ImageČtvrtek odpoledne na stránkách trenérského portálu trenink.com přináší závěrečný čtrnáctý díl velice úspěšného seriálu trenéra Josefa Vrážela, který je zaměřen na problematiku rychlostních schopností hráčů.

Poslední část, stejně jako předposlední třináctá, nese název Rychlostně - herní součinnostní chování hráčů v různě navozených podmínkách situačního charakteru. Důležité je rychlostně herní součinnost rozvíjet již od nejmenších věkových kategorií.

Čtrnáctý díl navazuje na sedm předchozích článků, které popisovaly praktickou aplikaci rychlostních cvičení [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]. Rozvíjí teoretické základy vysvětlené v předchozích dílech, které jsou zde demonstrovány na příkladech určených pro praxi.

3.4 Rychlostně - herní součinnostní chování hráčů v různě navozených podmínkách situačního charakteru

Vrcholným projevem rychlostních schopností hráče je rychlost herní součinnosti. Současná nejlepší fotbalová mužstva se vyznačují jak tím, že jednotliví hráči vynikají rychlostí jednání, ale současně dokážou tyto schopnosti vložit ve prospěch týmu.

Tyto mužstva dokážou realizovat herní činnosti v maximálním tempu ať už se jedná o rychlý protiútok, rychlý návrat do obranných pozic, překonávání presinkových situací a tak podobně. Také na nižší úrovni je neoddiskutovatelný význam rychlosti spolupráce dvojic, trojic, útočníků, obranné čtveřice a tak dále. Cílem rychlostního tréninku tedy musí být rozvoj herní rychlost, jako souhrnného projevu všech komponent rychlosti.

Rychlostně herní součinnost můžeme rozvíjet již od nejmenších věkových kategorií. Jako příklad může sloužit jednoduché průpravné cvičení:

Cvičení (3)

Je spojením v předchozích cvičeních naučených herních dovedností. Ale samozřejmě i dalších dovedností, jako narážečky, obcházení soupeře a tak dále. Je vhodné pro hráče starších přípravek a mladších žáků.

Popis průpravného cvičení:

- herní prostor je tvořen dvěma sektory
- každý o velikosti zhruba 10x15 metrů
- v každém sektoru je jen jeden obránce
- obránci nesmí přebíhat ze sektoru do sektoru
- dvojice útočníků se snaží překonat pomocí vzájemné spolupráce obránce v jednotlivých sektorech
- a pokud se jim to podaří, pak akci zakončují střelbou
- zpočátku regulujeme aktivitu obránců
- můžeme hráčům určit způsob překonání obránce například:
(a) pomocí zabíhání
(b) narážečky
- ale v tomto případě je třeba, aby se na závěr měli hráči možnost vždy projevit samostatně

Varianty:

- hráči mají na akci časový limit
- po finálmí přihrávce musí hráč zakončit na (1,2,3) doteky
- útočníci soutěží o počet zakončených a nezakončených akcí, branka platí za dva body

Dalšími vhodnými příklady cvičení pro rozvoj herně rychlostní součinnosti pro starší kategorie vyšly nedávno na portálu trenink.com z pera (klávesnice) Vladana Pražáka v jeho seriálu Herní cvičení: Součinnost hrotových hráčů a středového hráče při hře 3:3 s osobní obranou [1] [2] [3] [4] [5] [6]

{moscomment}