Činnost ČMFS se realizuje nejen prostřednictvím činnosti orgánů ČMFS (viz výše) a vůči UEFA či FIFA, ale především prostřednictvím členů ČMFS, to znamená hlavně prostřednictvím fotbalových klubů.
Rozlišení fotbalových klubů na profesionální a ostatní fotbalové kluby je dáno Legislativou ČMFS. Podle legislativy ČMFS je profesionální fotbalový klub – klub, který se ve formě obchodní akciové společnosti účastní profesionálních soutěží ČMFS (I. Gambrinus liga a II. liga). Ostatní fotbalové kluby mají nejčastěji formu občanských sdružení (jen výjjimečně také obchodních společností – společnost s ručením omezeným, případně akciová společnost).
Postavení fotbalových klubů ve formě obchodních společností vychází ze zákonů a obecně závazných právních předpisů ČR (obchodní zákoník, zákony v oblasti daní a účetnictví atd.).
Před začátkem soutěžního ročníku a v jeho průběhu musí profesionální fotbalový klub splnit souhrn kriterií daných ČMFS zvaný „Licenční podmínky,“ které navazují na dva řídící dokumenty pro profesionální soutěže (Soutěžní řád ČMFS a Rozpis soutěže).
Zavedení systému udělování licencí profesionálním klubům vychází z pravidel a modelů UEFA pro licenční řízení v oblasti profesionálního vrcholového fotbalu. Smyslem těchto pravidel a přístupů UEFA a ČMFS je naplňování těchto cílů:
- podpora a trvalé zlepšování standardů ve všech aspektech fotbalu
- rozvoj sportovní infrastruktury klubů na základě stávajících a budoucích požadavků (stadiony, tréninkové plochy apod.)
- podpora vzájemného porozumění mezi trenéry, hráči, rozhodčími a funkcionáři s ohledem na jejich práci a problémy, a snaha zlepšit porozumění pravidlům hry a principům fair play
- další podpora a určování priorit v oblasti výchovy a péče o mladé hráče ve všech klubech
- posílení ekonomické a finanční situace klubů, a zvýšení jejich transparentnosti a věrohodnosti. Dostatečnou pozornost je také třeba věnovat ochraně věřitelů
- zajištění kontinuity mezinárodních soutěží během dané sezony
- sledování finanční fair play ve výše uvedených soutěžích
- zajištění dobře projektovaných, kvalitně vybavených a bezpečných stadionů pro diváky a média
- zajištění kvalitního řízení a organizace klubů
Licenční podmínky jsou členěny do pěti oblastí, a to:
(1) Sportovní oblast
(2) Infrastruktura
(3) Personální a administrativní oblast
(4) Právní oblast
(5) Finanční oblast
Každá z těchto pěti oblastí je dále členěna do čtyř tříd - oddílů ("A", "B", "C", "D").
- Kritéria "A" musí být splněna způsobem stanoveným a popsaným.
- Kritéria "B" musí být splněna způsobem stanoveným a popsaným, avšak počítá se s alternativními možnostmi splnění těchto kritérií.
- Kritéria "C" musí být splněna způsobem stanoveným a popsaným. Nesplnění těchto kritérií žadatelem o licenci má za následek uložení sankcí stanovených a popsaných držiteli licence, nemůže však vést k nepřipuštění klubu do profesionálních soutěží ČMFS.
- Kritéria "D" jsou pouze doporučená a žadatel o licenci tedy není v současné době povinen je splnit.
Vybrané kategorie a kritéria vztahující se bezprostředně též na mládež ve fotbalovém klubu.
Sportovní kritéria - Kategorie A – Schválený program rozvoje mládeže:
- Alespoň osm mládežnických družstev (1. GL) resp. 6 mládežnických družstev (II. liga) přímo v klubu nebo k němu musí být přidružena.
- "Přidružením" se rozumí finanční a technická podpora poskytovaná přidruženým týmům, které musí fungovat ve městě nebo regionu, ve kterém klub uskutečňuje svou činnost, tato podpora musí odpovídat principu integrity a duchu přijatelné soutěži.
- Všichni žáci/dorostenci musí mít registraci potvrzenou ČMFS.
- Jednotlivá družstva se účastní soutěží v žákovské/dorostenecké kategorii schválených ČMFS.
Kategorie D – Vzdělávání mládeže.
Kritéria Infrastruktury - Kategorie B – Tréninkové prostory – mládež (specifikace prostorů a vybavení)
Kritéria Personální a administrativní - Kategorie B – Trenér mládeže: Alternativa 1 – zaměstnanec, Alternativa 2 – externí odborník, partner či společnost s uzavřenou písemnou smlouvou.
Kvalifikace fotbalových trenérů pro jednotlivé věkové kategorie:
1. Trenér fotbalu C licence získává odbornou způsobilost k trenérskému působení u družstev mládeže a dospělých v rámci OFS.
