Prípravné cvičenie: 3x zakončenie (1.časť)
- Podrobnosti
- Jiří Formánek
- Trénink
- Zobrazení: 5488
Rozvoji rychlostní vytrvalosti a obratnosti jsme se na stránkách www.trenink.com v poslední době věnovali v cvičeních Kondiční naražení ve středním pásmu nebo Kondiční vedení míče s trojúhelníkem, obě dvě cvičení probíhají s míčem a mají herně-kondiční podobu.
Naproti tomu cvičení Rychlostní vytrvalost ve tvaru M je, podobně jako třetí část cvičení Rychlostní vytrvalost ve čtverci s míčem, čistě kondičním cvičením do kterého v jedné variant je možné zařadit míč, ale jinak cvičení probíhá bez míče s důrazem na maximální intenzitu provádění.
Rozvoji rychlostních schopností jsme se poslední době věnovali v rychlostně-kondičních cvičeních Kombinace a vyražení jako v zápase nebo Vyražení a rychlost ve čtverci s míčem, které v sobě kombinuje jak rozvoj kondice v podobě startovní rychlosti, tak dovednosti hráčů rychle pracovat s míčem.
Cvičení s názvem Maximální sprint dvojice ve tvaru osmičky, které je vhodné pro trénink se zaměřením na rozvoj startovní rychlosti, explozivního vyražení, sprinterské rychlosti se změnou směru běhu. Cvičení je organizováno formou duelu dvou hráčů, kteří soutěživou formou rozvíjí rychlostní schopnosti fotbalistů.
V minulosti se na stránkách fotbalového trenérského portálu www.trenink.com objevilo cvičení Vedení míče skrz kužely, které má podobný cíl jako cvičení popisované v dnešním článku od trenéra Jiřího Formánka, tedy zlepšit schopnost hráčů vést a ovládat míč.
Cvičení se jmenuje Týmová honička s vedením míčem silnější a slabší nohou a je zaměřeno na nácvik vedení a ovládání míče oběma nohama, podobně jako článek z minulého týdne Týmové držení míče pod tlakem soupeře nebo již starší Anglická štvanice - hon na lišku.
Herní cvičení zařazujeme do průpravné části tréninkové jednotky, cvičení je vhodné především pro fotbalisty z přípravek, mladších a starších žáků, kteří si dovodnost vedení míče teprve osvojují. Zajímavým zpestřením úvodní části tréninkové jednotky však může být i pro dorostence nebo dospělé.
Kryoterapie je regenerační metoda, která využívá nízké teploty za účelem zlepšení regenerace, uvolnění svalového napětí, odstranění únavy a snížení případných zánětů po náročných fotbalových trénincích nebo zápasech. Kryoterapie, která se stává stále populárnější jak mezi fotbalisty, tak i dalšími sportovci, může tak být jednou z metod, kterou lze u hráčů využít pro regeneraci a léčbu. Kryoterapie může být vhodná i pro fotbalisty z mládežnických týmů.
Je důležité, aby trenéři a členové realizačního týmu, kteří jsou zodpovědní za plánování a přípravu plánu na regeneraci, si byli vědomi toho, že každý hráč je jedinečný. Kryoterapie má prokazatelně mnoho potenciálních přínosů, její efektivita a bezpečnost jsou však individuální. Před zahájením regenerace formou kryoterapie je vhodné tuto skutečnost konzultovat s odborníkem na sportovní medicínu nebo fyzioterapeutem, zejména pokud má fotbalista nějaké zdravotní problém, především pokud se jedná o cévní onemocnění nebo poruchy srážlivosti krve.
Rozhodnutí trenéra o tom, zda zruší nebo nezruší fotbalový trénink, který by měl probíhat za stálého deště, závisí na několika faktorech. Zásadním faktorem je intenzita deště. Pokud je déšť lehký a neovlivňuje výrazně hřiště, trénink může zcela jistě bez problémů proběhnout. Pokud je ale déšť silný a způsobuje například velké louže, případně zaplavení velkých částí hřiště nebo je povrch příliš kluzký, tak je lepší trénink zrušit. Vždy je třeba zohledňovat především bezpečnost hráčů. Ideální je, pokud se hráči na trénink v nepříznivých podmínkám mohou připravit. V případě, že panuje nepříznivé počasí, tak je třeba hráče informovat - stejně jako jejich rodiče u mládežnických týmů - o tom, že trénink bude probíhat a to v dostatečném předstihu.
Fotbalový trénink v dešti může mít smysl! Pomáhá hráčům zvyknout si na kluzký terén, jiný odskok a pohyb míče po mokrém hřišti, jiný pohyb, reakce a motoriku hráčů i spoluhráčů a především zlepšuje jejich schopnosti v obtížných herních podmínkách, se kterými se mohou potkat v zápasech, kde se jim budou získané zkušenosti hodit. Práce v náročnějších herních podmínkách posílí fyzickou a mentální odolnost hráčů, což může být přínosné v náročnějších zápasech nebo starších věkových kategoriích, kde rozhodují maličkosti.
Ovesné vločky a jejich zařazování do jídelníčku fotbalistů, který je pestrý, vyvážený a obsahuje celozrnné potraviny, ovoce, zeleninu, bílkoviny a zdravé tuky, lze chápat jako součást zdravého životního stylu, který hráčům umožňuje dobře regenerovat, zajistit tělu potřebnou energii, živiny a napomoci zlepšovat celkovou výkonnost hráčů. Ovesné vločky jsou známé pro svou vysokou nutriční hodnotu a jsou často zařazeny do snídaně nebo jiných jídel jako vhodný zdroj živin. Jsou bohaté na vlákninu, minerály a vitamíny, což je pro fotbalisty přínosné.
Pro fotbalisty je důležité udržovat vyváženou stravu, která poskytuje dostatečné množství energie, živin a hydratace. Ovesné vločky mohou být součástí takové stravy, protože poskytují komplexní sacharidy, které pomáhají udržovat stabilní hladinu energie. Obecně platí, že strava fotbalistů a sportovců je individuální a závisí na jejich specifických potřebách, fyzické aktivitě a cílech. Ovesné vločky mohou být součástí jejich stravy, ale samozřejmě nejsou jediným potravinovým prvkem, který by měli zahrnovat do svého jídelníčku.