Průpravné cvičení: Překonej posledního obránce (5.část)
- Podrobnosti
- Jiří Formánek
- Trénink
- Zobrazení: 6776
Rozvoji rychlostní vytrvalosti a obratnosti jsme se na stránkách www.trenink.com v poslední době věnovali v cvičeních Kondiční naražení ve středním pásmu nebo Kondiční vedení míče s trojúhelníkem, obě dvě cvičení probíhají s míčem a mají herně-kondiční podobu.
Naproti tomu cvičení Rychlostní vytrvalost ve tvaru M je, podobně jako třetí část cvičení Rychlostní vytrvalost ve čtverci s míčem, čistě kondičním cvičením do kterého v jedné variant je možné zařadit míč, ale jinak cvičení probíhá bez míče s důrazem na maximální intenzitu provádění.
Rozvoji rychlostních schopností jsme se poslední době věnovali v rychlostně-kondičních cvičeních Kombinace a vyražení jako v zápase nebo Vyražení a rychlost ve čtverci s míčem, které v sobě kombinuje jak rozvoj kondice v podobě startovní rychlosti, tak dovednosti hráčů rychle pracovat s míčem.
Cvičení s názvem Maximální sprint dvojice ve tvaru osmičky, které je vhodné pro trénink se zaměřením na rozvoj startovní rychlosti, explozivního vyražení, sprinterské rychlosti se změnou směru běhu. Cvičení je organizováno formou duelu dvou hráčů, kteří soutěživou formou rozvíjí rychlostní schopnosti fotbalistů.
V minulosti se na stránkách fotbalového trenérského portálu www.trenink.com objevilo cvičení Vedení míče skrz kužely, které má podobný cíl jako cvičení popisované v dnešním článku od trenéra Jiřího Formánka, tedy zlepšit schopnost hráčů vést a ovládat míč.
Cvičení se jmenuje Týmová honička s vedením míčem silnější a slabší nohou a je zaměřeno na nácvik vedení a ovládání míče oběma nohama, podobně jako článek z minulého týdne Týmové držení míče pod tlakem soupeře nebo již starší Anglická štvanice - hon na lišku.
Herní cvičení zařazujeme do průpravné části tréninkové jednotky, cvičení je vhodné především pro fotbalisty z přípravek, mladších a starších žáků, kteří si dovodnost vedení míče teprve osvojují. Zajímavým zpestřením úvodní části tréninkové jednotky však může být i pro dorostence nebo dospělé.
Před několk lety jsme na stránkách www.trenink.com uveřejnili průpravnou hra 4:4 + 4 pohybliví nahrávači ve čtvercích, kde byl důraz kladen především na častou změnu těžiště hry v zavislosti na herní situaci a také změnu rytmu hry.
Článek s názvem Hra 4:4 + 4 nahrávači v rozích popisuje hru, ve které - vedle standardního nácviku držení míče - je pro hráče motivací i možnost vstřelení "branky" čehož je možno dosáhnout naražením si o hráče na obvodu hrací plochy. Po úspěšném naražení tým získává bod a pokračuje v kombinaci.
Hru zařazujeme buď do hlavní nebo závěrečné části tréninkové jednotky, zvládnou ji žákovské a dorostenecké týmy, případně i vyspělé týmy přípravek.
Rychlostní cvičení Otočení po rychlém vyražení a reakce spoluhráčů, kde důraz je v cvičení kladen především na rychlou reakci spolupracujících hráčů. Od hráčů vyžadujeme maximální koncentraci a intenzitu provedení. Pro hráče je motivující rychle reagovat na pohyb spoluhráče, hráči kteří akci startují si sami rozhodují jakým způsobem akci zahájí.
Kondiční cvičení zařazujeme do závěru průpravné, respektive na začátek hlavní části tréninkové jednotky, je možno ho zařadit i do předzápasového rozcvičení. Cvičení je doporučeno pro všechny věkové kategorie, přípravkami počínaje a dospělou kategorií konče.
Cvičení zaměřená na práci s míčem, techniku, ovládání míče a jeho vedeni by se měly v tréninku ve věkové kategorii přípravek a mladších žáků každou tréninkovou jednotku. Ukázkou zajímavého cvičení, které by měl vyzkoušet každý trenér je cvičení Chyť si svoji myšku, které hráče bude bavit a povede je nenásilnou formou ke zlepšování všech činností s míčem.
Herní cvičení s názvem Únik z vězení 1:3 hráče soutěživou formou motivuje k maximálním nasazení, využití obratnosti, s míčem nebo bez něj, ke klamavým únikům a rozvoji komunikace a spolupráce mezi trojicí hráčů, kteří pokud chtějí zvítězit, tak musí kooperovat.