Image Autor a trenér Mgr. Ladislav Šurek, po Ondřejovi Skokanovi je druhým autorsky činným přispivatelem trenérského portálu trenink.com ze Slovenska a naplňuje tak naši ideu českého a slovenského trenérského portálu.

Dnešní odpolední článek na první a druhou část seriálu na téma rozcvičení z pohledu fyziologického i psychologického. Třetí část má název Druhy rozcvičení.

Celý článek ponecháváme úmyslně v "původním znění" bez titulků a nabádáme také další kolegy ze Slovenska, aby přispěli do archivu tohoto portálu, protože počet návštěvníků od našich východních sousedů stoupá a je škoda nevyměnit si trenérské zkušenosti a postřehy formou článků a cvičení.

Druhy rozcvičení

V štruktúre rozcvičenia z hľadiska jeho zamerania rozoznávame dva druhy:

(a) všeobecné
(b) špeciálne

Všeobecné rozcvičenie - je náplňou všeobecnej časti prípravy na tréningovú jednotku. Jeho úlohou je zvyšovanie práceschopnosti organizmu, aktivizácia svalov na celom tele a príprava jednotlivých orgánov a ich funkcií na zvyšovanie telesnej námahy. Pri dokonalom všeobecnom rozcvičení sa má vytvárať postupný a plynulý prechod k špeciálnemu rozcvičeniu.

Špeciálne rozcvičenie - je náplňou špeciálnej časti prípravy na tréningovú jednotku. Obsahuje cvičenia, pri ktorých sa rozcvičujú časti tela najviac používané v tréningu alebo zápase. U brankárov sú to najmä horné končatiny a brušné svaly u ostatných hráčov sú to predovšetkým končatiny dolné. Pri špecifickom rozcvičení je tiež potrebné nabudiť zvýšenú koncentráciu na športový výkon a na jeho optimálne zvládnutie. Cvičenia v tejto časti pripravujú v organizme hráča optimálne procesy látkovej výmeny, pohybovú koordináciu a psychické naladenie na hlavnú časť tréningu alebo na zápas.

Typy rozcvičení Na základe dominantnosti sa uplatňujú tieto typy rozcvičení:

(a) atletické
(b) gymnastické
(c) koordinačné
(d) strečingové
(e) herné I.
(f) herné II.

Atletické rozcvičenie - zahrňuje prvky atletickej prípravy, štarty, výskoky, obraty a rôzne formy behu a zmeny smeru behu. Prevádzajú sa individuálne prevažne na ihrisku prípadne v teréne.

Gymnastické rozcvičenie - rôzne gymnastické cvičenia základnej a športovej gymnastiky. Vykonávajú ich jednotlivci alebo dvojice na rôznych gymnastických náčiniach a náradiach prevažne v telocvični, menej na ihriskách.

Koordinačné rozcvičenie - je zamerané na zvyšovanie obratnosti. Sú to rôzne formy koordinovaného behu na ihrisku, pri ktorých sa používajú ako pomôcky kužele, palice, tyče, kruhy, rebríky. Vykonávajú sa individuálne.

Strečingové rozcvičenie - sú to špeciálne cvičenia na zväčšenie pohyblivosti a ohybnosti tela, resp. cviky na zvyšovanie obsahu kĺbovej ohybnosti. Vykonávajú sa opäť individuálne.

Herné rozcvičenia I. - sú to rôzne pohybové hry. Vykonávajú ich družstvá. Využívame pri nich pomôcky ako sú bránky, lopty, kužele, rozlišovacie vesty.

Herné rozcvičenia II. - sú nimi prípravné cvičenia, herné cvičenia a prípravné hry (1:1,2:2,3:2 apod.). Realizujú sa v dvojiciach, v skupinách, družstvách. Pomôckami sú bránky, lopty, kužele a rozlišovacie vesty.

{moscomment}