2. Trenér s licencí UEFA B získává odbornou způsobilost k trenérskému působení u družstev mládeže a dospělých krajských soutěží.
3. Trenér mládeže ČMFS získává odbornou způsobilost jako hlavní trenéři Sportovních tříd, SCM, všech mládežnických soutěží a mládežnických reprezentačních celků.
4. Trenér s licencí UEFA A získává odbornou způsobilost k trenérskému působení u družstev všech soutěží mládeže a dospělých řízených ŘK pro Čechy a ŘK pro Moravu.
5. Profesionální trenér ČMFS získává odbornou způsobilost k trenérskému působení u:
a.) reprezentačních družstev všech věkových kategorií
b.) družstev I. a II. ligy ( na výjimku udělenou ČMFS, viz. Licenční manuál)
c.)družstev žactva a dorostu zařazených do soutěží řízených soutěžním oddělením ČMFS nebo orgánem na jeho úrovni postaveným a vedoucí trenéři ST + SCM.
6. Trenér s profesionální UEFA licencí získává odbornou způsobilost k působení:
a.) u reprezentačních družstev všech věkových kategorií
b.) u družstev I. a II. ligy
c.) u družstev žactva a dorostu zařazených do soutěží řízených soutěžním oddělením ČMFS nebo orgánem na jeho úrovni postaveným a vedoucí trenéři ST + SCM.
d.) u klubových a reprezentačních družstev v zahraničí.
Řízení mládežnických soutěží v rámci ČMFS
Soutěžní mládežnický fotbal v rámci ČMFS má dvě roviny, a to jednak rovinu pravidelných fotbalových soutěží – mistrovská soutěžní utkání a jednak rovinu tzv. nemistrovských fotbalových soutěží (tzv. fotbal pro všechny, tzv. grassroots projekty, viz výše). Mistrovská soutěžní utkání mládežnických týmů pořádané ČMFS jsou řízeny podle obecně platného Soutěžního řádu fotbalu ČMFS (ten je stejný jak pro zápasy dospělých/mužů, tak i mládeže - dorostu, žáků a přípravek). Všechny kategorie (od mužů až po přípravky) mají tedy v principu stejný systém soutěže, stejný systém řízení postupujících a sestupujících, pořadí mužstev v soutěži atp. Jediné odlišnosti mezi dospělými a mládeží jsou zachyceny v článku 66. Zásady organizace soutěží mládeže, kde je žákovské kategorii povoleno hrát s menším míčem (obvod 64-68cm a hmotnost 360-400g) a kategorii přípravek zakázáno hrát v kopačkách s vyměnitelnými kolíky.
Dále se Soutěžní řád speciálně věnuje mládežnickému fotbalu v článcích 68 a 69 v Rozdělení hráčů do věkových kategorií (viz níže) respektive Působení hráčů ve věkových kategoriích.
Ve všech dalších ohledech je Soutěžní řád stejný jak pro mládež, tak pro dospělé. S tím, že podrobnější úpravy se mohou nacházet v Rozpisu příslušné soutěže (zde se však organizují pouze podmínky jako zajištění zápasu, pořadatelé, požadavky na hrací plochu, termíny soutěže apod.).
Vlastní jednotlivá fotbalová utkání se hrají podle „Pravidel fotbalu“, která jsou nyní v rámci ČSMS platná od r. 2007. Jde o pravidla ČMFS, které vycházejí z pravidel FIFA a UEFA, jejichž kořeny sahají do 19. století (nejstarší pravidla Asociace fotbalu vznikla v Anglii v r. 1863).
Pro potřeby některých fotbalových turnajů, které nejsou přímo organizovány jako soutěže ČMFS (případně jako soutěže UEFA a FIFA) lze dohodou účastníků stanovit odchylky, např. pro počet střídajících hráčů, délku hrací doby, pravidla pro určení vítěze v případě rovnosti bodů apod.
Tipy redakce:
Předpoklady, výchova, podpora a vliv rodiny na mladého fotbalisty
Za základní předpoklady pro uplatnění v moderním fotbale je pro každého malého adepta "fotbalové slávy" vnímáno ze tří základních pohledů. První pohled – potenciál prostorové vnímavosti, pohled druhý – rychlostně technické dispozice a pohled třetí - týmový charakter.
Trenérská filozofie očima neprofesionálního trenéra mládeže
Motto autora zní: "Trénování má mnoho tváří, ale když nastane čas, že hráči již nepotřebují radu či pomoc ze zámezí, trenér odvedl svou práci více než dobře." Jak toho ale dosáhnout, když to vyžaduje především učit správné věci a za určitých podmínek být schopný dětem a mládeži připravit taková cvičení v tréninkovém procesu, v rukou v ruce pochopitelné a zároveň reálné fotbalové situaci, když určitá omezení brání v tvořivosti, hravosti nebo kreativitě.
{comment}