Image Redakce trenérského portálu trenink.com se rozhodla zvýšit motivaci pro nové, stále váhající a nerozhodnuté trenéry a případné autory těchto stránek, kteří se sami chtějí prezentovat, představit svoji trenérskou práci a podělit se o vlastní cvičení a zkušenosti s nimi na těchto stránkách.

Každý trenér se snaží - v průběhu tréninkového procesu, před i během utkání - předávat svým svěřencům své vize. Měl by být schopen je i popsat. Dokážete napsat zajímavý a čtivý článek popisující například cvičení nebo způsob rozehrání standardní situace? Máte odvahu a chuť a chtěli byste publikovat na těchto stránkách?

Chceme Vás i motivovat udělat to správné rozhodnutí stát se občasným přispivatelem nebo stálým autorem stránek určených fotbalovým trenérům různých věkových kategorií, výkonnostní úrovně i trenérského vzdělání. Za tři publikované články Vám nabízíme knihu Fotbalová cvičení a hry v obvykle ceně 119,- Kč.

Na stránkách web magazínu českých a slovenských fotbalových trenérů trenink.com vyšla recenze na tuto knihu Fotbalová cvičení a hry v první polovině minulého roku, vydalo ji nakladatelství Grada Publising, autorem je PaedDr. Jaromír Votík a tato publikace určitě patří mezi ty, které by neměly chybět žádnému ať už začínajícímu nebo již zkušenějšímu trenérovi.

Co udělat, aby Vám redakce portálu trenink.com knihu zaslala?

Pravidla jsou jednoduchá. Za tři články a my preferujeme jedno průpravné, jedno herní cvičení a jednu průpravnou hru, které zpracujete Vám zašleme na vaši adresu knihu Fotbalová cvičení a hry. Samozřejmě je možné se domluvit s Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. portálu na změně obsahu článků, ale až po konzultaci.

Co má být obsahem článků?

Žádného z autorů nechceme a nebudeme omezovat v tématech, pokud se budou držet základního zaměření našeho portálu. Zajímají nás informace a zkušenosti z tréninkového procesu fotbalových týmů, vlastní cvičení (průpravná cvičení, herní cvičení, průpravné hry), popis celých tréninkových jednotek vlastního, ale jiného mužstva (ženstva), problematika standardních situací, kondičního tréninku, zdraví, regenerace, výživy a řady dalších témat.

V žádném případě se nebráníme ani příspěvkům z oblasti teorie sportovního tréninku, zkušeností z návštěv zahraničních klubů nebo například využívání tréninkových pomůcek.

Než se pustíte do psaní článku ...

Především by články určené pro náš web měly být autorské, tedy vaše vlastní. Pokud naleznete na jiném serveru zajímavý článek, který se domníváte by mohl zajímat i ostatní čtenáře, pak budeme rádi, když nás na něj upozorníte a my případně rozhodneme o jeho uveřejnění, ale v tom případě nám jde o články vlastní.

Před napsáním jakéhokoliv článku je dobré prohledat celý náš web, abyste se ujistili že stejné, případně skoro stejné téma nebo cvičení už někdo nepracoval, protože by to byla zbytečně vynaložená námaha, jelikož nemá cenu vydávat dva stejné články.

Jak by měl takový článek vypadat?

Především by měl mít alespoň trošku originální námět, myšlenku a odpovídající formální úpravu.

Text plný pravopisných chyb, nesmyslný nebo nečitelný, ať už by byl po odborné stránce jakkoli kvalitní, většinou moc dobrý dojem neudělá. Samozřejmě, že redakce takový článek bez oprav neuveřejní, ale je škoda si takto zbytečně přidělávat práci.

Co má obsahovat článek popisující cvičení?

Článek rozdělujeme do několika bloků:
(a) Nadpis - musí ho mít všechny články, měl by vystihovat článek a především musí být originální
(b) Perex - začínajícím autorům ho bude psát editor stránek, měl by shrnovat obsah článku, jeho krátký popis a hlavně by měl zaujmout!
(c) Tělo článku - obsahuje vlastní text článku

Tělo článku musí obsahovat:

(a) cíl cvičení (herního, průpravného)
(b) vlastní popis cvičení
(c) varianty cvičení
(d) pomůcky potřebné pro cvičení
(e) případně trenérské poznámky a zkušenosti s cvičením.

Zcela výjimečně publikujeme články bez obrázku, v 99% případů obrázek vyžadujeme i kdyby měl být pouze ilustrativní. V čem budete obrázky kreslit je čistě na Vás. Je třeba se však držet standardizovaného grafického značení používaného v ČR:

(a) pohyb, běh -> plná čára
(b) přihrávka -> čárkovaná čára
(c) střelba -> dvojitá čára
(d) vedení míče -> vlnitá čára

Jaký program pro tvorbu grafiky budete využívat je na Vás. Někteří autoři preferují Excel, další grafický program určený přímo pro kreslení fotbalových cvičení na adrese www.sportgrafiken.de nebo český software pro fotbalové trenéry DriilBook Football Pro.

Pro začínají autory-trenéry je dobré si přečíst článek Stručná pravidla jazyka českého a jazyková doporučení, který v krátkosti shrnuje zásady, které je vhodné dodržovat při psaní.

Co je podmínkou, aby obdržel knihu Fotbalová cvičení a hry?

Vedle dodržení výše popsaných bodů a zásad to je:
(1) registrace na portálu trenink.com
(2) uvedení kontaktní adresy kam je možno knihu zaslat (možný je i osobní odběr)
(3) souhlas s publikováním vašich článku
(4) fotografie obličeje autora o velikosti cca 100x130 px
(5) zaslání tří vašich původních článků Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
(6) uveřejnění minimálně 3 článků

Počet knih, které má redakce k dispozici je samozřejmě omezený, ale při případném nedostatku budeme všechny potencionální autory včas informovat.

Budu se moci stát pravidelným autorem nebo redaktorem portálu trenink.com?

Samozřejmě ano.

Není nutné přispívat pravidelně - vše záleží jen na vašem čase, chuti a dohodě s editorem. Uzávěrku žádnou nemáme, publikování je průběžné po dohodě s autory, tak aby minimálně každý pracovní den vyšel jeden článek.

Pouze si vyhrazujeme právo na potřebné stylové a technické úpravy článků kvůli jednotnému vzhledu webu.

A co můžeme novým redaktorům nabídnout?

V první řadě je to prostor pro seberealizaci, možnost publikovat svoje názory, prezentovat svoji trenérskou práci, navázat nové kontakty, získat přístup ke nejnovějším materiálům a možnost nechat posoudit svoje články nekompromisním čtenářům, kteří chyby neodpouští. Dále pak nabízíme nový redakční email ve tvaru jméno.příjmení@trenink.com.

Jiří Formánek
editor www.trenink.com



{comment}