho s maximálně na dva dotyky hráče s přesunem všech řad a s rotujícimi hráči v tzv.linii.
Potom se nedivme, že počet naběhaných kilometrů je u mužstva za jeden zápas až 120 kilometrů, přitom statistika držení míče je u obou mužstev 50:50. Na základě těchto skutečností stále více trenérů vyhledává a nabádá ke spolupráci trenéry-atlety, kteří pomáhají jít současnému trendu a pojetí moderního fotbalu naproti.
Z fotbalu se nesmí dělat věda, slýchávali jsme často v minulosti, ale jedno je jisté, že ten, kdo se bude chtít v blízké budoucnosti ve fotbale prosadit, ten nesmí pojem všestrannosti přehlížet. Komplexnost a variabilita na různé herní prvky, v promyšlenné koncepci, systému, strategie to je moderní fotbalová doba a všestranný trenér článkem vedoucí k úspěchu.
Tipy redakce:
Spolupráce mezi asistentem a trenérem (1. část)
Nejdůležitější a základním vztahem a osou v klubu musí být dobře fungující spolupráce mezi trenérem a majitelem klubu případně jeho zástupcem (prezident,předseda, manažer, sport ředitel), jinými slovy člověk, který rozhoduje o jmenování trenéra, spolurozhoduje o výběru hráčů, ekonomických otázkách, směřování a rozvoji klubu.
{comment}