Image Arsenal Londýn patří k nejvýznamějším klubům v historii anglické Premier League a v současnosti je jedním z nejlepších mužstev na evropské fotbalové scéně. Pod vedením manažera Arsena Wengera dosahuje klub dlouhodobě vynikajících výsledků, jak na poli sportovním, tak i na poli ekonomickém.

Složením mužstva, rozmanitou strukturou národností hráčů a hlavně prací Arsena Wengera se stal Arsenal nositelem moderního pojetí fotbalu. Charakteristickým rysem v pojetí hry Arsenalu je bleskurychlý přechod do útoku pomocí rychlé a hlavně přesné kombinační spolupráce na jeden dotek. Arsenal je mnohými považován za výhradně "útočné" mužstvo, ale svou organizací hry v obranné fázi patří taktéž k absolutní špičce v Premier League i v Evropě.

Další s typických rysů hry Arsenalu je taktéž schopnost mužstva a hráčů měnit v útočné fázi tempo a rytmus hry, při zakládání postupného útoku. Při sledování hry Wengerova týmu si můžeme všimnout častého prolínání hráčských funkcí hráčů středové řady, vzájemné zajišťování prostorů ve fázi bránění, dále fantastickou technickou kvalitu všech hráčů při práci s míčem, jejich rychlost, výbušnost a dynamiku při řešení různých herních činností vyplývajících ze hry.

Dalším atributem ve hře Londýnského klubu je vynikající taktická vyzrálost hráčů a jejich schopnost vnést věci taktického charakteru požadovaného trenérem do samotného utkání. Jak připravuje Arsen Wenger hráče jako jsou - Henry, Rosický, Hleb, Fabregas, Ljunberg, Touré, Gallas, van Persie a další - po stránce taktické, jaké formy nácviku volí tento špičkový manažer (trenér) při zdokonalování součinnosti v útočné a obranné fázi, změny tempa a rytmu hry se vám pokusím přiblížit v tomto miniseriálu.

Herní trénink: "Herní součinnost hráčů v útočné a obranné fázi hry - (1.část)"

Ve všech herních cvičeních, které si ukážeme hraje proti sobě vyrovnaný počet útočníků a obránců - 2.družstva ( 11:11 ), kdy se obě družstva pravidelně střídají v plnění útočných a obranných úkolů.

Herní spolupráce je realizována v určených herních prostorech, od založení, přes vedení a následného zakončení útoku. Ve cvičeních jež si ukážeme se modeluje řešení útočně - obranného chrakteru s možností opakovaně řešit složité herní situace.

Cvičení jsou vždy zahajována stejným způsobem od brankáře do určených herních prostorů na hráče v konkrétních hráčských funkcích. Po ukončení akce útočící družstvo okamžitě přechází do obrany a zaujímá stanovená obranná postavení proti útočné akci vedené druhým družstvem.

Pro přehlednost a preciznost využití kombinační spolupráce je hřiště rozděleno na herní sektory (základní schéma 1.)

Varianta (1) - "Útočná fáze" (Postupný útok)


- brankář č.1 povinně přihrává rukou hráči č.2
- hráči č.2,6,7 při založení útoku provádějí kombinační spolupráci povinně druhým dotykem
- hráči č.2,10,7,6 při založení útoku provádějí kombinační spolupráci povinně prvním dotykem
- č.2 po převzetí přihrává na č.6
- hráč č.6 dává na střed hráči č.7
- č.7 dává zpětnou přihrávkou na č.2 přesunuvšího se dovnitř
- č.2 posílá přihrávku kolmo na útočníka č.10
- č.10 "už" prvním dotykem posunuje na rozběhnuvšího hráče č.7
- to vše směrem vpřed
- č.7 taktéž prvním dotykem posílá kolmici do křídelních prostor
- na nabíhajícího hráče č.6
- č.6 posílá " z první " prudký střílený centr na hranici pokutového území
- na nabíhající hráče č.11,8,9
- hráči č.11,8,9 zakončují povinně prvním dotykem:
(a) č.8 - umistěje střelbu do horní poloviny branky
(b) č.11 a č.9 se snaží technickou střelbou umístit míč vnitřní stranou nohy k tyčím
- po ukončení útočné akce se družstvo okamžitě vrací do obranného postavení
- a do určeného obranného bloku
- s přechodem dalších obranných postavení podle průběhu útočné akce soupeře
- viz. schéma - Obranná fáze) - v dalším díle seriálu
- obrana je organizovaně řízena jedním asistentem
- hráči brání s 50% aktivitou

Necháváte se inspirovat mužstvy předních evropských lig? Diskusní fórum

{moscomment}