Image V tomto článku, který na stránkách web magazínu českých a slovesnkých fotbalových trenérů trenink.com aktuálně zařazujeme, by chtěl autor a trenér Jakub Hávránek poukázat na některé faktory týmového herního výkonu ve hře naší fotbalové reprezentace do 20 let v semifinálovém utkání proti výběru Rakouska na mistrovství světa v Kanadě.

Byl bych velice rád, abyste své názory na hru českých mladíků nebo na moje čistě subjektivní názory reagovali v komentářích za článkem, protože jsem si plně vědom, že právě v této velice důležité činnosti trenéra pokulhávám. Každý váš příspěvek určitě obohatí nejen mě, ale zcela určitě širokou odbornou trenérskou veřejnost.

Základní rozestavění:

Česká republika nastoupila do utkání v rozestavění 4:4:2 (obr. 1), které se variabilně měnilo v obranné fázi spíše na 4:5:1 (obr. 2), kdy jediného útočníka hrál Fenin a do záložní řady se stahoval Střeštík. Po vystřídání tohoto hráče, plnil jeho funkci Fenin a vpředu zůstával Pekhart.

Brankář:

Brankář Petr vynikal skvělým čtením hry při soupeřových přihrávkách za naši obrannou formaci. Naši hráči se nebáli pomocné přihrávky, tkz. "malé domů", což svědčí i o kvalitní kopací technice tohoto brankáře.

Obranná řada:

Obranná čtveřice ve složení Kúdela, Mazuch, Šimůnek a Kubáň předvedla velice disciplinovaný výkon po celých 90 minut. Hráči zvládli bezchybně bránění v zónovém systému. Rychle a včas se přesouvali jak do šířky, tak hloubky hřiště. Důrazně a agresivně dostupovali soupeře, kterému nedali ani metr prostoru.

Vysoce bych také hodnotil vzájemné zajišťování hráčů, což bylo určitě příkladné. Všichni obránci jsou velice kvalitní v obranných situacích 1 na 1. Rozehrávka od stoperů je většinou řešena dlouhou přihrávkou na útočníky.

Záložní řada:

V záložní řadě hrál velice důležitou roli Suchý, který nastoupil na pozici štítového záložníka a na tomto postu odvedl špičkový výkon, když zajišťoval celý centrální prostor před dvěma stopery a tvořil s nimi středový obranný trojúhelník. Oba krajní záložníci jsou velmi rychlý, umí kvalitně řešit útočné situace 1 na 1 a tak pronikat do křídelních prostorů odkud se hráči snažili hledat spoluhráče v pokutovém území.

Jako typická česká akce se projevila ta na jejímž konci byla branka na 2:0 (obr. 3). Kalouda na postu ofenzivního středového hráči si často nabíhal i za soupeřovu obrannou linii, jako první doplňoval hrotové útočníky, sbíral odražené míče od soupeřových stoperů, ale také velice zodpovědně plnil obranné úkoly a pracoval v obranné fázi pro tým.

Koncová řada:

Oba útočníci, jak Fenin, tak Střeštík, jsou výborní v obcházení soupeře v plném běhu. Fenin - svým agresivním napadání, které začínalo již v hlouby soupeřovy poloviny, dělal rakouským hráčům velké problémy při jejich zakládání útoků. Od tohoto vytaženého presinku jsme ve 2. poločase upustili.

Střeštík - útočník s velice kvalitní kopací technikou, v útočné fázi si chodil spíše pro míče do nohy a naopak Fenin zabíhal za obrannou linii soupeře. V obranné fázi doplňoval Střeštík záložní řadu na pětičlennou.

{comment}