Tepová frekvence (TF), charakterizuje na základě odezvy oběhového aparátu intenzitu zátěže. Počet tepů (za minutu) lze měřit dotykem na zápěstí nebo krční tepně, přesnější je měření pomoci sporttesteru.
TFmax = maximální tepová frekvence (organismus již není schopen dále pracovat). Nejvyšší počet srdečních kontrakcí za minutu, je individuální a více než tréninkem je ovlivněna věkem, platí vzorec TF max = 220 - věk. Její hodnota je různá i ve vztahu ke způsobu zatížení, důvodem je používání různých svalových skupin, jiná hodnota může být při funkčním vyšetření na běhátku (zpravidla vyšší) a cyklistickém ergometru.
Klidová TF - udává počet tepů za minutu při absolutním klidu, nejlépe měřit hned po probuzení, u vysoce trénovaných jedinců s výbornou ekonomikou práce oběhového aparátu dosahuje nízkých hodnot (40 a méně). Její hodnota se mění v závislosti na aktuálním stavu organismu, proto je výhodné ji sledovat dlouhodobě, při nastupující nemoci, přetrénování její hodnota stoupá.
Bradykardie - nízká hodnota klidové TF u trénovaných jedinců oproti normální populaci, kde se zpravidla pohybuje od 70 tepů výše.