Bujaré silvestrovské oslavy a jejich dopady mohou být různé a liší se podle toho, jak intenzivně se slavilo. Typickým příznakem je kocovina, bolest hlavy, nevolnost, únava, a dehydratace způsobená nadměrnou konzumací alkoholu. Přejídání nezdravých nebo těžkých jídel může způsobit žaludeční nevolnost, pálení žáhy nebo nadýmání. Stres organismu může dočasně oslabit imunitní systém, což zvyšuje riziko nachlazení nebo infekce. Nedostatek spánku a nepřirozený rytmus může narušit fyzickou připravenost. Obecně platí, že konzumace alkoholu a přebytečných kalorií zatěžuje játra a zpomaluje regeneraci organismu.
Důsledky je možné minimalizovat preventivními kroky, jako je umírněná konzumace alkoholu, dostatečný pitný režim a plánování času na odpočinek. Pokud se stalo, že jste přehnali silvestrovské oslavy, tak je důležité věnovat čas potřebné regeneraci a co nejdříve obnovit rovnováhu v těle a s tím spojenou kondici.
Klíčová pro obnovu kondice po oslavách je hydratace. Obecně známá pravda je, že alkohol - tím spíše konzumovaný ve větším množství - dehydruje tělo, takže je klíčové doplnit tekutiny. Doporučení je jednoduché. Pijte vodu, minerální vody nebo iontové nápoje (sodík, draslík,...) , které pomáhají obnovit elektrolytovou rovnováhu. Elektrolytová rovnováha je rovnovážný stav mezi koncentrací různých iontů (elektrolytů) v buňkách a ve tkáňovém moku, který buňky obklopuje. Mezi elektrolyty obsažené ve větším množství v buňkách se řadí například draslík, hořčík či fosfáty. Zelený čaj, mátový nebo zázvorový čaj mohou pomoci zlepšit metabolismus a trávení. Detoxikaci organismu mohou napomoci přírodní doplňky stravy, jako je ostropestřec mariánský, který podporuje regeneraci jater. Naopak se vyhněte se slazeným nápojům a kofeinu (káva, Coca-Cola, Kofola, energetické nápoje, ...), které mohou zhoršit dehydrataci.
Chceš podpořit www.trenink.com? Odebírej kanál YouTube!
Vedle obnovy správného pitného režimu a hydratace je stejně důležitá výživa, kdy je třeba po silvestrovských oslavách konzumovat nikoliv zbytky z oslav posledního dne v roce, ale zaměřit se na jídla bohatá na vitamíny a minerály. Skvělou rychlou volbou jsou banány, které obsahují draslík a pomáhá proti svalovým křečím a dehydrataci. Kuřecí vývar nebo zeleninová polévka pomohou zklidnit žaludek a dodat energii. Toasty nebo suchary jsou snadno stravitelné a pomáhají při žaludeční nevolnosti. Za úvahu stojí také potraviny bohaté na bílkoviny (vajíčka, libové maso) pro obnovu svalů. Vyhněte se těžkým, mastným nebo kořeněným jídlům, která mohou dráždit žaludek.
Třetí oblast na kterou je třeba se zaměřit je regenerace pomocí spánku. Po bujarých oslavách je kvalitní spánek klíčový. Tělo se během spánku regeneruje, a to včetně svalů.K regeneraci se doporučuje přistoupit aktivně a to formou protahování a lehkého cvičení. Ráno po probuzení a hydrataci je vhodné provést dynamické protahování, které napomůže zvýšení průtoku krve ve svalech. Relaxace v podobě teplé sprchy nebo koupele může uvolnit svaly a podpořit pocit pohody.
Lehký běh nebo procházka na čerstvém vzduchu může pomoci urychlit metabolismus a podpořit okysličení těla. Využijte ledovou lázeň nebo saunu, což podpoří regeneraci svalů a zlepší cirkulaci. Vyhněte se však intenzivnímu tréninku, dokud se necítíte zcela fit.
Pokud se stav nezlepšuje, tak proti bolesti hlavy mohou pomoci paracetamol nebo ibuprofen. Pokud máte podrážděný žaludek vyhněte se aspirinům. Máta pomáhá proti nevolnosti. V lékárnách jsou dostupné rehydratační prášky nebo tablety (rehydratační roztoky), které obnovují elektrolyty.
Pokud vás silvestrovské oslavy příliš vyčerpaly, zvažte, jak se jim v budoucnu vyhnout. Pokud se nevyhnete konzumaci alkoholu, tak je žádoucí jeho střídmá konzumace a ideálně v kombinaci s vodou. Strava by měla být vyvážená. Jezte před a během oslav, aby tělo lépe zvládalo alkohol, pokud ho budete pít. Naplánujte si dostatek času na regeneraci (spánek), jak před, tak po oslavě.