smetana_100

Cílem seriálu článku, který vychází z bakalářské práce autora, je seznámit hráče fotbalu se základy a zásadami pitného režimu, přiblížit jim druhy nápojů, vysvětlit důležité pojmy a říci, kdy je vhodné konzumovat tekutiny pro udržení jejich sportovního výkonu.

"K problematice pitného režimu ve fotbale potřebujeme znát i základní fyziologické aspekty," říká autor článku Lukáš Smetana, který dnes publikuje šestý díl seriálu. Čtvrteční článek navazuje na část s názvem Pitná voda  a Iontové nápoje

"Po fyziologické stránce je fotbal sportem skládající se z velmi pestré škály pohybových aktivit. Střídají se v něm vysoce intenzivní sprinterské úseky s momenty o nízké intenzitě jako je chůze a lehké poklusávání," říká autor seriálu.

Kofeinové nápoje

Kofein se přirozeně vyskytuje v listech ořechů a semenech mnoha rostlin. Je sociálně akceptován a rozšířeně používán po celém světě. Hlavními potravinovými zdroji kofeinu  jsou čaj, káva, čokoláda a kolové nápoje. Obvykle poskytují 30 - 200 mg kofeinu v jedné porci, zatímco některé léky bez předpisu obsahují 100 až 200 mg kofeinu v jedné tabletě.

Přidáním kofeinu (nebo guarany) do energetických nápojů, cukrářských jídel, sportovních jídel a doplňků zvýšilo příležitost pro sportovce konzumovat kofein buď jako součást jejich každodenní stravy nebo specifické použití jako je ergogenní pomoc. 1. ledna 2004 byl kofein odstraněn ze seznamu Světové antidopingové agentury (WADA) zakázaných látek. Umožňuje sportovcům soutěžících ve sportech, které vyhovují řádu WADA, konzumaci kofeinu v rámci jejich obvyklé stravy nebo pro zvláštní účely zvyšování výkonnosti, aniž by se obávali postihů. Vliv kofeinu na jednotlivce se může lišit a může být jak pozitivní, tak negativní. Mezi účinky patří mobilizace tuků z tukové tkáně a svalových buněk, změna kontraktility svalstva, změna v centrálním nervovém systému ve vnímání intenzity a únavy, podnět k uvolnění a aktivitě adrenalinu a účinek na srdeční sval (Burke, 2007).

smetana_pitny_rezim_3

Účinky kofeinu

Kofein zlepšuje náš vytrvalostní výkon, protože podporuje zvýšené využití tuku jako paliva pro cvičení a šetření omezených svalových zásob glykogenu. Ve skutečnosti studia nyní ukazují, že efekt kofeinu na šetření glykogenu během submaximální zátěže je krátkodobý a nestálý (Burke, 2007).

Mezi nežádoucí účinky kofeinu řadíme bolesti hlavy, nespavost, podráždění zažívacího traktu zahrnující až krvácení a podporu diurézy. Užívání vysokých dávek u sportovců může způsobit svalový třes a narušení koordinace (Maughan, Burke, 2006).

U výkonů probíhajících v horkém a vlhkém prostředí hrozí riziko dehydratace. Sportovcům soutěžících za těchto podmínek se radí vyhýbat čaji a kávě z důvodu jejich diuretických účinků. Je pravděpodobné, že tento účinek je u jednotlivců zvyklých na příjem kofeinu malý a naopak negativní příznaky se mohou objevit při jeho vysazení (Maughan, Burke, 2006).

Nejdůležitější pro sportovce je, že kofein je diuretikum, podporuje močení, takže není vhodnou volbou pro rehydrataci (Litt, 2004).

coffee_beans_470

Guarana

Guarana (Paullinia cupana) je plíživý keř vyskytující se v Brazílii v Amazonském pralese. Plody jsou malé, světle červené s černými semeny. Semena guarany jsou bohatá na kofein a obsahují ho ve 4 - 8 %, více než kávový ořech, který ho obsahuje přibližně 1 - 1,25 % (Wong, 2006).

Učinky guarany

Předpokládá se, že guarana zvyšuje energii, zlepšuje fyzický výkon a podporuje redukci hmotnosti. Jeden gram guarany je asi 40 mg kofeinu. S guaranou se můžeme často setkat v energetických nápojích (Clark, 2009).

Guarana obsahuje velké množství kofeinu, které může způsobit problémy lidem s onemocněním srdce, vysokým tlakem, onemocněním ledvin a úzkostí (http://www.drugs.com/mtm/guarana.html).