Problematika přípravy a výchovy talentů a mladých adeptů na budoucí uplatnění v jakémkoliv oboru, je velice důležitý proces, na kterém je závislá celá budoucnost daného oboru a je jedno zda se jedná o sport, vědu nebo kulturu v užším či širším slova smyslu. Proto si myslím, že zabývání se tímto tématem nejen v oblasti mládežnického fotbalu je - a mělo by být i v budoucnu – velmi aktuálním úkolem.
Bez výchovy a růstu nových článků jakéhokoliv systému, nemůže žádný systém dlouhodobě a efektivně existovat a je odkázán k deformacím a postupnému zániku. Stejně tak špatným, nebo nedůsledným procesem výchovy budou jednotlivé články systému postupně slabší a slabší, což se jistě týká fotbalu obecně a systému výchovy fotbalových talentů specificky.
V tomto seriálu článků se zabývám tou částí tělesné výchovy a sportu, která se specializovaně zabývá výchovou fotbalových talentů v ligových profesionálních fotbalových klubech v kontextu podmínek v rámci ČMFS. Shrnutí a analýza stávajících podmínek systému výchovy talentů, stejně jako závěry a návrhy opatření směřují k tomu, aby se koncepčně zlepšily podmínky a některé nástroje výchovy fotbalových talentů v existujícím prostředí českého fotbalu, který sice už nyní je ve srovnání se světem relativně úspěšný, přesto však obsahuje dle mého názoru řadu slabých stránek. Zbytečně tak uniká kus obrovského potenciálu, který chybí nejen samotnému mládežnickému a seniorskému fotbalu, ale také sportu v rámci společenského rozvoje nejen v ČR.
Fotbal není jen sport a výsledky na hřišti. Propojuje řadu jedinců a komunit (rodin, družstev, klubů, škol a dalších subjektů), učí už malé děti komunikovat a kooperovat uvnitř i vně fotbalu, pohybovat se ve vysoce konkurenčním prostředí, pracovat pod určitým vedením a tlakem, smysluplně a zdravě trávit volný čas. Bez tvrdého a pravidelného tréninku, sebeobětování, ctižádosti, bez systematické a dlohodobé přípravy už od dětství se vrcholoví a profesionální sportovci nerodí. Právě tyto dílčí spekty musí mladí fotbalisté prokázat a mohou je následně využít jako transfer ve svůj prospěch i v širším celospolečenském, civilním kontextu.
Je skutečností, že z velkého počtu dětí a mládeže, kteří tento dlouhodobý tréninkový, přípravný a výchovný proces ve fotbale podstoupí, se ve vrcholovém (profesionálním) sportu (fotbale) uplatní jen minimum, tedy jen ten pověstný vrchol pyramidy. Právě proto se snažím hledat cesty, jak zajistit aby tento systém a proces v mládežnickém fotbale byl efektivnější nejen při produkci této samotné špičky budoucích profesionálních fotbalistů, ale zároveň také pro výchovu všech mladých fotbalistů, a to i z hlediska "nefotbalových" aspektů, především v oblasti komplexního, školního a dalšího vzdělávání. Správné propojení sportovní a civilní výchovy tak mladé talentované fotbalisty lépe připraví ke společenskému uplatnění i mimo fotbal samotný, a to již v průběhu jejich aktivní kariéry, pro případ předčasného ukončení (nedostatečný růst výkonnosti, zdravotní a jiné důvody) nebo pak po plynulém ukončení aktivní hráčské kariéry, třeba i na nižším výkonnostním stupni.
Zároveň eliminuje tzv. úmrtnost fotbalistů, kteří se zbytečně a předčasně přestanou věnovat fotbalu nebo na fotbal dokonce zanevřou jenom proto, že se nemohli z různých důvodů prosadit ve špičkovém profesionálním fotbale.
Obsahem tohoto seriálu však není samotná věcná problematika metodiky tvorby a využívání vlastního uceleného programu výchovy talentů, ani koncepce tréninkového procesu a plánování tréninkových cyklů či tréninkových jednotek. Podobně předmětem zkoumání není proces identifikace talentů a způsoby jejich získávání, testování, zařazování či vyřazování ze systému výchovy talentů. Tyto velmi důležité a nosné součásti systému výchovy fotbalových talentů by vyžadovaly samotné zpracování, ale pro účely této práce se předpokládá, že jednak v určité formě v každém profesionálním fotbalovém klubu existují (byť na rozdílné úrovni či v rozdílně kvalitě a efektivnosti) a jednak potřebují ke svému efektivnímu využívání určitý komplex podmínek a jejich nezbytnou provázanost a koordinaci na úrovni ČMFS a fotbalových klubů.
Právě na analýzu existujícího stavu těchto rámcových podmínek, a především na návrhy souboru vzájemně se doplňujících opatření ke zlepšení těchto podmínek a nástrojů výchovy talentovaných fotbalistů, se zaměřuje tato diplomová práce. Předkládaná práce tedy vychází z manažerského širšího pojetí koncepce výchovy talentovaných fotbalistů, a to jak v samotném pojetí tohoto seriálu, tak také při formulaci strukturovaných návrhů změn a zlepšení na úrovni fotbalového svazu (ČMFS), tak na úrovni profesionálního fotbalového klubu (na příkladu FC Tescoma Zlín), respektive ve struktuře podle hlavních oblastí: sportovní, organizační, finanční a další oblasti.
K dalšímu prodiskutování a pak i k postupné aplikaci ve fotbalové teorii a praxi by mohlo napomoci nové vedení ČMFS v čele s dr. Ivanem Haškem. Paradoxně také skutečnost, že česká fotbalová reprezentace se nekvalifikovala na Mistrovství světa, které se bude konat v JAR v roce 2010, jakož i pokles hodnocení a prestiže českého klubového fotbalu na mezinárodní úrovni, mohou být potřebnými impulzy k hledání dalších zlepšení právě v systému výchovy talentovaných fotbalistů. O to se pokouší také tato moje práce, která je však zaměřena pouze na vybrané aspekty ke zlepšení systému přípravy a výchovy talentovaných fotbalistů, především v profesionálních fotbalových klubech.
Tipy redakce:
Předpoklady, výchova, podpora a vliv rodiny na mladého fotbalisty
Za základní předpoklady pro uplatnění v moderním fotbale je pro každého malého adepta "fotbalové slávy" vnímáno ze tří základních pohledů. První pohled – potenciál prostorové vnímavosti, pohled druhý – rychlostně technické dispozice a pohled třetí - týmový charakter.
Trenérská filozofie očima neprofesionálního trenéra mládeže
Motto autora zní: "Trénování má mnoho tváří, ale když nastane čas, že hráči již nepotřebují radu či pomoc ze zámezí, trenér odvedl svou práci více než dobře." Jak toho ale dosáhnout, když to vyžaduje především učit správné věci a za určitých podmínek být schopný dětem a mládeži připravit taková cvičení v tréninkovém procesu, v rukou v ruce pochopitelné a zároveň reálné fotbalové situaci, když určitá omezení brání v tvořivosti, hravosti nebo kreativitě.
{comment}