• Nepříjemné škubání ve svalu, ochromující bolest a náhlá ztráta kontroly nad vlastním tělem – svalové křeče jsou strašákem každého fotbalisty bez ohledu na výkonnostní úroveň. Ať už jste profesionál, výkonnostní hráč nebo amatér, křeče mohou přijít v nejméně vhodnou chvíli a narušit vývoj důležitého zápasu nebo trénink, případně hráče úplně vyřadit ze hry. Přestože jejich vzniku nelze vždy stoprocentně zabránit, existuje řada preventivních opatření, která mohou riziko výrazně snížit. Od správné hydratace a výživy přes důkladnou přípravu až po vhodné chování během samotného výkonu. Prevence křečí je komplexní proces, který vyžaduje systematický přístup a důslednost

    V článku vám přinášíme ucelený přehled osvědčených postupů a doporučení, jak se vyhnout tomuto nepříjemnému problému, odehrát zápas nebo odtrénovat tréninkovou jednotku naplno, bez zbytečných komplikací v podobě svalových problémů a křečí. Dozvíte se nejen to, jak by se hráči měli připravit na zápas či trénink, ale také jak reagovat při prvních příznacích blížících se křečí a co dělat, když už problém nastane.

  • Image FOTOGRAFIE Další odborný článek na stránkách portálu fotbalových trenérů trenink.com přináší pro naše čtenáře odborníci ze Zdravotnické záchranné služby Podbořany MUDr. Lenka Hodková a Jiří Břečka DiS.. Dnešní článek je první částí dvoudílného seriálu věnovaného Zlomeninám, což je poměrně částé zranění jak v tréninkovém procesu, tak v utkáních.

    Doposud již na stránkách vyšlo několik článků z problematikou první pomoci, namátkou vybíráme Poruchy dýchání, dušnost, dechová nedostatečnost nebo nebo například naposledy dvoudílný [1] [2] seriál Krvácení, což je další velmi častých úrazů.

    V úvodu článku je třeba důrazně upozornit, že všechny zlomeniny vyžadují šetrné zacházení, abychom nevhodným pohybem nezpůsobili další poranění okolních krevních cév a orgánů. Sílu, která způsobuje zlomeniny můžeme rozdělit na sílu působící přímo a na sílu působící na kost nepřímo.