Zimní a letní přechodové období
- Podrobnosti
- Jiří Formánek
- Trénink
- Zobrazení: 15005
O letním (LPO) a zimním přípravném (ZPO) období, stejně jako o podzimním a jarním hlavním období lze v literatuře a na internetu získat řadu informací, o přechodových obdobích tomu tak bohužel není, což často vede k chybám, které se jen těžko napravují.
Dnešní článek si za cíl vytyčil podělit se s čtenáři web magazínu trenink.com o jeden z možných modelů přechodového období, rozpoutat diskusi nad tímto problém a dát možnost čtenářům k vyjádření svých zkušeností u různých věkových kategorií a různých úrovní soutěží.
Tréninkový proces během přechodového období a je jedno zda se jedná o období letní nebo zimní, má za úkol splnit dva základní cíle, které lze naplnit hned několika způsoby:
(a) hráči si musí během přechodného období po fyzické a psychické stránce odpočinout od období, kdy probíhá - svým způsobem - náročná a stresující sezóna. Musí si odpočinout od hráčů, od členů realizačního týmu, které v sezóně které potkávají třeba i 6 týdně.
(b) důležité je také minimalizovat ztráty síla a celkové kondice, která je budována udržována během celého roku v přípravných a hlavních obdobích.
Nejhorší věc, kterou v těchto obdobích můžete udělat je ta, že dělat nebude nic!
Obzvláště to platí tehdy, když během celé sezóny tvrdě pracujete na budování síly a celkové úrovně kondice hráčů.
Při 5-6 týdnech takzvaného nicnedělání dochází ke ztrátě přibližně 50% celkové úrovně trénovanosti a při této nezanedbatelné ztrátě se pak hráčům startovní čára proti ostatním týmům na začátku přípravného období posouvá o notnou část zpět.
Po skončení hlavního období je nutné aby si všichni hráči po fyzické i psychické stránce odpočinuli, což představuje přibližně dobu jednoho až dvou týdnů a je třeba respektovat subjektivní pocity hráčů, a při pocitu subjektivního odpočinutí začít s tréninkovým procesem v přechodném období.
V přechodovém období je důležité si uvědomit, že tělo fotbalisty je v určitých částech přetěžováno a proto je důležité ho zatížit jiným způsobem a intenzitou než se tomu děje v průběhu zbývajícího roku.
Přechodové období je obvykle dlouhé 4 až 6 týdnů, často bývá kratší a proto je nutné najít správnou rovnováhu mezi odpočinkem a zatěžováním jiným než obvyklým způsobem.
Nespecifický způsob tréninku nebo různé dalšší hry by měly být zaměřeny na hry (basketbal, hokej, sporty (tenis, cyklistika, squash), běh (50-60%) a cvičení s nízkou aerobní intenzitou a na základní posilování v posilovně, které je v průběhu roku upozaděno.
Během přechodného období se doporučují dvě, maximálně však tři tréninkové jednotky během týdenního mikrocyklu v časovém rozpětí od půl do jedné hodiny, ideální pak je čas 45 minut, vše mírnou intenzitou a před každou TJ dostatečně dlouhý strečink.
Příklad tréninkového mikrocyklu v přechodovém období:
Pondělí: posilovna 30 minut, plavání 20 minut
Úterý: volno
Středa: Tenis, squash, basketbal 30-60 minut
Čtvrtek: volno Pátek: Cyklistika (rotoped) 20-30 minut, plavání 20-30 minut
Sobota: volno
Neděle: volno
{moscomment}