Délka volna od řízeného tréninkového procesu, které hráči dostanou po skončení fotbalové sezóny, závisí na celé řadě faktorů. Z pohledu realizačního týmu je třeba zohlednit úroveň soutěže, intenzitu a náročnost právě skončené části sezóny, fyzického, psychického a zdravotního stavu hráčů, plánu a cílů pro novou část sezóny. Obecně se doporučuje, aby fotbalisté měli několik týdnů volnějšího režimu, během kterého se zaměří na regeneraci a postupný návrat k nenáročné aktivitě.
Úplné volno po skončené sezóně je důležitou součástí regenerace pro fotbalisty po sezóně. Tento časový úsek, obvykle trvající týden až dva, umožňuje hráčům nejen fyzicky, ale i psychicky si odpočinout a nabrat nové síly na další část fotbalové sezóny. Během této doby je důležité vyhnout se jakýmkoliv tréninkovým aktivitám, a to i lehkým cvičením. Hráči si potřebují odpočinout a vyhnout se náročným fyzickým aktivitám a fyzickém přetížení, které jejich tělo zažilo během sezóny.
V období úplného volna se doporučuje zaměřit na pasivní regeneraci (sauna/masáže), především pak na kvalitní spánek, který je klíčový pro obnovu svalů a celkovou regeneraci. Hráči by se měli snažit spát minimálně 8–9 hodin denně. Protože je fotbalová sezóna pro většinu hráčů psychicky náročná, tak je dobré se zaměřit na relaxaci. Především pro starší hráče platí, že je dobré vystoupit ze sezónní fotbalové rutiny, věnovat se svým dalším koníčkům a naplánovat "civilní" aktivity, na které obvykle nezbývá mnoho času, strávit delší čas s rodinou a přáteli s cílem podpořit obnovu psychické energie a mentálního nastavení.
Během úplného volna i volnějšího tréninkového/regeneračního režimu se doporučuje zaměřit se na stravu bohatou na bílkoviny, zdravé tuky, vitamíny a minerály a vyvarovat se excesů ve stravování, což je například v období vánočních svátku komplikovanější. Díky tomu však tělo rychleji regeneruje a má prostor obnovit fotbalovou sezónou poškozené tkáně. To vše musí být podpořeno správnou hydratací, která pomáhá udržovat optimální stav svalů a kloubů a přispívá k celkové regeneraci.
Fotbalové volno je vhodný čas na přemýšlení o vlastních cílech a plánech do nadcházející sezóny. Hráči mohou analyzovat, co se jim v uplynulé sezóně povedlo, na čem mohou zapracovat a co by chtěli v nové sezóně zlepšit. Po psychickém odpočinku je dobré přemýšlet o specifických cílech pro nadcházející sezónu, jako je zlepšení konkrétních technických dovedností, fyzické kondice nebo psychickou přípravu.
Jaká jsou obecná doporučení pro délku volna
- Amatérští fotbalisté (nižší soutěže)
Doporučuje se volno o délce 3–6 týdnů. Hráči na amatérské úrovni mají obvykle méně tréninků (1-3x), ale jejich tělo stále potřebuje čas na regeneraci. Delší volno umožňuje regeneraci i mentální odpočinek po sezóně, včetně doléčení šrámů a zranění.
- Poloprofesionální a profesionální fotbalisté (vyšší soutěže)
Pro fotbalisty této úrovně se doporučuje volno v délce 1-3 týdnů. Na této úrovni je fyzická zátěž intenzivnější, ale regenerace je lépe organizována během sezóny. Kratší volno umožní hráčům rychleji přejít na kompenzační a doplňkový trénink.
- Mládežničtí fotbalisté
U mládežnických týmů, s ohledem na věkovou kategorii se doporučuje volno v délce 2–5 týdnů. Mladší hráči potřebují více času na mentální odpočinek a možnost věnovat se jiným aktivitám. Pro mladé hráče je důležité, aby po sezóně mohli trávit čas i s jinými zájmy, než je fotbal. To přispívá k celkovému rozvoji a pomáhá předcházet vyhoření, které by mohlo ovlivnit jejich budoucí motivaci.
Jak by měl vypadat potupný návrat k tréninku?
Po úplném volnu by se fotbalisté měli postupně vracet k individuálnímu tréninku, aby bezpečně obnovili svou kondici a připravili se na nadcházející přípravné období a soutěžní období. Doporučuje se začít s doplňkovými sporty a kompenzačními aktivitami s nízkou intenzitou, jako jsou cyklistika, jogging nebo plavání, které pomohou tělu adaptovat se na následnou zátěž.
V prvním týdnu by se mělo jednat o lehký kondiční trénink, například běh nebo kompenzační cvičení. Druhý týden je vhodné přidat doplňkové sporty a větší množství silového tréninku. V následujících týdnech pak návrat k fotbalově specifickým tréninkům, byť se může jednat o individuální nebo skupinové tréninky, což hráčům pomůže připravit se na další sezónu s minimálním rizikem zranění a maximální motivací.