Brankářské cvičení: Frekvenční cvičení dolních končetin pro brankáře s chycením míče
- Podrobnosti
- Martin Juřička
- Trénink
- Průpravné cvičení
- Zobrazení: 36525
Ve věku brankářů 15-19 let bych se zaměřil na tento způsob cvičení, ve kterém se kloubí dvě činnosti, a proto si toto cvičení nárokuje i zvýšenou koncentraci od brankáře. Míra koncentrace se snižuje po frekvenční zátěži, ale protože ihned následuje chycení míče, musí se brankář při tomto cvičení neustále soustředit na provedení pádu a kvalitního chycení míče.
V tomto cvičení se spojuje jednak frekvenční cvičení dolních končetin a jednak chytání do pádu přízemních, polovysokých, vysokých a o zem odražených míčů.
Toto cvičení zlepšuje orientaci brankářů při přesunu od jedné tyče do středu branky nebo přes celou branku kdy je kladen důraz na rychlost nohou a zaujmutí základního postavení brankáře pro úspěšné chycení míče. Ideální kombinace pro toto cvičení jsou 3 - 4 brankáři.
1. Úvodní část:
Rozcvičení je v duchu atletické abecedy, protože hlavní tréninková část se bude odehrávat ve frekvenční činnosti dolních končetin, a proto je nutné se na tuto zátěž v hlavní části tréninku připravit. (délka rozcvičení i s úvodním protažením 10 minut).
2. Průpravná část:
Jelikož brankář kromě frekvenčního cvičení bude také chytat, cílem je připravit brankáře na činnost v hlavní tréninkové jednotce a proto je dobré se zaměřit na tyto fáze rozcvičení:
- rozházení mezi brankáři ve dvojicích
- nákopy ve dvojicích popřípadě trojicích
- (aby si brankáři míč osahali a dostali cit pro míč)
- (délka průpravné části 5 - 7 minut)
Následuje krátké protažení zejména dolních končetin (délka 2 minuty)
3. Hlavní tréninková část:
Celá hlavní tréninková část se odehrává ve fotbalové brance. Jsou použity překážky a to buď nízké nebo zvýšené do maximální výšky 5 cm.
Tyčky a s nimi frekvenční cvičení je umístěno v jedné polovině branky a druhá fáze cviku, chycení, se odehrává v druhé polovině branky (viz obrázek č. 1.). Krokové cvičení můžeme volit mezi boční krokovku - do každé mezery obě nohy nebo kombinovat s krokovkou rovně. Doporučuji ale dělat krokové cvičení stranou, tzn. čelem do hřiště, neboť tento pohyb je pro brankáře při chytání přirozenější.
Vzdálenost nakopávaných míčů je 7-9 metrů.
Míče přízemní - středně prudké a doporučuji u brankářů mladších nebo méně zdatných míče házet rukou a potom pro brankáře fyzicky zdatnější, kterým cvičení nedělá problémy raději míče nakopávat jednak po zemi, vzduchem pro polovysoké míče a potom také po odskoku. Je totiž cílem tohoto cvičení v dlouhodobějším horizontu raději míče kopat nohou a dávat tak střelám větší razanci.
Přízemní míče:
IZ: 5 x míč po zemi na levou stranu
IO: 1:5-7
(cvičení se otočí obrazně z druhé strany)
5 x míč po zemi na pravou stranu
PAUZA mezi cvičením nízkých a polovysokých míčů je max. 3minuty.
Polovysoké míče:
IZ: 5 x míč polovysoký na levou stranu
IO: 1:5-7
(cvičení se otočí obrazně z druhé strany)
5 x míč polovysoký na pravou stranu
PAUZA: 3 minuty.
Míče s odskokem:
IZ: 5 x míč po odskoku na levou stranu
IO: 1:5-7
(cvičení se otočí obrazně z druhé strany)
5 x míč po odskoku na pravou stranu
PAUZA: 3 minuty.
Máte vlastní brankářské tréninky? Diskusní fórum
{moscomment}