• Nácviku založení postupného útoku jsme se věnovali v taktických cvičeních Spolupráce stoperů a trojice středních záložníků, které je zaměřeno na nácvik založení útočné akce od středních obránců a s využitím trojice středových záložníků, kteří se ve středovém, přehuštěném prostoru musí prosadit v herní mikrosituaci tři na tři (3:3) nebo Vyvedení míče pod tlakem, jehož cílem je naučit hráče rozehrávající útočnou akci od vlastního brankáře, kteří jsou v držení míče, vyrovnat se s tlakem soupeře a vyvést bezpečně míč skrz vyznačené zóny a využít své početní převahy v prostoru vlastního pokutového území.

    Cílem taktické průpravné hry s názvem Založení útoku po zemi od brankáře je nácvik založení postupného útoku od brankáře, jeho vedení pomocí přízemní kombinace a využití početní výhody týmu držícího míč v poměru 4:27:4. Cvičení je vhodné zařazovat do tréninkové jednotky ve které se zaměřujeme na soupeře od kterého předpokládáme vysoký presink při zakládání postupného útoku.  

  • Ať už zimní nebo letní přípravné období s sebou obvykle přináší v tréninkových plánech čistě kondiční nebo herně-kondiční cvičení nebo hry prováděné vysokou intenzitou, často s tím, že hlavním záměrem je obnova a rozvoj kondiční stránky výkonu fotbalistů. Tato cvičení mohou probíhat bez míče jako například v cvičení Vytrvalostní čtyřlístek, kde k rozvoji rychlostní a krátkodobé vytrvalosti je využito  cvičení bez herního obsahu nebo tréninkové hry s míčem jako té s názvem Kondiční hra 6:3 se střelbou, ve které je Cílem hry, aby napadající hráči pracovali v časovém intervalu s maximální intenzitou a v případě konstruktivního odebrání míče akci zakončili.

    Pro svou náročnost a intenzitu, ve které je cvičení prováděno, je pojmenováno Kondiční masakr 2:2. Cílem cvičení, tedy útočících středových hráčů s míčem, je kombinovat se svými spoluhráči na obvodu, udržet míč pod svou kontrolou, rotovat na svých pozicích, vytvářet prostoru pro kombinaci na třetího, pokoušet se o průnikové přihrávky a přesouvat těžiště hry pomocí přízemní kombinace na malém prostoru a využívat k tomu své narážeče na obvodu.