V klubech, které mají své akademie jako například Chelsea, Arsenal, Valencia nebo Ajax se rozvojem individuálních schopností hráčů zabývají prakticky ve všech mládežnických věkových kategoriích a kladou na to ve své filosofii výchovy hráčů velký důraz, tak jako Josef Vrážel v článku Obratnost a koordinace
V tomto seriále video ukázek bychom chtěli trenérským kolegům předvést několik praktických cvičení, zaměřených na koordinační průpravu před samotným nácvikem klamných činností v tréninkové jednotce a pokusit se tak rozšířit a přiblížit začínajícím nebo méně zkušeným trenérům, jakým způsobem je potřeba směrovat rozvoj technických dovedností hráčů. První a druhý díl již na stránkách trenréského portálu www.trenink.com vyšel.
V našich zeměpisných šířkách se této činnosti samozřejmě věnují trenéři u mužstev a oddílů se statutem Sportovního centra mládeže, ale v daleko menší relativní míře, než je tomu ve světě. U nás je bezpochyby spousta trenérů, kteří se rozvojem individuálních činností s míčem zabývají, ať již ve výkonnostní kopané, tak i na úrovni profesionálních klubů a akademií a jsou schopni zakomponovat do tréninkových jednotek praktická cvičení po vzoru Wiela Coervera. Ovšem v koncepčnosti výchovy mladých talentů za světem bohužel pokulháváme. Tento fakt by měl být ovšem pro nás trenéry motivující!
Proto je nutné začít s rozvojem těchto dovedností již v nejmladších věkových kategoriích. V mladším školním věku jsou charakteristické fyziologické změny organismu, jako je vysoká úroveň nervosvalové koordinace, zlepšuje se svalový tonus a zdokonaluje se koordinace svalové relaxace.
V 7-8 letech nedělá dětem potíže provedení pohybů bez zrakové kontroly. V tomto věku se děti snadno učí novým dovednostem a jsou schopni zvládnout i relativně náročná cvičení. A toho by měli trenéři beze zbytku využít! Věkové období 7-10 let = "Nejintenzivnější rozvoj koordinačních schopností", čili technika.
Bez dobré koordinační průpravy a skvělé celkové koordinaci celého těla není schopen hráč pracovat s míčem tak, aby jeho technika dosáhla požadované úrovně.
Cíl kondičního cvičení:
Cvičení slouží k rozvoji koordinačních schopností hráčů všech věkových kategorií spojenou s rychlostí. Dbáme na rychlou frekvenci nohou, rytmickou práci rukou a dynamiku pohybu. nejdůležitější je dobré technické provedení činnosti.
Popis kondičního cvičení:
Boční postavení
Čelní postavení (1. část)
Čelní postavení
Cvičení 2.3
- hráči jsou v čelním postavení k překážkám
- hráči provádí "krokovku"
– rychlé ostré koleno s výpady vnější nohou
- vždy do strany a zpět
- počet opakování 4-6x
- interval odpočinku 1:8 až 1:12
- počet sérií 1x-4x
Cvičení 2.5
- čelní postavení hráčů k překážkám… - hráči provádí rychlou „krokovku“ s rychlými výpady do stran vnější nohou - na konci – osobní souboj a sprint - střídání stran provedení - počet opakování 4-6x
- interval odpočinku 1:8 až 1:12
- počet sérií 1x-4x
Cvičení 2.6
- čelní postavení hráčů k překážkám… - hráči provádí rychlou "krokovku" s rychlými výpady do stran vnitřní nohou - na konci – osobní souboj a sprint - střídání stran provedení - počet opakování 4-6x
- interval odpočinku 1:8 až 1:12
- počet sérií 1x-4x
Video ukázka cvičení:
Pomůcky:
- 12x tyč
- 28x mety
- 2x zapichovací tyč
- případně rozlišovací trika
{comment}