Herní trénink: Prípravné hry 4:4 a 1:1 "Cez čiaru"
- Podrobnosti
- Miroslav Nemec
- Trénink
- Zobrazení: 31831
Autor k dnešním članku dodává: "V tomto príspevku, ktorý v podstate nadväzuje na príspevok Možnosti aktivizácie záujmu detí o futbalový tréning, by som chcel upozorniť na dve prípravné hry, ktoré som do obsahu tréningového procesu u mojich žiakov zaraďoval Prípravná hra 4:4 a 1:1 "Cez čiaru".
"V tréningovej praxi som sa často stretal so situáciou, keď som dal hrať prípravnú hru na malé bránky, že mi v nich ostali "visieť" hráči, ktorí sa prakticky minimálne zapájali do priebehu hry a bránili len bránku. Toto ma odpútavalo od sledovania priebehu hry, pretože som ich musel každú chvíľu vyzývať na aktivitu, respektive "posielať" z bránky preč," říká trenér Miroslav Nemec.
Obi dve tieto prípravné hry, ktoré tu uvádzam, nielen rušia pasivitu tzv. brankára, ale nútia hráčov, či už v útoku alebo orane, sledovať väčší priestor a samozrejme ho aj vypĺňať. Dochádza k výrazne širšej škále variability hry, ktorá je veľmi blízka hre v strednej zóne ihriska. V predchádzajúcom príspevku spomínané "turnajové hry a súťaže" často obsahovali práve tieto dve prípravné hry.
(A) Prípravná hra 4 - 4 "Cez čiaru"
POPIS HRY:
- štyria hráči hrajú voľnú hru proti štyrom vo vymedzenom priestore
- hráči sa snažia dosiahnuť gól (získať bod) vedením lopty "cez čiaru súpera"
- a jej následným zastavením
- po aute vracia súper loptu do hry nohou
- určený náhradník účinkuje ako rozhodca
PRAVIDLÁ:
Doporučovaná veľkosť ihriska:
- starší žiaci 25 x 40 m (krokov)
- mladší žiaci 20 x 30 m (krokov)
- prípravka 15 x 20 m (krokov)
Hrací čas:
- 2 x 5 - 10 - 15 min. (podľa možností a vekovej kategórie)
(B) Prípravná hra 1 - 1 "Cez čiaru"
POPIS HRY:
- hráči hrajú jeden proti jednému
- hráč s loptou začína svoj pokus o individuálny prienik od svojej čiary
- súper o loptu bojuje v strednej zóne (priestor určený postavením striedajúcich hráčov, alebo kužeľmi)
- príliš neustupuje, nehrá pozične
- po zakončení akcie - gólom respektive stratou lopty, začína svoj pokus hráč, ktorý bránil, od svojej čiary
- po dvoch pokusoch (striedavo každý hráč 2x útočí) prvá dvojica odstupuje
- a do hry nastupuje ďalšia dvojica
PRAVIDLÁ:
Doporučovaná veľkosť ihriska:
- starší a mladší žiaci 10 x 15 m (krokov)
- prípravka 7 x 10 m (krokov)
Počet pokusov:
- hodnotí sa výsledok napriklad po 8, 10, 12 atď. pokusoch
- závisí od počtu hráčov v družstvách a času
Poznámky:
Je dobre z pohľadu plynulosti hry zabezpečiť pre každé ihrisko aspoň 2-3 rezervné lopty. Hry 4 - 4 a l - 1 "cez čiaru" doporučujem organizovať aj na ihrisku aj v telocvični. Obidve prípravné hry organizovať turnajovo o najlepšie družstvo klubu po polroku alebo v celom tréningovom roku, resp. o víťaza mesiaca, ktorý bude vyhlásený za najlepšieho jednotlivca "sólista". Najlepšie družstvo a jednotlivca odmeniť. Pokiaľ je možnosť dohodnúť si aj priateľské stretnutie najlepšieho družstva (nie výberu!) a jednotlivca s iným klubom. Pri problémoch s počtom hráčov na tréningu je možné obmieňať počet hráčov (3 - 3, 5 - 5 a pod.).
Na záver chcem ešte raz konštatovať, že z hľadiska aktivizácie tréningu futbalu a aj z motivačného hľadiska, je podľa mojich skúseností veľmi dôležité zabezpečiť aktívnu spoluúčasť detí a to hlavne v oblasti organizácie, riadenia či rozhodovania jednotlivých pohybových a prípravných hier, prípravných zápasov či súťaží a turnajov.
Určení hráči (trénerom alebo družstvom) môžu evidovať výsledky, viesť tabuľky a zostavovať rôzne prehľady napr. najúspešnejší kolektív, jednotlivec, strelci gólov a podobne. Sú to jednoduché mechanizmy, ktoré deti môžu vhodne motivovať a popri tom trénerovi zabezpečia aj písomné vedenie si potrebných tréningových údajov.
{comment}