Image Trenérský portál trenink.com ve spolupráci s portálem FotbalPortal.cz připravil čtenářům ohlédnutí za změnami na trenérských lavičkách před novou sezónou 2007/2008 ve čtyřech evropských nejvyšších soutěžích.

Jak dokazuje srovnání tuzemské Gambrinus ligy s italskou Serií A, anglickou Premier League a francouzskou Ligue1, letošní léto bylo z pohledu stěhování koučů velmi bouřlivé. Je také otázkou, kdy dojde na další trenérské rošády, které budou vynucené nepovedeným startem do nové sezóny.



Česká Gambrinus liga

V Gambrinus lize vstoupila do nové sezony s novým trenérem více než polovina týmů. Zbývajících sedm klubů dalo důvěru stávajícím koučům i do tohoto ročníku Gambrinus ligy. Sparta spoléhá nadále na Michala Bílka, Sešívaní zase na Karla Jarolíma, ostravský Baník stále využívá služeb Karla Večeřy, Zlín opět sází na Pavla Hoftycha, Budějovice na zkušeného Františka Cipra, Plzeňští spoléhají na Stanislava Levého, který se postaral o nejlepší loňské umístění západočeského klubu za posledních dvacet let. Nováčka z Bohemians bude nadále trénovat Zbyněk Busta.

A jaké jsou změny v ostatních klubech? Liberec a Mladá Boleslav tentokrát vsadili na neznámé trenéry. Severočechy opustil Vítězslav Lavička, kterého nahradil Michal Zach a v Mladé Boleslavi se hráči rozloučili s Dušanem Uhrinem mladším, a poté přivítali nového kouče Luďka Zajíce. Z Jablonce odešel Petr Rada, který zamířil do Teplic, kde nahradil Jiřího Bartla. Novým koučem jabloneckých fotbalistů se stal Luboš Kozel. Do Brna se po několika letech vrátil Petr Uličný, který přišel na místo po Josefu Mazurovi. I v Kladně se objevila nová tvář v podobě Jaroslava Šilhavého, který se stal nástupcem Miroslava Koubka. Z Mostu odešel Zdeněk Ščasný, kterého nahradil Robert Žák. V olomouckém klubu vystřídal Martin Pulpit Vlastimila Petrželu. Žižkovský nováček nejvyšší tuzemské fotbalové soutěže povolal kvalitního slovenského trenéra Stanislava Grigu, který nahradil Vladimíra Skalbu.

Italská Serie A

Taktéž Serii A zasáhlo na konci sezóny zemětřesení na trenérských lavičkách. Hned deset účastníků nejvyšší soutěže povolalo do budoucna nového kouče. Stejný počet mužstev věří trenérům, kteří u mužstva působili i na konci minulé sezóny. Osvědčených kormidelníků se drží hlavně vloni úspěšné kluby - Inter, AS Řím, Lazio, AC Milán, Fiorentina a Empoli.

Z účastníků evropských pohárů vyzkouší nového trenéra pouze Palermo a Sampdoria. Na Sicílii se stěhuje Colantuono, který původně v boji o účast v Poháru UEFA neuspěl s Bergamem. Sampdorii povede Walter Mazzarri, který slavil úspěch v Reggině. Janovský klub naopak po dlouhých pěti letech opustil Walter Novellino, jehož služeb využije Turín. Mezi nováčky v Serii A změnil kouče pouze Juventus, jehož fotbalisty povede Ranieri. Neapol i Janov zatím nadále spolupracují s Rejou, respektive s Gasperinim. Průměrný věk trenéra italské Serie A je 46 let. Pokud nepočítáme epizodní zkušenost Gigiho Del Neriho v Portu, prošel si zahraničním angažmá pouze Claudio Ranieri, v 55 letech nejstarší kouč soutěže. Na nejmladšího trenéra, devětatřicetiletého Massima Ficcadentiho, bude spoléhat Reggina.

Anglická Premier League

Anglická Premier League je v mnoha směrech specifická, trenérské řemeslo nevyjímaje. Zdejší trenéři vykonávají zároveň funkci manažerů a výběr hráčských posil je výhradně v jejich kompetenci. Na Ostrovech také není zvykem, že by se manažer po pár nepovedených zápasech od kormidla pakoval. Nezřídka u týmu vydrží i několik sezón po sobě. Invaze zahraničních vlastníků však pomalu bourá i tento mýtus.

Jen letošní léto vyměnila manažera čtvrtina klubů soutěže, tedy pět klubů. V Manchesteru City se rozloučili se Stuartem Pearcem, kterého nahradil bývalý trenér anglické reprezentace Švéd Sven Göran Eriksson. Průměrný Fulham má za úkol pozvednout do evropských pohárů Lawrie Sanchez, strůjce severoirského kvalifikačního zázraku. Podobný úkol stojí i před Samem Allardycem, který se ujal Newcastlu United. V dalších dvou klubech si pomohli z vlastních zdrojů a na uvolněný post dosadili dosavadní asistenty – Sammy Lee převzal Bolton, Chris Hutchings zase Wigan. Všichni noví muži na lavičkách se přes léto hodně činili, aby svoje týmy přebudovali k obrazu svému.

Lee nakoupil rovných deset posil, Sanchez devět, Eriksson osm, Hutchings sedm a Allardyce šest. Široká veřejnost také očekává, jak si povede na lavičce nováčka Sunderlandu Roy Keane, ještě nedávno výtečný hráč Manchesteru United.

Francouzská Ligue 1

Zajímavé přesuny na trenérských lavičkách se udály také ve francouzské Ligue 1. Ta největší a nejsledovanější nastala v týmu mistrovského Lyonu, kde po minulé sezóně skončil z osobních důvodů Gerard Houllier. Nahradil ho Alain Perrin, který si velmi dobře vedl v průměrném Sochaux, se kterým vyhrál i Francouzský pohár. Co se posil týče, dostal od vedení to nejlepší, co se dalo v celé lize koupit. Nic jiného než titul se od něj nečeká.

Velký návrat hlásí legendární Guy Roux. Ten v minulosti vedl Auxerre neuvěřitelných 44 sezón! Ve věku osmašedesáti let usedne na lavičku Racingu Lens. Francouzská federace mu dokonce musela udělit výjimku, neboť profesionální trenéři mohou ve Francii pracovat pouze do věku 65 let. Svoje první velké trenérské angažmá si bude vychutnávat i bývalý kapitán mistrů světa i Evropy Laurent Blanc, který vystřídal na lavičce ambiciózního Bordeaux Brazilce Ricarda.



{comment}