Image "Jak z názvu seriálu vyplývá, bude mým hlavním cílem vytvořit návrh koncepce rozvoje ve výchově talentů v profesionálních fotbalových klubech v České republice. Nejdříve se proto pokusím zdůraznit důležité teoretické aspekty spojené s problematikou koncepce," říká autor třetího dílu seriálu [1] [2] Martin Valášek.

Pojem koncepce rozvoje představuje spojení dvou pojmů. Koncepce obecně představuje způsob pojetí, myšlenkovou osnovu, či hlavní záměr jak dosáhnout daného cíle, což je v tomto případě rozvoj, neboli vzestup, či progres dané problematiky (Kvasil, 1986).

K problematice řízení profesionálních fotbalových klubů není v ČR specializovaná odborná literatura. K problematice se vyjadřuje například Schmitt (2008) a Valášek (2007, 2009), kteří shodně konstatují, že profesionální fotbalový klub a obchodní společnost mají celou řadu shodných a podobných cílů a systémů.

Z hlediska konceptu řízení firmy, nebo jiné organizace je potom koncepce blíže definována především v rámci marketingové koncepce. Marketingová koncepce je koncept řízení firmy, který vychází z toho, že klíč k dosahování cílů daného subjektu spočívá v uspokojování potřeb všech tzv. "stakeholderů" – zájmových skupin subjektu (vlastník, zaměstnanci, zákazníci, atd.) a to efektivněji než je tomu u konkurence (Synek, 2002).

Kotler (2001) vymezuje marketingovou koncepci tak, že klíč k dosahování cílů organizace spočívá ve schopnosti být efektivnější v určování potřeb a přání cílových trhů a v jejich uspokojování efektivněji než konkurence.

Marketing

Marketing se snaží zprostředkovat blahobyt nás všech s tím, že hlavním úkolem je určit potřeby, přání a požadavky cílové skupiny a poskytovat požadovanou spokojenost. Zájem o marketing se stále zvyšuje, neboť více a více organizací v různých sektorech poznává, že je to právě marketing, který přispívá ke zlepšení pozic na trhu a tím i k dosahování vyšších výkonů a zisků (Dědková & Honzáková, 2006).

Kotler (2001) z mnoha definic marketingu zvýrazňuje především rozdíl mezi sociálním a manažerským přístupem k marketingu. Sociální definice ukazují na roli marketingu ve společnosti. Jedna z nich říká, že úlohou marketingu je "poskytovat vyšší životní standard". Chápe marketing jako sociální proces, při kterém jednotlivci a skupiny získávají to, co si přejí a co potřebují, prostřednictvím nabídky a směny hodnotných produktů a služeb s ostatními. Naopak v manažerských definicích bývá marketing chápán jako "umění prodávat produkty". Nikoliv však s tím, že by prodej byl nejdůležitější částí marketingu, ten chápe pouze jako špičku pomyslného ledovce. Marketing management definuje jako vědomé úsilí dosahovat žádoucích výsledků směny na cílových trzích.

Marketingové řízení

Marketingové řízení představuje základní vnitřní systém řízení firmy, ovlivňuje její organizační strukturu a projevuje se na vnějším chování firmy. Hlavním nositelem jednání všech částí firmy je uspokojování potřeb zákazníka. Je procesem plánování a provádění koncepce tvorby cen, propagace a distribuce myšlenek, zboží a služeb s cílem vytváření směny, které uspokojují cíle jednotlivce i organizace (Dědková & Honzáková, 2006).

Proces marketingového řízení je komplex mnoha činností. Skládá se z rozboru příležitostí, výzkumu a výběru cílových trhů, navrhování strategií, plánování programů, organizování, provádění a kontroly marketingového úsilí. Lze tedy říci, že marketingové řízení vychází z cílů organizace a požadavků trhu. Předcházet mu musí analýza vnitřních i vnějších činitelů ovlivňující činnost organizace a cílevědomé využití nástrojů řízení pro stanovení úspěšné kombinace produktů pro konkrétní trh s cílem dosáhnout stanovených cílů organizace (Kotler, 2001).

Každá organizace se musí zajímat o svou budoucnost, protože do budoucnosti směřuje a dříve nebo později se v ní bude nacházet. Vypracováním vhodné strategie pak svou budoucí existenci může ovlivnit.

Kotler a Armstrong (2007) dále uvádějí, že strategické plánování je manažerský proces rozvoje a udržování konzistence mezi organizačními cíli, dovednostmi, zdroji a měnícími se tržními příležitostmi.

Strategické řízení

Strategické řízení je specifická složka řízení organizace, která řeší základní problémy jejího fungování. Prostřednictvím strategického řízení vrcholový management integruje organizaci v jeden celek, soustřeďuje její síly, vytváří, upevňuje a zjišťuje systémové vazby mezi jednotlivými činnostmi a útvary za účelem dosažení strategických cílů (Bělohlávek, 2001).

Jedná se tedy o proces, ve kterém vrcholoví manažeři formulují a zavádějí strategie směřující k dosažení stanovených cílů, k souladu mezi vnitřními zdroji podniku a vnějším prostředím a k zajištění celkové prosperity a úspěšnosti organizace (Synek, 2002).

Každá organizace potřebuje vědět, jaké důsledky pro její činnost může mít postavení v odvětví, její cíle, příležitosti, dovednosti a zdroje. Proto ve strategickém plánovacím procesu hraje rozhodující roli marketing. Management marketing ve své aplikaci využívá strategické plánování. Strategické plánování se realizuje prostřednictvím dílčích jednotek organizace v marketingových plánech, ty se zpracovávají na dvou úrovních:

1. Strategický marketingový plán – určuje širší marketingové cíle a strategie pro jejich dosažení, které vycházejí z analýzy současné tržní situace a z daných příležitostí.

2. Taktické marketingové plány – určují specifické marketingové taktiky a zahrnují propagaci, obchodní styl, cenové taktiky, distribuční cesty, služby, atd.

Marketingový plán je hlavním nástrojem pro usměrňování a koordinování marketingového úsilí (Kotler, 2001).



Tipy redakce:

Předpoklady, výchova, podpora a vliv rodiny na mladého fotbalisty
Za základní předpoklady pro uplatnění v moderním fotbale je pro každého malého adepta "fotbalové slávy" vnímáno ze tří základních pohledů. První pohled – potenciál prostorové vnímavosti, pohled druhý – rychlostně technické dispozice a pohled třetí - týmový charakter.

Trenérská filozofie očima neprofesionálního trenéra mládeže
Motto autora zní: "Trénování má mnoho tváří, ale když nastane čas, že hráči již nepotřebují radu či pomoc ze zámezí, trenér odvedl svou práci více než dobře." Jak toho ale dosáhnout, když to vyžaduje především učit správné věci a za určitých podmínek být schopný dětem a mládeži připravit taková cvičení v tréninkovém procesu, v rukou v ruce pochopitelné a zároveň reálné fotbalové situaci, když určitá omezení brání v tvořivosti, hravosti nebo kreativitě.

{comment}