Image V zimním přípravném období, asi většina mládežnických mužstev přesunula své tréninkové jednotky do hal či tělocvičen. To klade zvýšené nároky na kreativitu trenéra, protože tyto prostory značně omezují možný výběr tréninkových prostředků.

Bohužel jsem mnohdy svědkem, kdy trenér ať z důvodu neznalosti, nebo vlastní pohodlnosti stále opakuje stejná cvičení, nebo postaví svůj tréninkový plán na stále se opakujících kruhových trénincích.

Na našich stránkách portálu trenink.com se nachází spoustu cvičení a her, které lze buď bez nebo po menších úpravách použít k sestavení zajímavých tréninkových jednotek do těchto omezených prostorů.

Obratnost a koordinace

V tomto období je vhodná příležitost zapracovat na obratnosti svých svěřenců. Především v překhodném období rád využívám různého nářadí, které se nachází ve výbavě naší školní tělocvičny. Především u žáků jsem míval úspěch s různými skoky na trampolíně, přeskoky překážek pomocí odrazového můstku do žíněnek. Rád využiji kruhy i hrazdu.

Trenér by neměl zapomínat na všechny formy kotoulů, hvězdice, stojky atd. Bohužel zde ale supluji práci někoho jiného, protože nevím jak jinde, ale u nás je tělesná výchova založená na florbale.

 

Chceš podpořit www.trenink.com? Odebírej kanál YouTube


Důležitou součásti tréninkových jednotek by měla být různá koordinační cvičení dolních končetin. Výborné věci nalezneme v sekci Kondiční trénink a v sekci Herní trénink v příspěvku trenéra Martina Babači.

K doplnění tohoto článku bych se ještě zmínil o hojně používaných stříškách. V hale je použití tyček totiž pochopitelně trochu problematické. My používáme stříšky několika rozměrů. Pro trénink koordinace o výšce 8 a 15-ti centimetrů. Tyto pro zpestření různě kombinujeme například.

Zde se fantazii trenéra nekladou žádné překážky, například není nikde napsáno, že se překážky musí střídat pravidelně, ale zde je třeba trochu namáhat hlavu, aby nám to nevycházelo jen na jednu nohu. Dále můžeme postavit dráhu tak, že se vzdálenost mezi překážkami plynule zvětšuje a tak se simuluje sprinterský start. Tuto dráhu pak lze probíhat v obou směrech.

Po přebězích lze zařadit při rozvoji rychlosti starty, obratnost - start ...

Bez problému lze zařadit i míč. Ve znázorněné ukázce hráč proběhne první část dráhy levým bokem, provede obrat o 360o a ve výskoku odhlavičkuje míč, po přeběhu čelem vrací přihrávaný míč po zemi.

Na závěr k tréninku koordinačních schopností bych chtěl dodat, že zde obecně platí tyto zásady:

- všestrannost
- postupně zvyšovat složitost
- kombinovat pohyby
- vyžadovat samostatné řešení
- každé následující cvičení ztěžovat
- menší počet opakování 4-8x ve více sériích různých cviků
- kombinace osvojených cviků
- po osvojení zařezujeme cvičení po předchozí únavě

A hlavně žádný stereotyp !!!!!

 

 TIP REDAKCE